emlékezetpolitika;

2020-01-10 06:40:00

Szimbolikus hadüzenetet küldött a Fidesz, amikor Radnóti mellé állították Wass Albert szobrát

A csepeli fideszes önkormányzat 3,2 millió forinttal támogatta, hogy Wass Albert szobrát éppen a Radnóti Miklósról elnevezett művelődési ház előtt állítsák fel.

A magam részéről támogatom a szobor áthelyezését és közterületen történő felállítását annak érdekében, hogy minél többen tiszteletüket tehessék az erdélyi magyar író-költő emléke előtt – biztosította egyetértéséről Spányi Antal katolikus püspök Borbély Lénárdot, Csepel fideszes polgármesterét.

Egyházi engedélyre volt szükség ugyanis ahhoz, hogy Wass Albert mellszobrát elszállíthassák a Szűz Mária Szeplőtelen Szíve plébániáról, amelynek kertjében 2008 óta őrizték. A hozzájáruló levél alapján nem egyértelmű, a püspök tisztában volt-e azzal, hogy a fideszes polgármester melyik közterületet szemelte ki. Az önkormányzati testülethez benyújtott előterjesztésből már egyértelműen kiderült: Borbély Lénárd úgy látta jónak, ha Wass Albert szobrát a Radnóti Miklós Művelődési Ház parkjában állítják fel. A polgármester Wass Albertet a határon túli magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként méltatta, akinek munkássága jelentősen hozzájárult a magyar nemzet szimbolikus egyesüléséhez.

A (szélső)jobboldal állítja, hogy Wass Alberttel szemben igaztalan, koholt vádakat fogalmaztak meg. Létezik azonban ezzel homlokegyenest ellentétes értelmezés is. A baloldali Eszmélet folyóirat egyik tanulmányának megállapítása szerint például irodalmi-politikai munkássága és történeti források egyértelműen azt bizonyítják, hogy Wass Albert halála napjáig meggyőződéses nyilas volt.

A csepeli testület decemberben tárgyalt a szoborállítási indítványról, az előterjesztésről parázs vita folyt. Hiszen Radnóti Miklós köztudottan a holokauszt áldozataként vesztette életét, az a javaslat, hogy a róla elnevezett művelődési ház előtt állítsák fel a kétes megítélésű Wass Albert szobrát, jogos érzékenységeket sért.

A polgármester elismerte, hogy előzetesen sem a lakossággal, sem a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségével nem egyeztetett (csak a Csepeli Lelkészi Körrel és a székesfehérvári püspökséggel konzultált), de indítványát nem volt hajlandó visszavonni. Horváth Gyula, az egyik ellenzéki képviselő hangsúlyozta: a fideszesek nagyon jól tudják, hogy Wass Albert politikai tevékenységét illetően a baloldaliak nem tudnak kompromisszumot kötni. A Fidesz tehát konfliktust akar generálni. Ez az ércbe öntött alkotás ellentétet, örök tüskét fog jelenteni a kerület lakosainak 50 százaléka számára – jelentette ki az ellenzéki politikus.

A szobor eredetileg fából készült, a bronzból készült változat előállításához a csepeli képviselő-testület végül 3,2 millió forintot is megszavazott a „2019. évi költségvetés általános tartaléka terhére”. A mellszobrot szerdán avatta fel Borbély Lénárd és Tarlós István volt főpolgármester. Csepeli portálok beszámolója szerint a „magyarsága miatt üldözött és halálra ítélt író-költő szobrát a zsidó származása miatt üldözött és meggyilkolt Radnóti Miklós szobrától alig pár méterre állították fel: így üzennek most ők együtt a gyűlölet ellen, és az irodalom szeretete mellett”.

A Demokratikus Koalíció (DK) tiltakozó flashmobot szervezett az avatás időpontjában. Paál Géza, a DK csepeli elnökségi tagja elmondta lapunknak, hogy a kerületben nagy a felháborodás a kegyeletsértő fideszes provokáció miatt: a baloldal semmiképpen sem fogja annyiban hagyni a dolgot. Arról, hogy milyen formában folytatják a tiltakozást, várhatóan a jövő héten döntenek.