Donald Trump;koronavírus;

2020-04-01 09:27:33

Víruspolitika

Donald Trump amerikai elnök Orbán Viktort ikertestvérének nevezte, s valóban, a nemzetközi migráció, az Európai Unió vagy az illiberális demokrácia megítélésében politikai rokonlelkeknek tekinthetők. 

Nem annyira azok azonban napjaink legnagyobb kihívása, a koronavírus-járvány kezelésében. A magyar miniszterelnök a felhatalmazási törvény keretében a rendkívüli rendeleteken keresztüli kormányzásra rendezkedik be a járvány elleni védekezéshez. Amerikában viszont az ellenzék – soraiban egy olyan politikai sztár is, mint Andrew Cuomo, New York állam demokrata kormányzója – arra próbálja rábírni Trump elnököt, hogy éljen már végre a szükségállapot által ölébe hullott kemény intézkedésekkel, amíg nem késő. Cuomo naponta ostorozza az elnököt például azért, hogy – az egészségvédelmi eszközök ijesztő hiányának csillapítása érdekében – miért nem aktiválja széleskörűen az 1950-es Haditermelési Törvényt, amely lehetővé tenné számára, hogy utasításokkal kötelezze az ipari magáncégeket az életfontosságú orvosi eszközök (lélegeztetőgép, védőruha stb.) gyors és szükséges mennyiségben való gyártására. 

Ehelyett Trump a sokkal bizonytalanabb kimenetelű „önkéntes partnerségben” bízik. Cserbenhagyták illiberális, keményvonalas ösztönei? 

Közben a vírusfertőzöttek és halálozások száma félelmetesen ível fölfelé az exponenciális pályán. Olyannyira, hogy a fertőzöttek számát tekintve – Kínát megelőzve – már Amerika lett a globális járvány epicentruma. A gazdaság mély recesszióba csúszott az országos üzembezárások miatt. Ám az elnök húsvétra már újra akarja indítani a gazdaságot, hiába figyelmezteti őt első számú járványtanácsadója, hogy a gazdaságnyitás ütemtervét semmi más, csak a vírushelyzet diktálhatja, amely folyamatosan romlik. 

Úgy tűnik azonban, hogy Trump számára a választáspolitika diktál. Az amerikai elnök nem olyan szerencsés, mint magyar ikertestvére, akinek több mint két éve van a következő választásokig, ami a politikában örökkévalóság. Trumpnak csak bő félév maradt hátra a novemberi elnökválasztásig, s tudja, hogy az amerikaiak nem szoktak „recessziós” elnököket újraválasztani. Egyszer sem volt kivétel az elmúlt fél évszázadban. Igen, a politika, nem a vírus diktál.

A szerző a Világbank volt vezető közgazdásza