hazugságok;koronavírus;

2020-03-28 09:31:36

A nagy hazugság hete

Azt állította Orbán Viktor (a parlamentben), hogy „a kormány vissza akarja adni azt a jogot, hogy ne a kormány, hanem önök döntsék el, hogy mikor van vége a veszélyhelyzetnek. (…) Nincsen szükségem fix határidőre. Holnap reggel visszavehetik, ha úgy látják”.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem vehetik vissza, ugyanis a törvényjavaslat időben korlátlan felhatalmazást ad a kormánynak rendkívüli intézkedések meghozatalára veszélyhelyzetben. Hogy veszélyhelyzet van-e, azt pedig a kormány dönti el. A parlament ugyan most még visszavehetné ezt a felhatalmazást, de a jövő keddi szavazás után már nem. Határozatlan ideig. Ami határozottan aggasztó. 

Azt állította tovább a miniszterelnök (ugyanott, az ellenzéknek címezve), hogy „ezt a válságot önök nélkül is meg fogjuk oldani”.

Ezzel szemben a tény az, hogy ezt a példátlanul súlyos válságot csak együtt lehet leküzdeni. Az elsődleges felelősség természetesen a szinte minden rendes és rendkívüli hatalmat birtokló kormányé, de ha az ország felének szavazatát megszerző ellenzéket és a mögöttük álló milliókat a kormány semmibe veszi, akkor azzal a megoldás esélyeit egész biztosan rontja. Nyílt viták, kritikák, javaslatok, érdemi közreműködés nélkül félmegoldások fognak születni. Ami a szó szoros értelmében életveszélyes. 

Azt is állította Orbán (az ellenzéki vezetőknek adott válaszában), hogy „többször elhangzott, hogy bezártuk az iskolákat. A helyzet a következő: nem zártuk be az iskolákat. Ne terjesszenek valótlan híreket!”

Ezzel szemben a tény az, hogy bár lakattal valóban nem zárták be őket, a miniszterelnök maga jelentette be március 13-án, hogy „a tanulók nem látogathatják az oktatási intézményeket”. Ez praktikusan és lényegileg mégiscsak az iskolák bezárását jelenti. Ám ha ennek kimondása valótlan hírek terjesztését jelenti, akkor akár börtönnel is járhat. Úgyhogy pofa be! 

Azt állította Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (sajtótájékoztatóján, még a hét első felében), hogy az ellenzék felelőtlensége miatt hatályát veszti több, járványellenes intézkedés.

Ezzel szemben a tény az, hogy semmi nem vesztette hatályát, mert vagy az országos tiszti főorvos, vagy a belügyminiszter, vagy az egyetemi rektorok hosszabbították meg érvényességüket. Sőt közben a kormány még az eddigieknél is rendkívülibb intézkedéseket hozott a kijárási korlátozások bevezetésével. Vagyis még az eddigi kéthetes felhatalmazás lejártával is minden lehetősége megvolt arra, hogy cselekedjen. Most akkor ki terjesztett rémhírt? 

Azt állította a Hír TV Publi Café című műsorának néhány kiváló dolgozója (Bayer és Tsai), hogy „annak az 52 címeres gazembernek a nevét kell megjegyezni, aki a koronavírus törvény ellen szavazott”.

Ezzel szemben a tény az, hogy formálisan nem is a törvény ellen szavaztak, csak a sürgősségi tárgyalás ellen, tartalmilag pedig a határidő nélküli felhatalmazást ellenzik. Még szerencse, hogy lesz 133 névtelen, hős képviselő, aki halálmegvető bátorsággal semmit nem ellenez, viszont mindennel egyetért. Megjegyezzük.