Brüsszel;EU-csúcs;

2020-02-21 18:13:33

Uniós csúcs megállapodás nélkül

A költségvetési tervezet az ambiciózusabb tábor igényeinek megfelelően csoportosítaná át a forrásokat, a kevésbé fontosnak ítélt területekről elvont pénzek egy részét pedig a tagállamoknál hagyná, így a takarékosságot követelő országok is jobban járnának.

Az első nap eredménytelenül ért véget a következő, hétéves költségvetésről szóló uniós csúcstalálkozón, és a második sem hozott áttörést. A tárgyalások tulajdonképpen már azelőtt elakadtak, hogy igazán elkezdődhettek volna, és emiatt több tagállami vezető adott hangot frusztráltságának. Andrej Babis cseh miniszterelnök például úgy vélekedett, hogy felesleges tovább alkudozni, ha az úgynevezett „takarékos négyes” (Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország) nem hajlandó engedni álláspontjából. Ezek a nettó befizető országok nem szeretnének nemzeti összjövedelmük egy százalékánál többel hozzájárulni a közös kasszához, így számukra elfogadhatatlan az Európai Tanács jelenlegi, ­1,074%-ot előirányzó javaslata. Velük szemben a 17 tagállamból (köztük Magyarországból) álló „Ambiciózus Európa barátai” csoport azzal érvel, hogy az Unió nagyratörő céljaihoz több forrásra van szükség.

A két tábor álláspontjai csütörtökön egyáltalán nem közeledtek, ezért Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kora este berekesztette a kormány- és államfők ülését, és éjszakába nyúló különmegbeszéléseken kereste a lehetséges kompromisszumot. A négy- vagy többszemközti tárgyalások pénteken is folytatódtak.

A takarékosság pártján álló Angela Merkel német kancellár és az ambiciózusabb büdzséért kardoskodó Emmanuel Macron francia elnök félretette nézetkülönbségeit, és igyekeztek segíteni Michelnek a két oldal közötti közvetítésben. Az egyeztetések annyira elhúzódtak, hogy a tagállami vezetők közös tanácskozása az eredetileg tervezett délelőtt tíz óra helyett csak este 7-kor kezdődhetett el. Ez azonban csak nagyon rövid ideig tartott, s a jelenlévők azt állapították meg, nincs megállapodás, s az Európai Tanács elnökének utolsó költségvetési javaslatáról sem született kompromisszum. A tervezet az ambiciózusabb tábor igényeinek megfelelően csoportosítaná át a forrásokat, a kevésbé fontosnak ítélt területekről elvont pénzek egy részét pedig a tagállamoknál hagyná, így a takarékosságot követelő országok is jobban járnának.

A tagállami vezetők órákon át, külön csoportokban tárgyaltak a javaslatról, mindhiába. Ezért várhatóan márciusban újabb rendkívüli csúcsot tartanak a büdzséről. Ám ha ezen dűlőre jutnának, ez is csak részsiker lenne. A költségvetési tervezettel kapcsolatban ugyanis ezenkívül még számos vitás téma hátravan, köztük a Magyarországot leginkább érintő, a fejlesztési pénzek jogállamisági féltelekhez kötése.