Ferrari: harc házon belül

2019.09.06. 11:30

Fotó: MIGUEL MEDINA / AFP
A hétvégi Olasz Nagydíjon ismét a Belgiumban diadalmaskodó, ezúttal hazai pályán versenyző maranellói istálló a favorit. A kérdés az, hogy Sebastian Vettel képes lesz-e visszavágni csapattársának.
Idénybeli első győzelmét aratta egy hete Belgiumban a Ferrari, amely bizakodó lehet azzal kapcsolatban, hogy a hétvégi Olasz Nagydíjon is futamgyőzelmet ünnepelhet. A maranellói istálló szurkolói ráadásul szerda este kaptak már egy jó hírt, ugyanis Monza helye legalább 2024-ig biztossá vált a versenynaptárban.
Ugyanakkor nem mindenki lehet feltétlenül boldog a Ferrari háza táján, hiszen a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel egyre inkább a fiatal Charles Leclerc árnyékába kerül. Miközben a monacói futamgyőzelmet ünnepelhetett, a német még a dobogóról is lecsúszott.
Luca di Montezemolo, a Ferrari korábbi elnöke viszont hisz Vettel feltámadásában, aki több, mint egy éve nem nyert futamot. „Úgy vélem, Sebastian nélkül Leclercnek nagyon nehéz lett volna nyernie, mert néhány körön át képes volt visszatartani Hamiltont. Számomra ő még mindig nagyon jó. A normál életben is van néhány pillanat, amikor nehézségekkel találjuk szembe magunkat, de biztos vagyok benne, hogy visszatér” – fogalmazott Montezemolo, aki nem ért egyet azzal, hogy Vettel második számú pilóta lesz a Ferrarinál.
„Ez egy nagyszerű csapatmunka volt köztem és különösen Seb között, néhány körön át feltartotta Lewist, ami a vége felé nagyon sokat segített nekem” – osztotta Montezemolo nézeteit Leclerc.
Látszólag nem viselték meg a Spában történtek Vettelt, aki próbál pozitív maradni, s visszavágni csapattársának. „Charles jobb volt nálam, nyilván ez nem tetszik. Ezen a hétvégén megint a győzelem a legfőbb célunk. Nem könnyű a legjobb beállítást megtalálni az autónak, de ha sikerül, akkor remélhetőleg legyőzöm a csapattársamat és a Mercedeseket is, ezzel megszerezhetném idei első győzelmemet” – tekintett előre.
A Ferrari esélyei előzetesen jók, viszont a belgiumi motorgondok még problémát okozhatnak. Az olaszok gyári versenyzői, illetve Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) Monzában használhatják először azt az új specifikációjú erőforrást, amely egy hete Antonio Giovinazzi Alfa Romeójában elromlott. „Ki kell elemeznünk, mi történt. A motort visszaküldtük Maranellóba, megpróbáljuk kideríteni, mi okozta a problémát. De nincs sok időnk, ez pedig aggasztó” – fogalmazott Mattio Binotto a Ferarri csapatfőnöke.
Szintén új erőforrás és vele együtt rajtbüntetés is várja Max Verstappent Monzában, miután a Honda új fejlesztését csak Alexander Albonnak szerelte be a Red Bull Spában.
„Nem hiszem, hogy a dobogón végezhetek, de ha az ötödik helyig fel tudok kapaszkodni normál körülmények között, akkor szerintem az már jó eredmény lenne számunkra” – fogalmazott Verstappen, akinek Monzában jó előzési lehetőségei lesznek, ugyanis az 5,8 kilométeres pályán egy kör négyötödét padlógázon teljesítik a versenyzők.
A holland pilóta szót ejtett az elmúlt hetek rossz rajtjairól is. „Tudjuk, mi a probléma, de elég nehéz megoldani. Remélhetőleg az új specifikációval már jobban fog menni a dolog” – tette hozzá. Verstappen mellett a Toro Rossóhoz lefokozott Pierre Gaslyt is a mezőny végéről indul motorcsere miatt.
Szintén aggódhat a Mercedes, ugyanis a német gyár motorjaival versenyző Sergio Perez (Raicing Point) és Robert Kubica (Williams) autójában is meghibásodott a múlt héten bevetett az új erőforrás. Emellett pedig az is problémát okoz, hogy a Ferrari Spában 15 km/h-val gyorsabbnak bizonyult az egyenesekben.
„Rettenetesen sokat kellene javítanunk a végsebességünkön. Nem tudom, ez lehetséges-e, de ha bárki képes rá, a mi csapatunk igen” – fogalmazott a vb-éllovas Lewis Hamilton, aki sokadmagával a szeszélyes őszi időjárásban bízhat.
A hét közepi előrejelzés alapján a pénteki szabadedzésekre is van esély némi csapadékra, míg vasárnap egész napos esőt várnak a meteorológusok, mindez pedig nem feltétlenül a hazai pályán versenyző Ferrari malmára hajthatja a vizet.

