olimpia;koronavírus;

2020-03-26 07:52:00

Jogdíjéhség

A koronavírusjárvány terjedésével egyértelmű volt, hogy a július 24-iki kezdéssel tervezett tokiói nyári olimpiát el kell halasztani. Legalább két hete tisztában volt ezzel mindenki, feltehetően a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban is. Thomas Bach NOB-elnök azonban még hétfőn is nyílt levélben kérte a sportolókat, hogy tartsanak ki, ne adják fel a reményt, hiszen van még idő eldönteni, legyenek-e játékok.

Nem volt idő, akkor kellett volna bejelenteni a halasztást, amikor az első olimpiai selejtező elmaradt, amikor az első ország – Kína – kvalifikációs versenyektől léptette vissza a sportolóit három héttel ezelőtt. Így cselekedett volna egy olyan felelős sportszervezet, amely valóban a versenyzők, az olimpiai család tagjainak biztonságát tartja szem előtt. 

A NOB azonban kivárt, mert vélt gazdasági érdeke ezt kívánta. Ha nincs olimpia, akkor nincsenek milliárdos bevételek a közvetítési jogdíjakból. Ausztrália és Kanada visszalépése nem tántorította el Bachot, viszont azonnal megszületett a döntés a halasztásról, amikor a tévés jogokat birtokló Egyesült Államok annyit jelzett, megvizsgálja a visszalépés lehetőségét. Nem volt döntés, de már a lehetőség is akkora pánikot okozott a NOB-nál, hogy a halasztás mellett döntött, hiszen a tévés jogdíj késleltetve is jól jön majd a kasszában, ami most sem üres. 

Rengeteg nehézséget okoz a játékok elhalasztása – 33 sportágnak kell új versenynaptárt készítenie a következő egy évre, világ- és kontinensbajnokságok dátumait fogják kényszerűségből megváltoztatni, a napra pontosan időzített edzésprogramokat újra kell tervezni a csúcsforma elérése érdekében a játékok még nem ismert új időpontjára –, mégsem volt más választási lehetőség, mert a résztvevők biztonsága, egészsége mindennél fontosabb. 

Még a több milliárdos televíziós bevételeknél is.