Dunaújváros;

2020-02-18 08:39:43

Mítoszok

Itthon is népszerű televíziós műsor az Állítólag… címen futó sorozat (eredeti nevén MythBusters, vagyis mítoszrombolók, legendairtók), amelyben különböző hiedelmeket vizsgálnak. Megtudhatjuk például, hogy valóban az életével játszik-e az, aki elektromos kerítésre vizel, vagy megcsúsznak-e az autók a banánhéjon, ahogy a filmekben látni. Most hét végén a legendairtók mintha Dunaújvárosban jártak volna, pár választási hiedelem ugyanis pillanatok alatt megdőlt. 

Önmagában az, hogy az ellenzék képes nyerni egy időközi választáson, ma már nem legenda, a jobbikos Kálló Gergely simán győzött az ottani parlamenti körzetben kiírt voksoláson. Az arány már érdekesebb: 56 százalékkal nyert Kálló, miközben a fideszes hátszéllel indult Molnár Tibor alig 37 százalékot kapott. Évtizedes legenda, hogy az alacsony részvétel – fegyelmezett szavazótábora és jobb mozgósítási képessége miatt – a Fidesznek kedvez, ám most alig 29 százalékos részvételnél jött ki a fenti eredmény. 

Ez a mítosz tehát megdőlt. A kistelepülési legendák szintén nem tudták tartani magukat. Az önkormányzati választástól eltérően (ahol az adott települést fedik le a körzetek) a parlamenti választókerületek – a Fidesznek hála – a város egy részéből kinyúlnak a környező kistelepülésekre, így alkotva egy egységet. Azért így, mert a legenda szerint az utóbbiakban a Fidesz jobban mozgósít, és ezzel az egész körzetet elhozhatja. Ezt a hiedelmet is sikerült lerombolni. Népszerű mítosz még a kormánypárti agytrösztökben, hogy a sok ellenzéki induló felmorzsolja az összellenzéki jelölt esélyeit – csakhogy itt hiába volt versenyben Kálló és Molnár mellett még négy valaki, ők együtt alig értek el 6 százalékot.

A teljes ellenzéki összefogás sikeressége olyan mítosz, ami tartja magát Dunaújváros után is. A 22-es választás esélyese viszont még mindig a Fidesz – legalábbis állítólag...