Spa: készek változtatni a szervezők

Nem marad következmények nélkül a Forma-2-ben versenyző Anthoine Hubert tragikus halálesete. Nathalie Maillet, a spái versenypálya vezérigazgatója elmondta, meg fogják várni a Nemzetközi Automobil Szövetség vizsgálatát, jelenleg is tárgyalnak a bukótér pontos kialakításáról, a terveket az idei év végéig szeretnék véglegesíteni. A Raidillon bukótere várhatóan szélesebb lesz, aszfalt helyett pedig sóderágy kerülhet a kanyar mellé.

A hétvége programja

Péntek Első szabadedzés: 11:00-12:30 Második szabadedzés: 15:00-16:30 Szombat Harmadik szabadedzés: 12:00-13:00 Időmérőedzés: 15:00-16:00 Vasárnap Futam: 15:10-től
A teljes versenyhétvégét az M4 Sport élőben közvetíti.

Forma-1
Frissítve: 2019.09.06. 12:03

Serena Williams tizedszer döntőzik a US Openen

2019.09.06. 08:47

Fotó: AFP
Mindössze négy játékot veszített Serena Williams csütörtökön a Jelina Szvitolina elleni elődöntőben, így pályafutása során tizedszer jutott az amerikai nyílt teniszbajnokság fináléjába.
A 37 éves játékos lehengerlően teniszezett, szinte
esélyt sem adott ukrán riválisának.

Az amerikai játékos rögtön a mérkőzés elején elvette ellenfele adogató játékát, előnyét pedig a játszma végéig megőrizte, de egy ízben három egymást követő bréklabdát kellett hárítania ehhez.
A második szettben már nem volt egy súlycsoportban a két teniszező, ugyanis 1:1 után csak Williams nyert gémet, ebből háromszor fogadóként.
A nyolcadikként rangsorolt, 23-szoros Grand Slam-tornagyőztes Serena Williams korábban kilenc döntőjéből hatszor nyerte meg a US Opent, amelyen első diadalát húsz éve, a legutóbbit pedig öt éve aratta, tavaly a döntőben maradt alul.
Ellenfele az a Bianca Andreescu lesz, aki két szoros játszmában múlta felül a svájci Belinda Bencicet. A kanadai játékos az első szettet rövidítésben nyerte, a másodikban pedig 2:5-ről fordított, sorozatban öt gémet nyerve. Williams és Andreescu kevesebb mint egy hónapja a torontói torna döntőjében találkozott, de akkor előbbi, hátfájdalmai miatt, mindössze négy játék után feladta a küzdelmet.
Serena Williams szombati győzelmével a 24. Grand Slam-trófeáját gyűjtené be, amivel az örökrangsor élén utolérné az ausztrál Margaret Courtot. Williams még szülése előtt, a 2017-es Australian Openen diadalmaskodott legutóbb, azóta nem nyert tornát, Grand Slam-viadalokon azóta három finálét vesztett el. A 19 éves Andreescu pályafutása első GS-döntőjére készül.

Eredmények: női elődöntő:

