elemzés;évértékelő;

2019-12-28 07:00:00

„Ez az év már az ellenzékről is szólt, nemcsak a Fideszről”

Az elemzők szerint a Fidesz nem fog konszolidálódni 2020-ban.

– Idén a politikai pozíciók változtak, de a kormánypárti-ellenzéki szavazóarány érdemben nem. Képzavar, de „lázas pangásként” jellemezném az évet – mondta lapunknak Ceglédi Zoltán politikai elemző, miután arra kértük: értékelje 2019-et belpolitikai szempontból. Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológus is úgy látta, nagy dolgok nem történtek idén, „de olyanok igen, amelyekből nagyobb dolgok lehetnek". – Amennyiben bekövetkeznek majd a jelentős események, akkor évek múlva azt fogjuk mondani, hogy a folyamatok 2019-ben kezdődtek el, más esetben ezt az évet gyorsan elfelejtjük majd – vélekedett.

Szentpéteri Nagy Richard az év első felének legváratlanabb eseményének azt nevezte, hogy az ellenzéki előválasztás nem fordult kudarcba. 2019 második felében pedig a szexbotrányok kirobbanásán lepődött meg a legjobban. Ceglédi Zoltánt a májusi, uniós voksolás ellenzéki szavazatarányai lepték meg. – Azt jól tudtuk, mire számíthat a Fidesz, de a Demokratikus Koalíció (DK) és a Momentum előretörése ugyanúgy minden előzetes kutatásra rácáfolt, mint az MSZP és a Jobbik öt százalék körüli eredménye – magyarázta a politikai elemző. Hozzátette: egyedül az LMP rossz szereplése volt előre látható.

Abban egyébként nagyjából egyetértettek a szakértők, hogy az idei év inkább az ellenzékről szólt. – Az ellenzék sokkal több témát adott, sokkal többet változott, míg a Fidesz ugyanaz a szélsőjobboldali párt maradt. – érvelt Ceglédi Zoltán, azonban hozzátette: mindezt ne keverjük össze azzal, hogy a döntéseket továbbra is a kétharmados hatalom hozza. Szentpéteri Nagy Richard szerint a Fidesz 2010-es hatalomra jutása óta minden év a kormányról szól. Ez volt ugyanakkor az első év, amely már az ellenzékről is szólt.

Ceglédi Zoltán úgy vélte, az uniós választás fontosabb volt, mint az októberi helyhatósági, ugyanis előbbi „végre megmutatta az ellenzéki szavazók valódi preferenciát, hogy pontosan melyik pártra és mennyiben van szükségük.” Szentpéteri Nagy Richard szintén úgy látta, az EP-választásnak azt kellett megmutatnia, hogy milyenek az erőviszonyok az ellenzéki térfélen. Az önkormányzati választások pedig azt bizonyították be – folytatta –, hogy összefogással nagy eredményeket lehet elérni. Ceglédi Zoltán folytatta ezt a gondolatmenetet és azt mondta, helyes és indokolt, hogy az ellenzék egy az egy ellen induljon a kormánypárti jelöltekkel szemben minden olyan helyen, ahol személyek és nem pedig listák csatáznak. Ezt mára megértették a pártok, egyértelműnek tűnik a helyzet.

Szentpéteri Nagy is leszögezte: a közös jelöltek állítása körül nem lehetnek kétségek, még akkor sem, ha természetesen lesz rivalizálás. Már régen nem a közös jelöltek elvén kellene elmélkedni, hanem a közös listán – tette hozzá.

Az alkotmányjogász úgy vélte, a Fidesznek egyelőre kifizetődő a harci stílus, azaz, hogy az állítólagos támadásokra kemény válaszokat ad. Lassan viszont komolyan kellene venni a kormányzást. Az ellenzéknek pedig – jelezte – komolyan kellene vennie magát. Már most kormányzóképesnek kell mutatkoznia, és ehhez méltóság, erő, bölcsesség, tehetség és komolyság szükséges. Ez nagyon hiányzott eddig - tette hozzá.

Abban szintén konszenzus alakult ki a két elemző között, hogy a Fidesz nem fog konszolidálódni 2020-ban. Ceglédi Zoltán szerint a kormánypárt kiment széljobbra, így folyamatosan hadakoznia kell. – Az ellenzéknek viszont egy építkező ellenzéki kampányba kellene kezdenie jövőre. Az a félelmem ugyanakkor, hogy a fideszes fenyegetés és a megemelt képviselői fizetések miatt az ellenzék jelentős része elengedi a pillanatot, és inkább megpihen – fogalmazott.  Szentpéteri Nagy Richard szerint arra van esély, hogy a kormány végre megkezdje a közszolgáltatások reformját, mert most alkalmas rá az idő, sőt, a végórában vagyunk. A rendszer természete ugyanakkor szerinte nem engedi a konszolidációt. – A NER lényege a felülről vezényelt forradalom, a társadalom folyamatos politikai mobilizációja, a harci lendület, a háborús pátosz. Nem konszolidáció lesz, hanem az ellenkezője. Ez a rendszer az utolsó napjáig harcolni fog. Akkor is, ha már nem lesz kivel – mondta.