tűz;Kalifornia;

2019-10-30 10:30:00

Kalifornia lángokban

Az erdőtüzek egyre pusztítóbbak és halálosabbak az USA-ban. Az emberi hanyagság és a klímaváltozás is felelős.

Hétfőn elérte Los Angelest is az erős szél miatt rendkívül gyorsan terjedő erdőtűz, ezért újabb ezreket kellett kitelepíteni. Az államban rendkívüli helyzet van érvényben. A tűz további terjedése miatt már több mint kétmillióan vannak áramellátás nélkül.

,,Az állam, a lakosság és a helyi villamos művek is sokkal többet tehetnének a megelőzésért. A kábelek és trafók sok helyen veszélyesen közel vannak a fákhoz. Emellett szigorúbb építkezési törvények kellenének, és azokat be is kellene tartatni: a városokban nem, de azok, illetve az utak mentén sok olyan elhanyagolt telket láttam, amelyek szemmel láthatóan tűzveszélyesek” – mondta a Népszavának Pór Gábor, aki már hosszú évek óta él Kaliforniában, ám jelenleg külföldön tartózkodik.

A kaliforniai erdőtűz – amely tavaly 85 ember halálát okozta – minden évben az újságok címlapjára kerül. Sokatmondó volt az elnök, Donald Trump tűzzel kapcsolatban elhíresült megállapítása, miszerint ha „Kaliforniában ugyanolyan gonddal felgereblyéznének, mint Finnországban”, akkor pillanatok alatt

megszabadulhatnának az erdőtüzek problémájától. Idén azonban – gereblyézés ide vagy oda – újra felcsaptak a lángok San Francisco és Los Angeles környékén, óriási károkat okozva.

A legnagyobb baj Sonoma környékén van – ahol Gábor családja is él –, a 8800 hektáron égő tüzet egy elektromos távvezeték elszakadása okozhatta, a szakadásért pedig valószínűleg a 110 km/órás erős szél a felelős. A szolgáltató több százezer fogyasztónál időszakosan lekapcsolta az áramot. Az állam kormányzója, Gavin Newsom szerint a cég nem végezte el megfelelően a feladatait, „éveken át kapzsi volt, és nem tartotta karban az infrastruktúrát”. Newsom kijelentette, hogy felelősségre fogja vonni a céget a történtekért.

De nem csak a szakadások miatt kapcsolja le a szolgáltató az áramot: az erős szél akár a villanyoszlopokat is kidöntheti, amelyek miatt szikrák keletkezhetnek. Ráadásul olyan elképesztő szárazság van az érintett területeken, hogy egyetlen eldobott csikk vagy egy ártatlannak tűnő tábortűz is felfoghatatlan károkat

okozhat. Az erdőtüzek körülbelül 80 százalékát így is emberi gondatlanság okozza.

De nem mindig voltak ilyen gyakoriak a tüzek az államban. A klímaváltozás a világ minden pontját érinti: Kalifornia húsz legtöbb áldozatot követelő erdőtüze az elmúlt két évben történt. És ez a kutatók szerint csak a kezdet. A nyugati part legtöbb turistát vonzó államának ugyanis várhatóan nem csupán a tűzzel, de a kibírhatatlan hőséggel és a parti erózióval is meg kell majd küzdenie.

„1983 óta élek Kaliforniában, négy éve éltem át először komolyabb erdőtüzet – mondta Mónika. – A házunk a hegyekben van, az Angeles National Foresthez közel, körülöttünk minden növényzet elképesztően száraz. Négy éve kilakoltattak bennünket, alig tudtuk elhozni a kutyáinkat és az iratainkat, annyira hirtelen történt minden. A mostani tüzet érezni lehet, és látni a füstjét, de szerencsére most nincs annyira közel. Az egyetemet, ahová a lányom jár, már háromszor bezárták a tűz miatt az utóbbi időben” – mesélt korábbi tapasztalatairól.

Los Angeles és Sonoma megyében szükségállapotot hirdettek, és már több mint 200 ezer embernek kellett elhagynia az otthonát.