Boris Johnson;Brexit;

2020-01-31 18:31:39

Kilépnek a britek az ismeretlenbe

Diadalittas ünneplés, és búskomor beletörődés kettőssége határozta meg a közhangulatot az Egyesült Királyság utolsó, az Európai Unió teljes jogú tagjaként töltött napján.

A londoni parlament előtti téren is egymást váltották az EU-tagságot siratók, és a szigetország "függetlenségét" ünneplő kisebb-nagyobb tömegek, hűen tükrözve a a 2016-os referendum óta jellemző megosztottságot. A történelmi pillanatra a brit sajtó is reflektált. A kilépéspárti The Sun bulvárlap büszkén hirdette euroszkeptikus olvasóinak, hogy "Eljött az időnk". Az Európa-párti Independent montázsban, a tagállamok hivatalos nyelvén - köztük magyarul - köszönt el "Viszontlátásra!" felkiáltással, feltéve olvasóinak a szinte magától értetődő kérdést: "Elkerülhetetlen, hogy egy napon újra csatlakozzunk?"

A felvetés valamelyest kétségessé teszi Boris Johnson kormányfő azon reményét, hogy a távozással lezárul a megosztottság, hiszen könnyen lehet, hogy az eddig bennmaradást követelő tábor a jövőben visszatéréspártivá alakul.

A miniszterelnök - aki a népszavazáson a kilépési kampány feje is volt - mindenesetre igyekezett tekintettel lenni hazája EU-párti lakóira is. Ennek jegyében a fényűző ünnepségek helyett a kormány csupán visszafogottan, inkább csak jelképesen emlékezett meg a Brexit-napról. Kihelyezett kabinetülést tartottak például egy szimbolikus helyszínen, az észak-angliai Sunderlandben, amely a népszavazás összesítésekor az első kilépéspárti többséget kihirdető körzet volt.

Estére viszont Boris Johnson visszatért a miniszterelnöki rezidenciára, a londoni Downing Street 10-be, ahol mértéktartó fogadáson kabinettagok, tanácsadók, közalkalmazottak illetve a 2016-os kilépéspárti referendum szervezői koccintanak majd a Brexit végrehajtására. A nyilvánosságnak a kormányfő egy előre felvett videóüzenettel készült, amelyet a miniszterelnöki iroda a kilépés hivatalossá válása előtti órában tesz majd közzé. A beszéd előre kiadott részletei alapján Boris Johnson azt hangsúlyozza, hogy a távozás "nem a vég, hanem csak egy kezdet", egyben "valódi nemzeti megújulás és változást" ígér. 

A bennmaradó tagállamok jelentősebb rendezvények nélkül vették tudomásul, hogy az Egyesült Királyság 47 év tagság után kiválik az európai integrációból. Brüsszelben egyszerűen kivitték a brit zászlót – a Union Jacket – a tanács épületéből, és a többi, nem tagállami nemzeti lobogó között raktározták el. Az uniós vezetők közös sajtótájékoztatón kívánták a legjobbakat a távozó szigetországnak. Ursula von Der Leyen, az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott: "A lehető legjobb viszonyt szeretnénk kialakítani az Egyesült Királysággal, de ez nem lehet soha olyan jó, mint a tagállamiság." Diplomatikus módon azért hozzátette, hogy a tapasztalatok azt mutatják, hogy az erő nem "a pompázatos elszigeteltségben", hanem az EU képezte "egyedi unióban" rejlik.