tenisz;Magyar Tenisz Szövetség;

2020-05-21 08:00:00

Összeférhetetlenség is nehezíti a tisztánlátást a teniszszövetségben

Egy szűk kör döntései miatt az egész sportágra rossz fény vetül, és a hiány mellett a támogatások elosztása is kérdéseket vet fel.

A Népszava számolt be arról elsőként, hogy a Magyar Tenisz Szövetségnek (MTSZ) a működésképtelenség határára került, öt elnökségi tag lemondott azt követően, hogy kiderült, az MTSZ pénzügyi konszolidációjához 3,53 milliárd forint állami segítségre lenne szükség. Lapunk úgy tudja, a jelenlegi elnök, a fideszes politikus Szűcs Lajos elveszítette a kormány támogatását, amely gőzerővel keresi a megfelelő utódot.

Az elmúlt hónapokban ebben a kérdéskörben nem sikerült előre lépni, ugyanis a kormány nem szeretné, ha olyan személy venné át a szövetség irányítását, aki a korábbiakban támadta a jelenlegi vezetést, míg az ellenzéki tábor csak olyan személyt tudna elfogadni, aki közülük kerül ki, így nem érintett az elmúlt évek botrányaiban.

A szövetségnek már 2018-ban több, mint 700 millió forintos adóssága volt, felvetődik a kérdés, mi az oka annak, hogy sem akkor, sem pedig azóta nem indult ügyészségi vizsgálat? A szövetség ellenőrző testületének elnöke, Stumpf Zoltán a napokban azt nyilatkozta a Népszavának, hogy csak két hónapja szembesültek a valósággal, jogászok vizsgálják, mit lehet tenni. Jogos a kérdés, hogy akkor az elmúlt hónapokban, években mit csináltak, miért nem vették észre a problémákat, miért nem jelentették azt a megfelelő helyen és időben?

Érdemben a szakmai programok sem hozták meg a fejlődést, holott ezt már csak azért is el lehetett volna várni, mert az évek alatt folyamatosan megsokszorozódott a szövetség költségvetése. Az elmúlt években az utánpótláskorúak nem értek el olyan eredményeket, mint amit Fucsovics Márton vagy Babos Tímea tinédzserként, majd később felnőttként. Mert hát ők még az előző rendszerben nevelkedtek, az persze más kérdés, hogy a közelmúltbeli sikereket már a jelenlegi vezetés (is) magáénak érzi.

Februárban Richter Attila úgy mondott le főtitkári pozíciójáról, hogy vállalja az erkölcsi felelősséget a februári Hungarian Ladies Open WTA-torna elmaradásáért, illetve a verseny kapcsán kialakult helyzetért. Ennek ellenére az elmúlt három hónapban semmi értékelhetőt nem tudott felmutatni a szövetség, mindenki széttárja a karját, nem találják a felelőst. Richter helyére nem a szövetségen kívülről választottak új főtitkárt, hanem a szakmai igazgató Juhász Gábor került a helyére, akinek ugyancsak tudnia kellett a „problémákról”. Hogy fordulhat elő, hogy az elnökség tagjai mindent megszavaztak és most mossák kezüket, vagy, hogy fordulhat az elő, hogy az ő megkérdezésük nélkül születtek olyan döntések, amelyek a mostani állapothoz vezettek?

Eközben azért nem tétlenkedett az MTSZ, Szűcs Lajos elnök az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) fordult, hogy az konszolidálja a hiányt. Szűcs ez idáig érinthetetlennek érezte magát, ugyanakkor az MTSZ korábban már félrevezette a kormányzatot a pénzügyekkel kapcsolatban, így oda a bizalom. A kormánynak kötelessége rendet tenni a teniszszövetségben, a konszolidációval azonban csínján kellene bánni, mert lapunk úgy értesült, az Emmihez beadott elszámolások nem stimmelhetnek. A Népszava birtokába került információk szerint a mostani adósság egy részére a korábbi/jelenlegi vezetés érdekeltségi köréhez tartozó cégek várnak, korábban pedig magánpénzek betételével próbálták azt elérni, hogy ne derüljön ki a hiány.

Ugyancsak érdekes kérdés, hogy Richter, illetve az MTSZ miért gondolta azt, hogy Magyarországnak szüksége van egy füves pályás versenyre, miközben erre sem kormánygarancia, sem pedig megfelelő helyszín nem állt rendelkezésre. A verseny visszamondását követően az MTSZ azt kommunikálta, hogy nem kell ezért kártérítést fizetnie, lapunk birtokába került információk szerint azonban marketing és egyéb jogcímen került volna sor a kifizetésre. Csak azért volna, mert a szövetség kasszája üres.

A szövetség honlapján nincs feltüntetve az sem, hogy kik a tagszervezetek, arról sem szólnak a hírek, hogy azok milyen pályázatokon, mekkora támogatáshoz jutottak hozzá. Több, mint ötven fiktív klubról lehet hallani, amelyek csak felvették a pénzeket, de azért cserébe semmit sem tettek le az asztalra. Ezt pedig nem ellenőrizte senki, vagy legalábbis senkit sem érdekelt.

Lapunk úgy értesült, hogy a jelenlegi főtitkár, Juhász Gábor telephelye, az Europe Tennis Center is – ahová több klubot bejegyeztek – jelentős, az átlagnál nagyobb támogatásokhoz jutott az elmúlt években, sőt a versenyek egy jelentős részét is itt bonyolították. Mindez azonban felveti, nincs-e összeférhetetlenség, lévén főtitkár, szakmai igazgató, Fed Kupa-kapitány és létesítményüzemeltető is egyben. Kedden írásban kerestük Juhász Gábort, hogy reagáljon értesüléseinkre, de szerdai estig ez nem történt meg.