válság;Sopron;

2020-03-19 08:17:00

Hűség

Leálltak az autógyárak, kiürültek a szállodák, az éttermek, kávézók, sörözők, és a boltok többsége is már csak ideig-óráig van nyitva a koronavírus-járvány miatt, mely az eddig külhonban dolgozók tízezreit is hazatérésre kényszerítette. Alapjaiban recseg-ropog a gazdaság, százezrek veszíthetik el a munkájukat, ráadásul szülők tízezrei mentek kényszerszabadságra az iskolák bezárása miatt. Megsegítésük, a helyzet megoldása természetesen állami feladat, ám a hogyan és mennyiből egyelőre felelős szinten még nem került szóba.

A családok hangja még alig hallatszik, nem úgy a soproni vállalkozóké, akik a határzár miatt elveszítették a fizetőképes osztrák kuncsaftokat, így kénytelenek voltak ideiglenesen lehúzni a rolót. Egyúttal azonnal állami támogatást kértek bajaikra: a jelenleg három hónapos álláskeresési támogatás meghosszabbítását várják elbocsátott alkalmazottaik részére, cserében vállalnák, hogy a járvány múltával ugyanannyi embert vesznek vissza, mint amennyit most elküldtek. Merthogy máris megkezdték az elbocsátásokat, persze szigorúan anyagi okokra hivatkozva. Ez a fajta hűség persze kiverte a biztosítékot a Hűség városában, hiszen a helyi fogorvosok, plasztikai sebészek, kozmetikai és fodrászszalon-tulajdonosok eddig remekül kaszáltak a határ menti forgalomnak köszönhetően, azaz a válság szelének első lökete nem taszítaná őket anyagi nyomorba.

Ilyenkor kerülnek elő olyan szavak, mint a felelősségérzet, empátia, humánum – és még sok másik, melyeket viszont nem bír el a papír... Azonban a soproni sóherek az állami csecsre várók listáján igencsak hátul kullognak, hiszen veszteségeik aprópénznek számítanak a „közétkeztetés” nagyhalai mögött: Mészáros Lőrinc például néhány nap alatt 117 milliárdot bukott. Erős a gyanú, ezt előbb fogják államilag plasztikázni, mint a soproni sebészek sebeit.