hadsereg;koronavírus;

2020-03-18 10:10:00

Katonákkal a temetőbe

A hadsereget sok helyen vetik be a világjárvány ellen. Néhol rendfenntartó feladata is van, cégeket viszont külföldön nem von az ellenőrzése alá.

Egyre több országban csoportosítják át a katonákat polgári védelmi feladatokra a koronavírus szélvészgyors terjedése miatt. A honvédelem háttérbe szorul, a NATO Defender-Europe 20 hadgyakorlata, amelyen március 31-től amerikai és európai katonák vesznek részt, rövidebb lesz a tervezettnél. Sok folyamatban lévő programot is felfüggesztettek, például az iraki haderő kiképzését. Egyes országokban a katonák megjelenése politikai instabilitást sejtet. Olaszországban példáult riadalmat keltett, amikor a hadsereget egységeit látták meg az utcákon. Jelenleg a koronavírus terjedése miatt elsősorban az orvosi ellátásban igénylik a katonák segítségét.

Iránban már másfél hete arra utasította a fegyveres erőket Ali Hamenei ajatollah, legfőbb vallási vezető, hogy egészségügyi főparancsnokságot hozzon létre. Ez azt jelenti, hogy a katonaságnak a kormánnyal és a közegészségügyi minisztériummal közösen kell megszerveznie a védekezést. Később a hadseregnek 24 órát adtak arra, hogy tisztítsák meg az utcákat, a nagyobb utakat, az üzleteket. Szintén bevetették a koronavírus elleni harcba a rettegett félkatonai szervezetet, a Bászidzsot, amely több alkalommal is segített vérbe fojtani a rendszerellenes megmozdulásokat.

Olaszországban március elején Salvatore Farina tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke is megfertőződött. A katonaság felügyeli, hogy az emberek betartják-e a karantén  előírásait, s ehhez az utcákon ellenőrzőpontokat hoztak létre. A kaszárnyákban karanténokat alakítottak ki  és  az elhunytak temetőbe szállítása is a katonák feladata.

Szlovákiában a leköszönő, Peter Pellegrini miniszterelnök kabinetje az elsők között rendelt el rendkívüli állapotot. A hadsereget is az utcára vezényelték, feladata a nagyobb gyülekezések megakadályozása, feloszlatása. Az országban mintegy 800 hivatásos katona áll készenlétben, s ha szükséges, fél órán belül képesek beavatkozni.

Az osztrák hadsereg 900 tagja vesz részt a koronavírus elleni küzdelemben. Nagy részük abban segédkezik, hogy az élelmiszerszállítmányok eljussanak az üzletekbe. A katonaság a határvédelemben is feladatokat kapott. Akár 2200 katonával is védhetik az ország határait – közölte múlt héten Klaudia Tanner védelmi miniszter.

A Francia Védelmi Egészségügyi Szolgálat – amint a neve is sugallja – az egészségügyben is jártas személyekből áll, összesen majdnem 15 ezer tagja van, katonák és civilek egyaránt alkotják. Őket a vírus elleni küzdelem több frontján is be tudják vetni. Néhány nap alatt hoznak létre egy ideiglenes kórházat a vírus által különösképpen sújtott Elzászban, Mulhouse városában. A városok között a fertőzött személyeket is a katonák szállítják

Szerbiában Alekszandar Vucsics elnök, a hadsereg főparancsnoka jelentette be a rendkívüli állapotot. A katonák az állami intézményeket, valamint a kórházakat biztosítják, illetve a határátkelőket, továbbá a menekültközpontok bejáratait is ellenőrzik. Felvonultak a belgrádi és a nisi repülőtéren, és megjelentek több belgrádi, kragujeváci, nisi, újvidéki és pancsovai buszmegállóban. A hadsereg felügyeli az egyes objektumok fertőtlenítését. A városokban 65, a kisebb településeken 70 év felett tilos kimenni az utcára, este 8 és reggel 5 óra között pedig mindenkire vonatkozik a kijárási tilalom, aminek betartását szintén felügyelhetik a fegyveres erők.

Boszniában a határátkelőknél sorakoztak fel a katonai erők: sátrakat állítanak fel, amelyek  karanténként szolgálnak az országba belépők számára. A katonaságnak e rögtönzött táborokat is ellenőriznie kell majd. Hasonló intézkedések várhatóak Észak-Macedóniában, illetve Montenegróban is, ahol a napokban jelent meg a koronavírus. Horvátországban különösen komoly feladatok hárulnak a hadseregre nemcsak a koronavírus kapcsán, hanem a vasárnapi zágrábi földrengést követő helyreállítási munkálatokban.

Az amerikai hadintengerészet Trump elnök parancsára két kórházhajót küld az ország keleti, illetve nyugati partjához. A hadsereg mérnökeit és a tábori kórházakat is a civil egészségügy rendelkezésére bocsátják, illetve több állam mozgósította a Nemzeti Gárdát. Nagy-Britanniában múlt héten 20 ezer katonát helyeztek készültségbe. Első feladatuk az, hogy az egészségügy munkatársainak szállítanak védőfelszerelést.