WHO;Peking;járvány;koronavírus;Trump;

2020-04-15 16:39:23

Peking nagyon nem örül annak, hogy Trump nem támogatja tovább a WHO-t

A kínai és amerikai média egymást hibáztatja a járvány kirobbanáséért, az Egészségügyi Világszervezet pedig állítólagos késlekedése miatt bukhat több száz millió dollárt.

Peking elítéli, hogy Washington leállítja az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nyújtott amerikai pénzügyi hozzájárulást - jelentette ki a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán.

Mint az MTI beszámol róla, Csao Li-csian kínai külügyi szóvivő szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: az amerikai döntés gyengíteni fogja a WHO-t a járvány kezelésében, és különösen azokat az országokat ássa alá, amelyeknek nincsenek fejlett képességeik ezen a téren. Csao, aki a szervezetet "nélkülözhetetlennek" nevezte, arra is emlékeztetett, hogy Kína 20 millió dollárral támogatta a WHO-t az új koronavírus megfékezésére tett igyekezetében.

 Donald Trump amerikai elnök kedd este jelentette be Washingtonban a döntését arra hivatkozva, hogy szerinte a szervezet nem megfelelően reagált a koronavírus-járványra. Leszögezte ráadásul, hogy "

Becslések szerint az Egyesült Államok évi 400-500 millió dollárral támogatta eddig az Egészségügyi Világszervezetet. 

Még január közepén is Kína álláspontját közvetítették

 Kínát többen vádolták azzal, hogy megpróbálta elkendőzni a járványt, és emiatt túl későn vezetett be óvintézkedéseket, hátráltatva a többi ország előkészületeit. Egyes feltételezések szerint ebben a WHO is segítségére volt: a 444. hu idézi a szervezet január 14-i Twitter-bejegyzését, melyben még arról írtak, hogy a kínai hatóságok szerint nem igazolt, hogy a Covid-19 nem tud emberről emberre terjedni. Kínában ekkor már javában dübörgött a járvány, az ügyet eltusolni próbáló említett hatóságok pedig január 20-án be kellett ismerjék: a fertőzés emberek között is terjed. 

Tajvan pedig azzal vádolta a WHO-t, hogy hiába szóltak ők már decemberben, hogy ez az új betegség tud emberről emberre terjedni, a világszervezet nem tette közzé ezt az információt, amivel az egész világon hátráltatták a vírus elleni küzdelem hatékonyságát. A tajvani illetékesek szerint a tajvani orvosok kínai kollégáiktól már 2019 decemberében hallottak arról, hogy a COVID-19 őket is megfertőzte, ami világos jele az emberről emberre terjedésnek. 

Amerikai katona vagy csemegedenevér terjesztette a járványt?

Kínai oldalról ezzel szemben több olyan nyilatkozat született, amelyek megkérdőjelezik az ország felelősségét. Csao Li-csian még márciusban a Twitteren tett közzé egy videót, amelyben az amerikai járványügyi központ igazgatója az amerikai kongresszus előtt kijelenti, hogy egyes haláleseteket, melyeket korábban az influenzának tulajdonítottak, utólagos vizsgálatok alapján az új koronavírus okozott az Egyesült Államokban.

Csao a videóhoz mellékelt bejegyzésében magyarázatot és átláthatóságot követelt az Egyesült Államoktól, és hozzáfűzte: "akár az amerikai hadsereg is lehetett az, amely behozta a járványt Vuhanba". Egyes, a kínai közösségi oldalakon terjedő elméletek szerint az új koronavírust az októberben, Vuhanban megrendezett Katonai Világjátékokon résztvevő amerikai csapat hozhatta be a városba. Ennek ugyanakkor erősen ellentmond, hogy az új típusú koronavírust tobzoskák, denevérek, kígyók szervezetében is kimutatták, a vuhani piacon pedig nagy volt a kereslet mindhárom állat húsára.

A denevér-verziót valószínűsíti az amerikai sajtó is: a lapokban az a teória látott napvilágot, miszerint az új vírus a vuhani állami virológiai intézet laboratóriumából szabadulhatott ki, méghozzá véletlenül. Az intézményben - az idézett sajtóértesülések szerint - denevérekkel is kísérleteznek, egyes feltételezések szerint pedig az új koronavírus denevérről terjedhetett át emberre. 

Megszólalt a WHO vezetője is

Nincs vesztegetni való idő az új típusú koronavírus elleni küzdelemben, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyetlen célja az életek mentésének támogatása a járvány által érintett országokban - írta a szervezet főigazgatója szerdán a Twitteren.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusznak ez az első nyilvános megszólalása Donald Trump amerikai elnök előző napi, a támogatás felfüggesztéséről szóló bejelentése óta .

"Az egyik legfontosabb dolog, amelyet megtanultunk az elmúlt hónapokban, hogy minél gyorsabban azonosítják, tesztelik, különítik el és veszik gondozás alá a fertőzötteket, annál nehezebbé teszik a vírus terjedését. Ezen alapelv alkalmazása emberéletek ment és csillapítja a járvány gazdasági hatásait" - szögezte le Gebrejeszusz.    Emellett megosztotta Larry Brilliant amerikai járványügyi szakértő korábbi bejegyzését is, mely szerint "valóságos politikai kampány" folyik a főigazgató ellen, akinél jó kezekben van a WHO vezetése.