S. Williams (amerikai, 8.)-Szvitolina (ukrán, 5.) 6:3, 6:1 Andreescu (kanadai, 15.)-Bencic (svájci, 13.) 7:6 (7-3), 7:5

Elfocizgattak egymással

2019.09.05. 23:57
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Hiába vezetett a második percben a magyar labdarúgó-válogatott, végül 2-1-es vereséget szenvedett idegenben a Montenegró elleni felkészülési mérkőzésen.
Nem lehet azt állítani, hogy eseménytelenül teltek a napok a rivális, montenegróiak futballjában. Ljubisa Tombakovic, a nemzeti csapat szerb származású szövetségi kapitánya júniusban, a Koszovó elleni Európa-bajnoki selejtező napján kapott fenyegetések miatt távozott (elmenekült) a csapat éléről. Utódja a bosnyák Faruk Hadzibegic lett, aki húsz évvel ezelőtt hazája válogatottjával is a magyarok ellen játszotta első mérkőzését szakvezetőként, az a találkozó 1-1-es döntetlennel ért véget.
Marco Rossinak, a magyar válogatott  szövetségi kapitányának szerencsére nem kell fenyegetésektől tartani, az olasz szakember jelenleg a hazai futball legnépszerűbb szereplője, az imádat még tovább nő irányában, ha együttesével hétfőn Eb-selejtezőn felülmúlja a szlovákokat. A remélt siker érdekében Rossi több helyen változtatott a montenegrói felkészülési találkozón csapata összeállításán. A kapuba bekerült a Ferencvárosban megbízhatóan teljesítő Dibusz Dénes, újoncként mutatkozott be Gazdag Dániel, a Honvéd 23 éves középpályása, de játéklehetőséget kapott a betegsége miatt sokat kihagyó Németh Krisztián is.
Még szinte el sem foglalta a helyét Orbán Viktor miniszterelnök és Csányi Sándor, az MLSZ elnöke a helyét a podgoricai stadion VIP-páholyában, talán a szendvicsbe is csak éppen beleharaptak, amikor már vezetett a felforgatott összeállításban pályára lépő magyar labdarúgó-válogatott a Montenegró elleni felkészülési mérkőzésen. Németh Krisztián futott el a második percben a bal szélen, átadását Nagy Dominik passzolta laposan középre és a remek ütemben érkező Holender Filip 3 méterről a hálóba továbbított (0-1), két perccel később Holman Dávid szabadrúgása kerülte el kevéssel a hazai kaput. A 8. percben Beciraj közeli fejesét védte Dibusz, utána sokáig eseménytelenül csordogált a mérkőzés, bő negyed órával később megismétlődött ez a párharc ezúttal a magyar kapus a hazai csapatkapitány lövését hárította remek mozdulattal. Újabb tíz perccel később Beciraj az ötös sarkáról visszagurította a labdát, amit Szavicevic sarokkal továbbított Kosovichoz, aki kapásból, 22 méterről a bal sarokba csavart (1-1).
A második felvonásban újabb újoncot avatott a magyar válogatott, a ferencvárosi Sigér Dávid mutatkozott be a nemzeti csapatban. Rossi hármat cserélt a szünetben, amitől nem lett folyamatosabb a magyarok játéka. Az 53. percben a szintén csereként beállt Kovács István kényszerítőzött Nagy Dominikkal, a visszakapott labdát ellőtte, ám a hazaiaknál szintén becserélt Petkovic lábbal védett. A 61. percben a debreceni Ferenczi János is lehetőséget kapott, ő sem szerepelt korábban a felnőtt együttesben. Nyolc perccel később jött Dzsudzsák Balázs a kispadról és első labdaérintése egy 20 méteres szabadrúgás elvégzése volt, a bal sarok felé tartó labdáját Petkovic vetődve ütötte az alapvonalon túlra.
Negyed óra volt hátra a mérkőzésből, amikor Lang Ádám a tizenhatoson belül szabálytalankodott a mellette elfutó Mugosával. A jogosan megítélt tizenegyest a sértett a kapu közepébe, az elvetődő Dibusz helyére lőtte (2-1).
A hátra lévő időben a házigazdák szerezhettek volna újabb gólokat, időnként elképesztő védelmi hibák után. Ha a magyarok hétfőn jó eredményt érnek el, akkor senkit sem érdekel ez a meccs. Reménykedjünk benne, hogy a magyar válogatott szakmai stábja látott valamit, amit lehet hasznosítani ebből a találkozóból, igaz, nem könnyű előremutatót, bíztatót leszűrni ebből a kilencven percből.

A hajrában győztek az olaszok

Megküzdött a győzelemért Olaszország az Örményországban rendezett Európa-bajnoki selejtezőn. Hiába volt a vendégeknél sokkal többet a labda (67:33 volt a labdabirtoklás százalékos aránya), az első játékrész 1-1-es döntetlennel zárult. A vendégek a 77. és 81.percben találtak be Lorenzo Pellegrini, illetve Andrea Pelotti révén. Pénteken a magyarok selejtezőcsoportjában két mérkőzést rendeznek: Wales fogadja Azerbajdzsánt, a másik meccs rangadó lesz, a szlovákok otthon a világbajnoki ezüstérmes horvátokkal csapnak össze.