Szilveszter;Fővárosi Negyed;

2019-12-29 10:24:17

Malac kontra szárnyasok

Szilveszterkor, illetve újév napján távolról sem mindegy, mit étkezünk. A néphiedelem szerint ugyanis a malac megteszi nekünk azt a szívességet, hogy orrával kitúrja a pénzt és a jó szerencsét. Csakhogy a szárnyas kikaparja azt, így elviszi azt. Január elsején nem hiányozhat az asztalról a bab, a lencse, vagy a mák, ha ugyanis ezen étkek közül fogyasztunk, akkor gazdagság vár ránk. Bár ezen szokásokra a gyakorlat vélhetően minden évben rácáfol, a hiedelem sokhelyütt ma is él.

Szilveszterkor elmaradhatatlan étel a virsli, de ügyelnünk kell természetesen arra, nehogy baromfiból készüljön. A virslievés Németországból származik, nincsenek régi történelmi hagyományai. A kereskedőket ez persze cseppet sem érdekli, ilyenkor a havi átlag két- háromszorosát adják el. Persze nem csak virsliben kell gondolkodnunk, bármilyen disznóból készült étel ajánlatos, így a ropogós malacsült, vagy a disznótoros.

Szilveszter fontos étke a rétes, a hosszúra nyúlt tészta ugyanis a hosszú élet titka és minél több benne a töltelék, annál boldogabban leszünk az elkövetkező évben.

A szilveszteri halevés már bonyolultabb kérdés. A babona szerint ugyanis a folyómenti vidékeken, például Szegeden kifejezetten ajánlják a fogyasztását, más városokban viszont az emberek meggyőződése: elúszik vele a szerencsénk.

Jellegzetes szilveszteri ital a pezsgő, összfogyasztásunk nagy része a nedűből december végére esik. Az ital a vidámságot jelképezi. Persze nem mindegy, milyet iszunk, óvakodjunk a gyanúsan olcsótól, mert másnap lesz meg a böjtje.

A hagyomány szerint az év első napján első étekként lencselevest kell enni, ez biztosítja számunkra azt, hogy az esztendő minden napján jó vaskos legyen a pénztárcánk és sose ürüljön ki. Székelyföldön a lányok esznek lencsét ám fő céljuk nem a jól megtömött buksza, hanem a tradíció szerint az ételnek köszönhetően lesznek szépek.

Mit is érdemes tudni a lencséről? Az emberiség egyik legrégebb óta ismert étke, hiszen körülbelül már tízezer éve lát el értékes tápanyagokkal. Dél-Ázsiából származik és kezdetben a mai Közel-Kelet, illetve Görögország területén fogyasztották. A lencséről az Ószövetségben is szó van, Ézsau ez tál lencséért adja el elsőszülötti jogát Jákobnak. Ez is jelzi, hogy a zsidó vallásban is kivételes jelképnek számított: kör alakjának köszönhetően a születés és a halál ciklusának váltakozását szimbolizálta. Az egyiptomi sírokban is találtak lencsét, de előszeretettel fogyasztották az ókori görögök és rómaiak is. Gyógynövényként is ismerték, a májbetegek számára ajánlották.

Mint látható, egész évünket alapjaiban határozza meg, milyen étket veszünk magunkhoz az év utolsó és első napján.