magyar gazdaság;

2019-10-07 08:35:00

Késlekedik a felzárkózásunk

Szinte észrevétlenül csökkent 2018-ban Magyarország GDP-arányos államadóssága.

A jegybank korábban 70,9 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal számolt, ám az elmúlt évi költségvetésről szóló, az Országgyűléshez benyújtott zárszámadásban már 70,2 százalék szerepel.

Baksay Gergely, az MNB Költségvetési és Versenyképességi Elemzések Igazgatóságának vezetője egy a Költségvetési Tanács rendezte minapi konferenciáján tartott előadásában - ezt az adatot is figyelembe véve - idén 67,3, 2020-ban pedig 64 százalékos adósságmértékkel számolt. A túlzottan optimista várakozásokat azonban lehűtötte Antal Judit, az OG Research vezető közgazdásza, aki szerint a GDP-arányos államadósság mérséklődése lassú lesz. Számításai szerint az Alaptörvényben is kívánatosként megjelölt 60 százalékot csak 2025-ben érhetjük el, majd 2029-re - vagyis tíz esztendő múlva - 57 százalékon stabilizálódás következhet be. A mostani 70 százalék Antal Judit szerint még mindig nagyon magas. 

A magyar gazdaság feltehetően 2019 első felében érte el a növekedési ütemének, és ezzel kapacitás-kihasználtságának a csúcsát. A szakember szerint azonban kérdéses, hogy ezután hogyan alakul a kapacitások bővülése, bár a közgazdászok abban egyetértenek, hogy 2019 második félévében még nem igazán jelentkeznek a gondok. Azonban az idei évre várt 4,6 százalék körüli GDP-bővülés után a 2020. évi növekedési ütem 3,3 százalékra történő mérséklődése már számottevő visszaesésnek számít. (A kormány átlagosan 4 százalékkal számol a 2020-2022-es évekre.)

A jelenlegi túlfűtött gazdasági növekedés ellenére alig-alig csökken hazánk fejlettségbeli különbsége az Európai országokhoz képest. Cserháti Ilona, a Budapesti Corvinus Egyetem docense nemzetközi felmérésekre hivatkozva azt mondta, hogy most az uniós átlag 70 százalékán állunk - lényegében Lengyelországgal egy szinten -, szemben Csehország 90 százalékával.  A legnagyobb a gond a termelékenység alakulásával van. Cserháti Ilona idézte a Deloitte-nak azt a felmérését, amely szerint Magyarországon a versenyszférában a külföldi tulajdonosok részaránya eléri az 50 százalékot, amely az Európai Unióban a legmagasabb. Ezeknek a cégeknek a termelékenysége két és félszeresen haladja meg a kkv-szektorét.  Felmérték, hogy ezen cégek közül a régióban hol van az 50 leggyorsabban bővülő. Kiderült, 19 Lengyelországban működik, Magyarországon csak kettő. Antal Judit úgy vélte, hogy a gazdasági növekedésnek számottevő akadálya az egyre jobban szorító munkaerőhiány.