választás;Portugália;

2019-10-07 08:04:57

Újra választást nyertek a portugál szocialisták, de most sem lesz abszolút többségük

Biztos győzelmet arattak a szocialisták a vasárnapi lisszaboni parlamenti választáson, így António Costa maradhat a kormányfői bársonyékben. Maradhatnak eddigi baloldali partnerei.

Minden bizonnyal továbbra is kisebbségben kormányoznak majd a szocialisták két kis baloldali párt külső támogatásával – jelentette be António Costa, az ibériai állam miniszterelnöke, miután kiderült, hogy pártja biztos győzelmet aratott, 36,5 százalékos eredményt ért el a vasárnapi parlamenti választáson, de az abszolút többségről lemaradt. Costa egyben azt is közölte, hogy Portugáliában történelmi vereséget szenvedett a jobboldal. Mint fogalmazott, az a cél, hogy „még jobbá tegyük az országot”.

A szocialisták 106 mandátumra tettek szert, ám 116 képviselői helyre van szükség az abszolút többséghez. A PS mandátumainak száma még egy vagy két képviselővel emelkedhet az elkövetkező napokban, mert csak a hét folyamán számolják össze a külföldről leadott szavazatokat. A diaszpórában élők négy mandátum sorsáról dönthetnek.

A legnagyobb ellenzéki politikai erő, a konzervatív szocialisták 77 képviselői helyre tettek szert, ami mindössze 77 parlamenti helyet jelent az eddigi 89 helyett. Portugália Európában úgyszólván a béke szigetének számít, mert a jobboldali populista pártok nem játszottak szerepet, s a választási kampányban sem esett szó a menekültekről, ehelyett inkább a kivándorlás jelent gondot, amely felgyorsult azután, hogy az ország jelentős, 79 milliárd eurós segélyt kapott az Európai Uniótól és így kerülte el a csődöt. A 2015 óta kormányzó Costa éppen annak köszönhette népszerűségét, hogy szakított az előző szociáldemokrata kabinet által foganatosított súlyos megszorítások politikájával, visszavonta például a közalkalmazottak fizetéscsökkentésére vonatkozó rendelkezést, emelte a minimálbért. Növelte a belső fogyasztást, de közben tartotta magát az Európai Unió előírásaihoz is. Ennek köszönhetően a költségvetési hiány a nulla százalék felé közelít, miközben a gazdasági növekedés a legmagasabbak közé tartozik az Európai Unióban.

António Costa kabinetjét az elmúlt négy év folyamán kormányon kívülről a Baloldali Blokk (BE) és a környezetvédő-kommunista Egységes Demokratikus Koalíció (CDU) támogatta. Előbbi 19, utóbbi 12 mandátumra tett szert a törvényhozásban, de a parlamentbe először bejutó Nemzet Állam Természet (PAN) is jelezte, hogy a kabinet mellett szavaz, amennyiben törvényeket hoz az állatok védelméért. Ez utóbbi tömörülés azonban csak négy képviselői helyre tett szert, így a két párt esetleges koalíciója nem lenne elegendő az abszolút többséghez.

Costa vasárnap azt közölte, a két baloldali párton kívül más politikai erővel nem tárgyalt a voksolás előtt az esetleges kormányzati szerepvállalásról. A szocialisták a 2015-ös választáshoz képest több mint négy százalékkal erősödtek és (legalább) húsz mandátummal szereztek többet. A PS azonban még a május végén megrendezett európai parlamenti választási eredményen is javítottak, akkor 33,3 százalék voksolt a balközép politikai erőre. Az ország körzeteinek nagy részében is szocialista győzelem született, csak öt körzetben végeztek az élen a szociáldemokraták, köztük a hagyományosan a jobboldalra szavazó Madeirán. A pártok számára az egyedüli aggasztó jel az lehetett, hogy a demokrácia bevezetése óta sosem volt ilyen magas a távolmaradók aránya: a 10,8 millió választásra jogosult 55 százaléka járult az urnákhoz.

A következő kormányzási időszak sikere attól függ, António Costa mennyire lesz képes közös nevezőre jutni a kormányát eddig is támogató baloldali pártokkal. Hangos viták is jellemezték ugyanis ezt az együttműködést az eltelt négy évben. A kis pártok ugyanis túl centristának tartják a szocialistákat, s nagyobb költségvetési lazítást akarnak, a kormányfő azonban nem akarja megszegni az EU előírásait, hiszen ezzel túlzottdeficit eljárást kockáztatna. Az EP választás előtt kis híján meg is bukott a kabinet, mert vita alakult ki a tanárok bérezéséről. A baloldali tömörülések nagyobb béremelést követeltek, Costa azonban ellenezte ezt és lemondással fenyegetőzött. Ettől függetlenül valószínű, hogy a következő kabinet is kitölti majd négy évig tartó mandátumát, mert a baloldali pártok is meg akarják akadályozni, hogy visszatérjenek a hatalomba a jobboldali szociáldemokraták.

A portugál gazdaság sikerkovácsának az euróövezeti csoport pénzügyminiszterei (Eurogroup) szupersztárjának is nevezett Mário Centenót tartják, aki 2018 eleje óta az Eurogroup vezetője is.