járvány;Operatív Törzs;koronavírus;

2020-03-31 11:43:23

Müller Cecília: Ez most nem a beefsteak ideje

Gócos megbetegedés még mindig nincs Magyarországon.

Az elhunytakról szóló tájékoztatást részletesebbé teszik – erősítette meg Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs kedd délelőtti sajtótájékoztatóján.

Eszerint nyilvánosak lesznek az elhunytak korára, nemére és alapbetegségeire vonatkozó információk.

  

Kedd reggelre 492-re emelkedett az igazoltan koronavírussal fertőzöttek száma Magyarországon. Újabb ember hunyt el a fertőzés következtében, így már 16 ember vesztette életét az országban a járványban.

Müller Cecília közölte, hogy erőteljesen emelkedett az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok száma. Eddig 14 146 mintavétel történt.

A tisztifőorvos szerint örömre is van okunk, mivel már 37-en gyógyultan hagyhatták el a kórházat. 

Valamennyi elhunyt esetében feltártak valamilyen alapbetegséget. A leggyakoribb a szív- és érrendszeri megbetegedés volt, de volt olyan, aki gyomorrendszeri panaszoktól szenvedett. Elmondása szerint a cukorbetegség is még inkább veszélyeztetetté tehet, az ettől szenvedők kerüljék a kontaktusokat, és fokozottan figyeljenek a fertőzés lehetséges elkerülésére.

Köszönetet mondott mindenkinek, aki segít kezelni a járványt, segít önmagán és másokon, segíti laposodni a járvány görbéjét, és betartja a hatósági előírásokat. 

– Hallom a dalokat, a magyar ember dalol – mondta az országos tisztifőorvos, elismerve azt is, hogy a jelenlegi helyzet mindenkinek nagyon megterhelő lehet.

Azt javasolta, hogy a bezártságban mindenki találjon olyan elfoglaltságot, ami örömet szerez, de a rossz érzéseket ne fojtsuk el, és ne kezeljük alkohollal, a felesleges étkezés helyett pedig inkább tornával kompenzáljunk.

Kiss Róbert rendőr-alezredes elmondta, hogy a mai napon hatályba lépett a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény. Az intézkedések a veszélyhelyzet megszűnéséig hatályban maradnak.

A kórházparancsnokok 108 kórházban megkezdték munkájukat.

A járványügyi veszélyhelyzettel kapcsolatban 103 büntetőeljárás indult eddig, 26 rémhírterjesztés, 19 közveszéllyel fenyegetés, 29 csalás, és 19 járványügyi szabálysértés miatt. A kijárási korlátozások hatályba lépése óta 943 rendőri intézkedés volt, de ezek többsége, 822 eset figyelmeztetéssel zárult.

A határátlépésnél van kisebb fennakadás, személyforgalomban csak Csanádpalotánál, és csak a kilépő forgalomnál.

Müller Cecília beszélt arról, hogy jelen esetben érdemes kicsit fertőtleníteni hipós vízzel a tojásokat, és most inkább senki ne egyen nyersen tojást.

– Ez most nem a beefsteak ideje – tette hozzá, megjegyezve, hogy megfelelő hőkezeléssel biztonsággal fogyasztható.

Müller Cecília érdeklődésre azt válaszolta, hogy a kijárási korlátozás egyértelmű, mindenkire nézve kötelező. Ha az emberek a nyaralójukban tartózkodtak már a bevezetéskor, akkor maradjanak is ott, ez már nem a helyváltoztatás ideje.

Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy a járvány elején olyan alacsony számok voltak, hogy elég volt a Szent László Kórház kijelölése központi kórházként, azóta azonban újabb és újabb intézményeket vontak be az ellátásba, és növelték a kapacitásokat a járvány kezeléséhez.

Kiss Róbert a nagymágocsi idősotthon koronavírusos lakóiról azt mondta, hogy adatokat nem közölhetnek a betegekről.

Arra a kérdésre, hogy a polgármestereket értesítik-e, ha az általuk vezetett településen koronavírusos beteg, vagy karantén van, az alezredes azt válaszolta, hogy aki hiteles tájékoztatást szeretne, az nézze a törzs tájékoztatását.

A maszkok viseléséről Müller Cecília azt mondta, hogy mindenben követjük a WHO ajánlásait, és megvan a sorrendje és hierarchiája annak, hogy kinek van szüksége a védőfelszerelésekre. Azt javasolta, hogy ha biztonságérzetet nyújt a maszk a viselőjének, akkor „tegye, de helyesen tegye”.

Kiss Róbert elmondta, hogy folyamatosan szállítják haza a külföldön rekedt magyar állampolgárokat. Eddig 5500 főt hoztak haza, hamarosan több mint 250 ember jön Amerikából, de jönnek Szlovákiából is. Hétfőn érkeztek haza Tirolból két hét karantén után magyarok, összesen 502 fő. Ők tünetmentesek, de itthon két hétre ismét házi karanténba kerülnek.

A fiatal diagnosztizáltak többen vannak, néhányan egészen fiatalok. Van, akit segíteni kell, hogy az oxigéncsere elég gyorsan menjen a tüdejében, de lélegeztetni őt sem kell. Többen tünetmentesek közülük. 

A tisztifőorvos elmondása szerint kórházi kezelésre magas láz, légszomj, fulladás esetén van szükség.

Az eljárási rendet mindenkivel ismertették, módszertani ajánlásokat küldtek ki, és a koronavírus kézikönyvében is számos információt megosztottak, közölte Müller Cecília arra a kérdésre, hogyan készítették fel az egészségügyi dolgozókat. 

A fitnesztermek továbbra is nyitva lehetnek délután három óráig. Müller Cecília azt kérte, hogy ezeket időben elkülönítve használják az emberek, kerülve a nagyobb csoportosulást, és folyamatosan fertőtlenítsenek. 

Hamarosan kutatást indít a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Dél-pesti Centrumkórház a gyógyultak ügyében. Azt is megvizsgálják, hogy immunissá válnak-e a vírusra azok, akik már átestek a betegségen.