Országgyűlés;koronavírus;

2020-04-20 13:55:00

„Orbán Viktor egy hónapja nem meri idedugni a képét”

Tapssal akadályozták meg a Fidesz képviselői, hogy Szabó Tímea végigmondja a felszólalását.

Ismét eltelt egy hét, amikor a politikai napirendet a világjárvánnyal szembeni küzdelem uralta – mondta napirend előtt az Országgyűlésben Szijjártó Péter. A külügyminiszter ismét köszönetet mondott az egészségügyben dolgozóknak, majd elmondta, hogy az elmúlt héten 22.5 millió maszk érkezett Magyarországra, így már majdnem 73 millió maszk van az országban, ez nagyjából a fele a szerződött mennyiségnek. Lélegeztetőgép 220 érkezett, tesztből 50 ezret importáltak. Japánból és Kínából gyógyszerek is jönnek, melyek segíthetnek a koronavírussal fertőzött betegek kezelésében.

Arató Gergely (DK) reagálásában azt mondta, a valódi információkat még mindig nem árulja el a kormány, és ha valóban május 3.-án tetőzik a járvány – ahogy Orbán Viktor váratlanul elmondta Ajkán egy kórházlátogatása során – akkor felelőtlenség lenne május 4.-én érettségit tartani. A magyar halálozási adatok nem jók, hiába állítja az ellenkezőjét Kásler Miklós, aki be sem mer járni a parlamentbe. – Hol van a miniszterelnök? Orbán Viktor egy hónapja nem meri idedugni a képét – mondta a Párbeszéd frakcióvezetője. Szabó Tímea is azt mondta, érthetetlen, hogy a magyar halálozási arány a többszöröse a többi európai országénak, rendes védőfelszerelést még mindig nem kapnak az egészségügyben dolgozók. A Fidesz frakció tagjai erre tapsolni kezdtek, hogy ne lehessen hallani a képviselő szavait, majd Kövér László elvette tőle a szót.

Az LMP részéről Keresztes László Lóránt szintén azt kérte számon, hogy sem Orbán Viktor, sem Kásler Miklós, sem a gazdaságvédelmi intézkedésért felelős Palkovics László nem jön be az Országgyűlésbe. A KDNP-s Hollik István mindent megköszönt Szijjártó Péternek. Kósa Lajos azt mondta, nem is lehet pontosan megmondani, mikor tetőzik a járvány, erre csak becslések vannak. Az eszközbeszerzéseknél semmilyen szolidaritás nem érvényesül, még uniós tagállamok is ráígértek a már megrendelt magyar eszközök árára, így hiúsítva meg a megállapodások végrehajtását.

Lukács László György a Jobbik részéről azt mondta, harminc napja ülésezik rendben az országgyűlés, ez is mutatja, hogy nem volt szükség a felhatalmazási törvényre. Ha olyan sok maszk van, akkor miért foglaltak le önkormányzatoktól megrendelt védőfelszereléseket? – kérdezte. Szerinte hiába hozunk be százezer számra teszteket, ha nem használják őket. – Hova kerülnek a beszerzett eszközök? Miért nem juttatják el ezt az emberekhez?

A nemzeti konzultációra félretett pénzből el lehetne küldeni mindenkinek egy maszkot postán  ahogy Szombathelyen, ahogy Pécsett, ahogy Miskolcon is megcsinálták – mondta Tóth Bertalan. Az MSZP elnöke, azt javasolta, hogy állítsanak össze egy védelmi csomagot a 65 év felettieknek, amelyben van 1 flakon kézfertőtlenítő szer, 10 pár kesztyű és 3 FFP3 típusú maszk, mert azt időseket kell a kormánynak leginkább óvnia. Majd Tóth Bertalan felszólította a kormányt, hogy kezdjék el a tömeges tesztelést, mivel Szijjártó Péter 402 ezer gyorstesztről beszélt, miközben több a kórházigazgató arról tájékoztatta, hogy kint az intézményekben összességében 162700 teszt van. Hol van a többi?

