Győr;időközi választás;

Pollreisz Balázs: Nem lefutott ez a meccs

Arra számítok, hogy az történik majd mint a jászberényi megismételt választáson: többen szavaznak és veszít a Fidesz – mondta az ellenzék közös győri polgármesterjelöltje, Pollreisz Balázs.

Az irodájukhoz tartva tizenkét olyan óriásplakátot számoltunk össze, amelyen fideszes riválisa, Dézsi Csaba András látható. Ellenzéki plakátot viszont egyet sem láttunk.

Csak azért nem rosszabb az arány, mert rövid úton jöttek. Ha tettek volna egy kört a városban, akkor látták volna, hogy mindenhol ott van a Fidesz jelöltjének a plakátja. De nem panaszként mondom, mindez bizakodással tölt el.

Tényleg örül annak, hogy az ellenzéki és a kormánypárti jelölt kampánya össze sem mérhető?

Az, hogy teleplakátolták a várost, pontosan jelzi: félnek. Tudják, hogy érdemi verseny alakult ki, ezért minden követ meg kell mozgatniuk. Ugyanerről árulkodik az is, hogy például a csütörtöki megyei lapban rólam egy betűt sem írtak, viszont nagy közös interjút közöltek a fideszes jelölttel és Kövér László házelnökkel. Szintén jelzésértékű, hogy még a hétvégén is közvélemény-kutatásokat végeztek, mert tudják, nem lefutott ez a meccs.  

Közben viszont az MSZP egykori városi alelnöke beállt a Fidesz jelöltje mögé. Az pedig csütörtöki hír: szintén a kormánypárti indulót támogatja Bárány István, aki októberben összellenzéki támogatással jutott a közgyűlésbe. Ezek is a kormányoldali kétségekre utalnának?

Persze. Amikor felhasználnak egy olyan egykori szocialista politikust, akivel öt vagy hat éve megszakította a kapcsolatot az MSZP, akkor az épp a kétségeiket mutatja. Bárány István esete más, de nem kevésbé árulkodó. Ő eleve függetlenként indult, ellenzéki támogatással, és becsületesen, az első percben világossá tette, hogy neki a választókerülete az első. Alighanem ennek megfelelően döntött most. Az viszont árulkodó, hogy épp a kampány hajrájában, az időközi választás előtt három nappal ismerte fel, vagy tették számára világossá, hogy kockázattal járhat számára az ellenzéki jelölt támogatása.

Ősszel, a Borkai-botrány kipattanása után is csak megszorítani tudta az ellenzéki jelölt a korábbi polgármestert. Azóta Borkai Zsolt lemondott és eltelt bő három hónap. Honnan lenne még tartaléka az ellenzéknek?

A Borkai-botrány sokkal nagyobb ügy annál, mint hogy három hónap alatt elfelejtenék a győriek. Ráadásul értik annak jelentőségét, hogy még a NER-ben is nyomozás indulhat a Borkai Zsolt polgármestersége idején történt kétes gazdasági ügyek miatt. A győriek azt is látják, hogy a tizenöt mostani fideszes képviselő közül tizenegy ott ült az előző ciklusban is, azaz ha másként nem, hallgatásukkal asszisztáltak Borkai kétes ügyeihez. A változást én nem a Borkai-ügy hatásában látom. Október 13-án a győriek 55 százaléka nem ment el választani, és szerintem azért, mert nem hittek abban, hogy le lehet váltani ezt a kurzust. Október 14-én viszont már azt látták, hogy az ellenzék nyert Szombathelytől kezdve Budapesten, Miskolcon át Egerig egy sor városban. Mára elhitték, hogy lehet változtatni, épp ezért vasárnap sokan elmennek voksolni azok közül is, akik az ősszel otthon maradtak. Arra számítok, hogy az történik majd, mint Jászberényben, ahol a megismételt választáson sokkal többen vettek részt, és elsöprő győzelmet aratott a kormánypárti jelölt riválisa. Mindezt mérik, érzik a Fideszben is, ezért félnek.

Ha a Fidesz tart a vereségtől, ön nem fél a győzelemtől? Kormányzati ellenszélben kellene irányítania egy olyan várost, amelynek közgyűlésében elsöprő többsége van a Fidesznek.

A már kiszivárgott kormányzati elképzelések szerint a következő uniós költségvetési ciklusban Győr  kevesebb uniós forráshoz jutna, mint eddig, vagyis ebből a szempontból semmivel nem lennék nehezebb helyzetben mint egy fideszes polgármester. A város működtetésének, fejlesztésének pedig aligha lesznek gátjai a kormánypárti képviselők, mert ha megválasztanak, akkor a közgyűléseket élőben közvetítjük majd. Márpedig a nyilvánosság ereje segít abban, hogy a kormánypárti képviselők ne a Fidesz hatalmi céljait, hanem Győr érdekeit szem előtt tartva dolgozzanak. Olyan várost szeretnék, amely zöldebb, toleránsabb, szolidárisabb és persze átláthatóbb. Szimbolikus lépésként első intézkedéseim egyike az lesz, hogy a városházán leveszem a polgármesteri irodához vezető folyosó ajtajáról azt a mágneszárat, amit még Borkai Zsolt szereltetett fel.

Pollreisz BalázsNegyven éves, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei és győri elnöke. 2014-től győri önkormányzati képviselő. Művelődésszervezői szakot végzett, de nyelvvizsga híján diplomát nem szerzett. Főszerepet vállalt a gyárvárosi könyvtárnál egy közösségi ház és civil szervezet létrehozásában, amelyet Pro Urbe Győr díjjal ismertek el.