USA;

2019-09-03 16:42:02

Peking nem kér a narkóvádból

Kínai illetékesek visszautasítják Donald Trump azon állítását, hogy országukból származik az Egyesült Államokban pusztító mennyiségben fogyasztott fentanil tartalmú kábítószer.

Sajtóértekezletén Liu Jüe-csin, a Nemzeti Kábítószer-ellenőrzési Bizottság vezetőhelyettese minden alapot nélkülözőnek minősítette az amerikai elnök vádjait, miszerint Kína a legfőbb forrása ezeknek a rendkívül veszélyes szintetikus drogoknak. 

A fentanil a gyógyászatban igen erős fájdalomcsillapító hatású opioid szer, és a fentanil tartalmú szintetikus kábítószerek – amelyeket a szakemberek jelentős része a heroinnál is sokkal veszélyesebbnek tart - évente több tízezer amerikai halálát okozzák. 

Egyes minapi Twitter-bejegyzéseiben Donald Trump nem csupán a szokásos vádakkal illette Kínát – például hogy lopja a fejlett amerikai technológiát –, hanem azt is, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök, ígérete ellenére, nem állította le a fentanilkészítmények tömeges kiáramlását Kínából. Trump szerint az amerikai vállalatoknak be kellene szüntetniük a Kínával való üzletelést. 

Liu Jüe-csin ezzel szemben kifejtette: Kínában idén májusban az illegális kábítószer-kerdekedelem megfékezése érdekében szigorú ellenőrzés alá helyeztek minden olyan műveletet, ami a fentanillal kapcsolatos. Azóta nem derült fény egyetlen fentanilcsempészési ügyre sem kínai-amerikai viszonylatban – állította a kínai illetékes. Szerinte az a körülmény, hogy Kínában drákói szabályokat foganatosítottak, és ugyanakkor az Egyesült Államokban tovább emelkedik az opioid szerek fogyasztása, arra utal, hogy a fő beszerzési forrást nem Kínában kell keresni. 

Az amerikai Virginia állam bűnüldöző hatóságai szerint viszont sanghaji eladótól rendelte a fentanilt annak a közelmúltban lebukott, több államra kiterjedő hálózatnak az egyik résztvevője, amelynek 39 tagja ellen emeltek vádat. A hatóságok a banda felgöngyölítése során akkora mennyiségű olcsó fentanilkészítményt foglaltak le, ami állításuk szerint akár 14 millió ember életének a kioltásához elég lett volna. A virginiai illetékesek tapasztalatai szerint a legtöbb fentanilkészítmény Kínából kerül be illegális úton az Egyesült Államokba, nem ritkán egyszerű csomagküldeménybe rejtve. 

Liu ugyanakkor azt hangoztatta, hogy kábítószer-ügyekben együttműködnek egymással a kínai és az amerikai szervek, és hogy az „opioid válság” nem függ össze a két ország kereskedelempolitikai vitáival. A kínai illetékes a közvélemény félrevezetésének tartja, hogy „egyes politikusok” az Egyesült Államokban Kína elleni hangulatkeltést folytatnak ebben a tekintetben.