börtön;nemzeti konzultáció;Gyöngyöspata;

2020-02-12 21:25:20

Orbán újabb konzultációt hirdetett, azt kérdezi, hogy jó-e az, ha a bűnözőket több jog illeti meg, mint a törvénytisztelő polgárokat

Úgy tűnik, értelmet nyert, miért támadta a kormánykoalíció azt a gyakorlatot, hogy a rossz körülmények között fogva tartott rabok szinte üzembiztosan kártérítést kapnak. Ja, és a gyöngyöspatai romák ügye is bekerül a "bűnöző-kérdések közé".

A balatonfüredi kihelyezett frakcióülésen újabb nemzeti konzultációt jelentett be Orbán Viktor, írja magyarnemzet.hu. A lap úgy tudja, ez alkalommal fő témaként a miniszterelnök azt a problémát jelölte meg, miszerint megítélése szerint egyes aktivistacsoportok számára az erőszakos bűnözők jogai fontosabbak lettek a törvénytisztelő emberek jogainál, ezért erről a magyar embereket is meg kell kérdezni. 

A kormány tudni szeretné, hogyan vélekednek a magyarok az iparággá vált börtönbiznisz, a feltételes szabadságra bocsátás szigorítása, esetleges bírói korrupció gyanújáról és a gyönyöspatai romák kártérítése kapcsán felszínre került kérdésekről. (Megjegyzendő: a kabinet a választ nem várta meg, például a feltételes szabadlábra bocsátás feltételit már szigorítják, ahogy azt lapunk megírta.) 

Orbán Viktor elmondta, a konkrétumokról Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatja majd a nyilvánosságot a holnapi kormányinfó keretein belül.

Orbán bejelentéséből úgy tűnik, hogy a kormány új bűnbakokat épít - így értelmet nyer, hogy miért tartja hetek óta napirenden az elkülönítetten oktatott, és emiatt kárpótlásra jogosult gyöngyöspatai cigánygyerekek ügyét (erről itt olvashat), illetve a rossz börtönkörülmények miatt kompenzációra jogosult rabok eseteit (erről itt talál anyagot). (Emlékeztetőül: a jelenlegi szabályozást a kormánypárti többség egyedül szavazta meg, az összes ellenzéki párt nemmel voksolt.) 

A kormányzati mondás szerint mindkét példa sérti az emberek igazságérzetét, mégpedig jogosan. (Arról a hivatalos kommunikáció szót sem ejt, hogy az említett kárpótlási ügyek azért "jöhettek létre", mert a magyar állam nem teljesítette törvényes kötelességeit).

Bár erre legfeljebb következtetni lehet, de az események mégis azt mutatják, a kormány kriminalizálni próbálja a közbeszédet, és rendpártisággal (lásd: romák, bűnözők, migránsok megregulázása) próbál szavazatot maximalizálni - leginkább vidéken, ahol ezek a "klisék" lényegesen hatékonyabbak, mint a nagyobb városokban.