statisztika;koronavírus;

2020-02-07 10:27:11

Csökken a vírus terjedési üteme

Miközben a vuhani koronavírus napi emelkedési üteme - a közkeletű vélekedésekkel szemben - egyre mérséklődik, a világnak még mindig csak 4-5 hónapja lehet a hatékony ellenszérum kifejlesztésére-beadására.

A Népszava statisztikai adatok alapján végzett számításai nem támasztják alá azt a hírlapírói fordulatot, miszerint a 2019-nCoV jelű koronavírus-járvány egyre gyorsabb ütemben terjedne. Ellenkezőleg: csütörtökre a betegség január közepén indult nyilvántartása óta nem látott alacsony szintre, 15 százalékra mérséklődött a világszinten - de elsősorban változatlanul a kínai Vuhanban - elhunytak, illetve fertőzöttek napi bővülési aránya.

A hivatalos statisztikai adatokat gyűjtő worldometers.info és más híroldalak nyilvántartásai szerint az első két olyan napon, amikor a kimutatásokban megjelentek a fertőzöttek, vagyis január 16-17-én, 45-ről 62-re ugrott a szám, ami 38 százalékos emelkedés. A bizonyított betegek száma rögtön a rákövetkező nap hozta az eddigi legnagyobb, 95 százalékos ugrást. A januári átlag 50-60 százalékos napi növekedést mutatott. Azóta az ütem visszaesése látványos. Igaz, a csökkenés mértéke is egyre mérséklődik. Így lenullázódásra vagy akár csökkenésre - legalábbis hatékony ellenszérum bevetése nélkül - belátható ideig nem kerül sor. Az eddigi adatok meghosszabbításából ugyanakkor az következik, hogy az emelkedés valahol 10-15 százalék között megállhat.

A halálozások tekintetében az első két számba vett nap, január 21-22. - 9, illetve 17 áldozatával 89 százalékos ugrást mutatott. Ez szintén eddigi csúcs. Itt az emelkedés lendülete jóval hamarabb hagyott alább.

Január 22-e óta a halálozások és a fertőzések emelkedési üteme nagyjából egy ívbe illeszkedik. A halálozási arány, vagyis a fertőzöttek és elhunytak viszonya, ha lassan, de szintén mérséklődik. Míg január 24-én az érték 3 százalék fölé került, azóta folyamatos - bár hasonlóképp egyre kisebb ütemű - a csökkenés, ami mára 2 százalék. (Ez az érték a jelenleg nem terjedő SARS-CoV vírus esetében 10, a MERS-CoV esetében pedig 34 százalék.)

A látszólag megnyugtató folyamatok ellenére még nem érdemes kidobni a sublótban rejtegetett szájmaszkokat. Hisz ettől még a fertőzöttek és az elhunytak számának emelkedése - amiként arról a napisajtó folyamatosan beszámol - töretlen. Napi 15 százalékos bővülést feltételezve a fertőzöttek május első napjaira, napi 10 százalékot alapul véve pedig június közepére érnék el a Föld lakosságának 7,5 milliárdos számát. Körülbelül ugyanekkorra tetőzne az elhunytak száma is, két százalékos halálozási arányt alapul véve 150 millió körül. Mindez 4-5 hónap. Ez alatt kell tehát tömeges használatra alkalmas ellenszérumot kikísérletezni. A versenyfutás az idővel tehát folytatódik.