tenisz;

2020-05-19 07:40:00

Ügyészségi vizsgálat is lehet a hatalmas hiánnyal küzdő sportszövetségnél

Ügyvédekkel, jogi szakemberekkel egyeztet a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) ellenőrző testülete, amely két hónapja szembesült a pénzügyi problémákkal.

„Voltak információink, sejtéseink az MTSZ pénzügyi helyzetéről, de két hónapja szembesültünk a valósággal – mondta a Népszavának Stumpf Zoltán, a szövetség ellenőrző testületének elnöke. - Jelenleg ügyvédek, jogi szakemberek vizsgálják a kialakult helyzetet.”

Az MTSZ alapszabálya szerint az ellenőrző testület feladata a gazdálkodás ellenőrzése, ha az nem megfelelő, akkor erről harminc napon belül tájékoztatnia kell az elnökséget. Ha a helyzet nem javul, akkor értesítenie kell az MTSZ felügyeleti szervét, az ügyészséget.

„Egyelőre nem tudom, hogy az ügyészséghez fordulunk-e, erről a jogászok döntenek, ha lezárták a vizsgálatot – hangsúlyozta az ellenőrző testület vezetője. - Jelenleg folyamatban van az elmúlt év gazdasági lezárása. Mi minimum két havonta ellenőrizzük az MTSZ gazdálkodását a rendelkezésünkre bocsátott információk alapján. Az utóbbi időszakban sűrűbbek az ellenőrzések. A mostani helyzet egy körülbelül másfél éves folyamat következménye. Mi csak a pénzügyi helyzetet tudjuk vizsgálni, más kérdésekben a jogi szakemberek döntéseire várunk.” 

Április 20-án levélben kért 3,5 milliárd forintot Szűcs Lajos, az MTSZ elnöke Szabó Tündétől, az Emmi sportügyekért felelős államtitkárától. Szűcs azt írta, ekkora összegre lenne szükség az MTSZ konszolidációjához, a zavartalan működés folytatásához, a tartozások (beszállítók, szövetségi alkalmazottak felé) rendezéséhez. A munkatársak bérezésére és végkielégítés kifizetésére három hónapra több mint 60 millió forintot kért Szűcs a sportállamtitkárságtól. A sportvezető ígéretet tett arra, hogy amennyiben az Emmi rendelkezésre bocsátja a kért hatalmas összeget, akkor ez külön, ellenőrizhető számlára kerül és csak arra használják fel a támogatást, amire érkezik. A levélnek ez a része azt feltételezi, hogy korábban ez nem mindig történt így. 

Az MTSZ alapszabályának 20. paragrafusának 2. bekezdése többek között úgy rendelkezik, hogy az elnökség feladata a „Szakszövetség törvényes és alapszabályszerű működésének biztosítása és felügyelete”, a 21. paragrafus 6. bekezdése szerint pedig a „ Szövetség költségvetése egyensúlyának biztosításában való aktív szerepvállalás”. 

Az elnökségi tagok múlt héten szembesültek azzal, hogy az alapszabályban előírt kötelezettségeiknek nem tudtak eleget tenni, mert az MTSZ vezetőségétől nem kapták meg az ehhez szükséges információkat, ezért lemondtak tisztségükről, a testületben csak az elnök és Bohács Zsolt alelnök maradtak. Az MTSZ-nek rendkívüli közgyűlésen kell új elnökségi tagokat választani, igaz, a koronavírus miatti veszélyhelyzet némi mozgásteret biztosít a szervezetnek.

Április 10-én kormányhatározat született arról, hogy a veszélyhelyzet visszavonása után még kilencven napig kötelesek ellátni a feladatukat azok az elnökségi tagok is, akik lemondtak tisztségükről. Ennek köszönhetően az MTSZ jogilag nem működésképtelen, de a helyzete finoman fogalmazva nem rózsás, erkölcsi hitelét pedig elveszítette.

Szabó Tünde május 11-én válaszolt az MTSZ elnökének és forintra lebontott, számlákkal, szerződésekkel alátámasztott kimutatást kért arról, miért és mire van szüksége 3,5 milliárd forintra a szövetségnek. Az Emmi haladéktalan választ kért levelére.

Lapunk kíváncsi volt arra, mennyi ideig tarthat 3,5 milliárd forint esetén az Emmi által kért anyag összeállítása? Az ellenőrző testület vezetője azt mondta, a számlák összegyűjtése nem az ő hatáskörébe tartozik, erre a kérdésre nem tudja a választ.