hagyaték;Andy Vajna;Vajna Tímea;

2019-10-10 21:39:09

Eltűnt Andy Vajna eredeti végrendelete, mindent Vajna Tímea örökölt, így a 31. leggazdagabb magyar lett

Egy végrendelet hétköznapi fénymásolata nem vehető figyelembe, így a végakarat helyett a törvényes öröklés rendje szerint mindent a feleség kap meg.

Több Andy Vajna hagyatékáról szóló hivatalos dokumentumot is leadtak az elmúlt időszakban a cégbíróságra, ezek közül talált rá néhányra a Hvg.hu, és a lap cikke szerint ezekből egyértelműen kiderül, kié a néhai Andy Vajna vagyona.

- ez áll feketén-fehéren a közjegyző által kihirdetett hagyatéki végzésben, ami szerint tehát az egykori kormánybiztos teljes vagyona megözvegyült feleségét illeti.

A hagyatéki végzésből az is kiderül a Hvg.hu szerint, hogy Andy Vajna még 2018. március 7-én írt végrendeletet, amelynek azonban eredeti, hiteles példányával kapcsolatban azt állapította meg a közjegyző, hogy "nem volt fellelhető", legalábbis

Így azt a közjegyző a hagyatéki eljárás során nem tudta figyelembe venni.

A végzés azonban rögzíti azt is, hogy az eljárás során Andy Vajna végrendeletének nem hivatalos, fénymásolt példánya rendelkezésre állt. Mivel egy nem hivatalos fénymásolat nem lehet eredeti végrendelet, ezért elméletileg ezt sem vehette figyelembe a közjegyző.

De a Hvg.hu cikkből kiolvasható adatok alapján érdekelt félből kettő is részt vett a hagyatéki tárgyaláson. Egyikőjük egyértelműen Vajna Tímea, másikuk azonban egy olyan személy, akit Andy Vajna végrendeletének végrehajtójaként jelölt ki, méghozzá abban a végrendeletben, ami nincs meg. Miután pedig az érdekelt felek nem tudták bemutatni az eredetit, és szóban sem rekonstruálták annak tartalmát, a végrendeleti végrehajtó kijelöléséről - kizárásos alapon - csak az eltűntként kezelt eredeti végrendelet nem hivatalos fénymásolatából értesülhetett a közjegyző. Vagyis úgy tűnik, hogy

Ahogy korábban írtuk, a vagyon öröklési rendjének megállapításakor a közjegyző nem vette figyelembe a fénymásolt végrendeletet (bár nem tudjuk, abban mi szerepel), ezért egyedül az özvegyet illeti a jog, hogy meghatározza, mi legyen a Vajna-vagyon sorsa.

Vajna Tímea pedig úgy döntött, hogy elhunyt férje után igényt tart a hagyaték őt megillető örökrészére, majd a törvényes öröklés rendje szerint kérte a hagyaték átadását. 

Az öröklés rendjét végül az Andy Vajna írásos végakaratának nem hiteles fénymásolata szerint végrendeleti végrehajtóként kijelölt személy az eljárásban nem vitatta. 

Andy Vajna hagyatéki vagyonaként az AV Perfect nevű céget határozta meg a végzés, amelynek értéke 123 millió 376 ezer dollár (mai árfolyamon 37,3 milliárd forint). Az AV Perfect tavaly lett tulajdonos az Cinergi nevű offshore cégben, amely birtokolja többek között a Rádió 1-et, a kaszinókat, a Nobu luxuséttermet, résztulajdonos továbbá Vajna Tímea egyes vállalkozásaiban, például a fánkos cégben.

A többi hagyatéki vagyonhoz nem rendeltek értéket. Ezek többek között a következők: az AV Holdings nevű cég, egy Bentley, három bankszámla, egy 1994-ben létrejött produceri szerződésből származó díjazás, valamint műkincsek.

A Hvg.hu szerint a végzés hagyatéki tartozásokat is megállapított az AVI Jersey Limited, továbbá a Cinergi Pictures felé. Azt nem tudni, hogy ezek a tartozások mekkora összeget jelentenek.

A lap végül emlékeztet rá, hogy ha csak az AV Perfecttel Vajna feleségének tulajdonába került 123 millió dolláros vagyont nézzük, akkor a Napi.hu leggazdagabb magyarokat felsoroló listájának adataiból kiindulva azt jelenti, hogy

A végösszeget azonban csak akkor lehet majd megállapítani, ha már kiderült, hogy mekkorák a végzésben feltüntetett hagyatéki tartozások.

Vajna Tímeának egyébként Andy Vajna hagyatékával szemben házastársi vagyonközösségi igénye nem volt. Ez leegyszerűsítve azt eredményezi, hogy a fénymásolt végrendelet figyelembevételével kijelölt végrehajtó a hagyatéki vagyon felett Vajna Tímeára való tekintet nélkül rendelkezhet a hagyatéki tartozások visszafizetése érdekében.