TASZ;kijárási korlátozás;

2020-03-27 18:10:01

TASZ: sok a kivétel, nem a kijárás korlátozása a kormány elsődleges célja

A kormány alapvetően nem a kijárást, hanem a személyes kontaktusokat akarja korlátozni – mondta Asbóth Márton, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa a Népszavának.

A szombaton életbe lépő lakhelyelhagyási korlátozások megszegése szabálysértésnek minősül. A kormány rendelkezése szerint a rendőrség a szabálysértőkkel szemben a „szükségesség és arányosság követelményének” betartásával kényszerítő eszközöket alkalmazhat, valamint pénzbírságot szabhat ki, amelyek legalacsonyabb összege ötezer, legmagasabb összege ötszázezer forint.

„Jogilag rendben van” – így minősítette Asbóth Márton, a TASZ magánszféra-projektének vezetője a kormány döntését. Lehet, hogy a megfogalmazás sokak számára rémisztően hat, ám a rendelet tartalma és a „kommunikációs környezet” (az operatív törzs tájékoztatóján elhangzottak) alapján a TASZ munkatársa arra a következtetésre jutott: a jogalkotó elsősorban nem a kijárást szerette volna korlátozni. Ha így lenne, akkor lényegesen szigorúbb tiltásokat is hozhatott volna a kormány.

A mostani rendeletben – hívta fel a figyelmet a TASZ munkatársa – olyan sok a kivétel, hogy gyakorlatilag bárki szabadon elhagyhatja lakóhelyét (amennyiben valaki nem hatóság által előírt házi karanténban van). Akadnak országok, ahol igazolni kell, hogy az illető valóban a jogszabályban lehetővé tett okokból távozott a lakásából. A magyar rendeletben ennek nyoma sincs.

Asbóth Márton elképzelhetőnek tartja, hogy a rendőrök fellépnek majd, ha például parkban összegyűlt fiatalokkal találkoznak. A jogalkotó azonban láthatóan nem a „hatósági kikényszerítést” tartotta elsődleges céljának – tette hozzá. A járvány terjedésének akadályozása érdekében a kormány leginkább azt akarja elérni, hogy ne jöjjenek létre csoportosulások, az idegenek minél nagyobb távolságot tartsanak egymástól.