Számtalan lehetősége van Orbán Viktornak, hogy bosszút álljon rajtunk, városi szabadelvűeken, akik most megszereztünk magunknak egy kis szabadságmorzsát. Kevés dolog áll távolabb tőlem, mint az, hogy Orbán rendszerének továbbvirulását bármivel elősegítsem. A nemzet örökös kormányfőjének csak egyetlen jó tanácsot tudok adni: költözzön a napfényes Kazahsztánba, és végre pihenjen egy kicsit, élvezze hosszú évek fáradságos munkájával megszerzett javait. Porsche, szerelem, száguldás, vagyis Borkai life style. Esetleg nyereg alatt puhulás, kipcsak olimpia stb. Amihez csak kedve van. Ha szeretné a hazáját, ezt kellene tennie érte.
Ha mégsem fogadná meg a tanácsomat (legyünk tárgyilagosak: van rá esély), és megátalkodottan ragaszkodna bevett szokásához, hogy ott ártson rendszere ellenfeleinek - akik persze mellesleg megtévedt magyar és kipcsak testvérei - ahol csak tud, akkor megtartaná a Fürjes Balázs vezette helytartótanácsot. A jeles Fidesz-sportférfiú - akinek szándékait, képességeit és erkölcseit tökéletesen tárja a budapestiek elé a szintén jeles Gyárfás úszószövetségi elnök által húszmilliárdosra tervezett vizes vébé kettőszáz milliárdosra való föltornázása - bizonnyal nagy segítségére lesz a pesti városházának. Mint az „árvult kastély”, a Duna Aréna, amelynek „gondját kóbor kutya őrzi”.
De a budapesti városházának bevitt igazi mélyütéses K.O. a kórházaink visszaadása lenne, mert a felszabadulásra szavazó főváros új vezetését semmi sem hiteltelenítené el gyorsabban, mintha nyakába zúdulna ötven év bűnös egészségpolitikájának rothadt gyümölcse. A budapesti kórházak szolgáltatási színvonalának konszolidációja ugyanis lehetetlen az egészségügy finanszírozásának teljes átalakítása nélkül. Nemcsak a magyar államkasszában, még Mészáros Lőrinc kispárnája alatt sincs annyi pénz, ami hosszú évek munkájával esetleg tűrhető szolgáltatási színvonalat eredményezne. Mert a létező fővárosi szuperkórházakban, dacára az ötven éves sanyargatásnak, az orvosi hozzáértés még mindig elég jó. A probléma az, hogy a gyógyításnak rengeteg tárgyi feltétele is van. Ezeknek a feltételeknek a megteremtése az elavult, lepusztult épületekben olyan drága volna, hogy gyakorlatilag lehetetlen.
Csak egyetlen példa: a klímaberendezések felszerelése már harminc évvel ezelőtt el kellett volna kezdődjön. Ma teljesen egyértelmű, hogy egy egészségügyi intézmény minden helyisége klimatizálandó. Nemcsak a kellő hőmérséklet, hanem a légcsere biztosítása miatt is. Ennek elszabotálása emberéleteket olt ki. Orvosét, nővérét és betegét egyaránt. Ha teleírhatnám a lapot, még száz nélkülözhetetlen tárgyi feltételt tudnék felsorolni, és utána a következő számban a jelenlegi szabályozásban megoldhatatlan személyzeti problémák százait. Pénz, pénz és pénz! De egyáltalán nem szükségszerű, hogy közpénz, költségvetési pénz legyen.
Pusztán azért, hogy elkeserítsem budapesti polgártársaimat, nem kértem volna szót. Szerencsére az orvostudomány és az orvosi technika fejlődése lehetőséget adna a szuperkórházak tehermentesítésére. Arra, hogy csak az életet közvetlenül veszélyeztető állapotok és a rosszindulatú daganatos betegségek gyógyítása történjen fekvőbeteg-ellátó intézetekben. Minden más ellátható kórházi tartózkodás nélkül, „járóbetegként”. Vagyis a kerületi szakorvosi rendelőintézetekben. Ezek bővítése és szakmai megerősítése relatíve könnyen, gyorsan és olcsón megoldható. „Ez a mi munkánk, és nem is kevés". De még csak nem is olyan nehéz.
A szerző orvos