  Szabó Tímea ismételt felszólalásában azt mondta, a felhatalmazási törvényt arra használta Orbán Viktor, hogy miközben emberek halnak meg, rengeteg pénzt játszottak át Mészáros Lőrincnek és a többi kormányközeli oligarchának. Eközben még mindig idehaza van a legalacsonyabb és legrövidebb munkanélküli ellátás, pedig már több százezren veszítették el állásukat. Azt senki nem tudja megmagyarázni, miért nálunk a legmagasabb a halálozási arány – mondta. Kövér László ismét elvette tőle a szót. Dömötör Csaba válaszában pánikkeltéssel vádolta meg az ellenzéket és azt mondta, egy millió lakosra lebontva kevesen halnak meg Magyarországon. Majd Karácsony Gergelyt bírálta a Pesti úti idősotthon miatt, ahol 223-an fertőződtek meg és 23-an már meghaltak.

Ungár Péter szerint szégyen, hogy a válság idején akarja a kormány megszüntetni a kultúrában dolgozók közalkalmazotti státuszát, ahelyett, hogy életpályát kínálna nekik, a nemzeti kultúra őrzőit kiszolgáltatott helyzetbe hozza. Ez olyan speciális terület, amelyre nem lehet piaci törvényeket alkalmazni, cinikus, hogy a kormány a hatékonyság emelésére hivatkozik. Rétrávi Bence EMMI államtitkár válaszában azt mondta, a magyar kormány GDP-arányosan sokat költ a kultúrára. Szerinte csak rugalmasabbá tenné a kulturális élet működését, ha a területnek jutó többletforrásokat olyan béremelésre is lehessen fordítani, ami eltér a közalkalmazotti bértáblától.

- Maguk nem bátrak, hanem vakok – mondta Gyurcsány Ferenc a kormánypárti képviselőknek, akiket néhány hete Orbán Viktor „Magyarország legbátrabb embereinek”. Szerinte a 36 ezer kórházi ágy kiürítésének felelőssége a kormányé. Még Belgiumban sem szabadítottak fel ennyi kórházi ágyat, pedig ott tízszer többen haltak már meg. - Ha valóban csak olyanokat küldtek haza, akik nem szorultak kórházi ápolásra, akkor ezek az emberek eddig feleslegesen feküdtek bent? - kérdezte. Dömötör Csaba államtitkár válaszában azt mondta, a WHO is elismerte, hogy a magyar járványügyi intézkedések jók, a kórházakat pedig azért ürítik ki, mert el akarják kerülni, hogy az Olaszországihoz hasonló helyzet alakuljon ki az intézményekben. A Gyurcsány-kormány 16 ezer kórházi ágyat szüntetett meg.

Tóth Bertalan azt kérdezte, a kormányközeli oligarchák állami támogatással felhúzott szállodáit vajon miért nem lehet megnyitni ilyen helyzetben, miért a kórházakból küldik haza az embereket. Az MSZP azt kéri, kapjanak kiemelt ápolási díjat azok is, akiknek most családtagjukat kell ápolnia. A közszférában és a multiknál rendeljen el a kormány elbocsájtási tilalmat. Rétvári Bence válaszában azt mondta, csak becsülni lehet, hány ágyra lesz szükség, ha tömegessé válik a megbetegedés Magyarországon, de a politika felelőssége, hogy a legmagasabb szükséges ágyszámmal számoljon.

A kormány hosszú védekezésre készül, ezért nem osztják ki csak úgy a védőfelszereléseket. Jakab Péter a Jobbiktól azt mondta, minden más európai ország sokkal átfogóbb gazdaságvédelmi intézkedéseket hozott, mint Magyarország, emberi tragédiák százezreit idézi elő ezzel a kormány. Orbán Viktor 2010 óta folyamatosan védeni akarja az országot valamitől, a migrációtól, Soros Györgytől, de a nyomortól a jelek szerint nem. A Jobbik szerint a 60 évesnél idősebb, most munkanélkülivé váló embereket „el kellene engedni nyugdíjba”. Szijjártó Péter válaszában azt mondta, szemfényvesztés, hogy más országok jobban segítenek a bajba jutottakon.