járvány;Egyesült Királyság;Boris Johnson;koronavírus;

2020-06-17 16:57:41

Johnson csodaszert és gyermekétkeztetést kínál

A brit miniszterelnök legújabb bejelentéseit egyöntetű öröm fogadta, csak azt nem, hogy a járvány közepén megszüntet egy minisztériumot.

Rögtön lehetett remélni, hogy kedvező fordulatokról fog hallani a brit közvélemény, amikor maga Boris Johnson képviselte a kormányt a rendszeres Downing Street 10-i sajtótájékoztatón keddi felvonásán. A kormányfő híresen szereti kisajátítani a jó híreket, melyekből ezúttal kettő is jutott. Az első magára a koronavírus leküzdésére vonatkozott. A Covid-19 elleni vakcina keresésében is úttörő szerepet játszó Oxfordi Egyetem kutatói mintegy hatezer beteg bevonásával elvégzett vizsgálata áttörést hozott a vírus elleni küzdelemben. A dexametazon olcsó és könnyen hozzáférhető szteroid bevetése a legsúlyosabb, lélegeztetőgép segítségét igénylő esetek megmentésében bizonyult sikeresnek, elképesztő egyharmaddal csökkentve az elhalálozás kockázatát. Egyszerűbb tünetek enyhítése során nem jelentett érezhető különbséget.

Sajnos csak utólag derült ki, hogy ha az összefüggés korábban is ismert lett volna, akkor a hivatalos 42 ezer helyett "csak" 37 ezer lenne az Egyesült Királyságbeli halálesetek száma. A dexametazon több évtizedre visszatekintő szteroid, aminek napi költsége nem több mint 50 penny (nem egészen 200 forint), így az NHS keretében ápolt betegek máris részesülnek benne. A kormányfő "túláradóan boldognak" nevezte magát a brit tudományos eredmény hallatán. Az csak egy kérdés nyomán derült ki, hogy az Egyesült Királyság a szteroid minden formájára exporttilalmat rendelt el. Így az elmúlt hónapokban csendben 200 ezer Covid-19 beteg kezeléséhez elegendő tartalékot lehetett félretenni, ami igen magas szám, hiszen mindeddig közel 300 ezer, pozitív teszttel megerősített esetet regisztráltak. A pandémiára való felkészülésben nyilvánvalóan súlyos hibákat elkövetett kormány most láthatóan gondol egy esetleges második hullámra.

A kormányfő ellenállhatatlan szalagcímet kínált az újságíróknak, amikor ismételt elutasítás után feltűnő hátraarccal megváltoztatta a jóléti politika egy szeletét. A Marcus Rashford a Manchester United és az angol válogatott csatára által elindított kampánynak engedve megígérte, 120 millió fontos keretet biztosít hátrányos anyagi helyzetben lévő gyermekek nyári étkeztetésére. A 22 éves futballista, aki régen a szomszédok és edzők segítségére szorult, a koronavírus-járvány miatti szünetet kihasználva több mint 20 millió fontot hajtott fel a FareShare gyermekétkeztetési alapítvány számlájára. Rashford-Johnson 1-0 - jelent meg mind a The Times, mind az i napilap címlapján. A BBC hangadó futball-műsorvezetője, Gary Lineker Twitter-üzenetében gratulált, amiért "a Manchester United 10-es számú játékosa politikai fordulatra kényszerítette a Downing Street 10-et". A hat hétre szóló, fejenként 90 fontos támogatásra 1,3 millió gyerek jogosult. Rashford kezdeményezésének sorsán nagyot lendített, hogy mind a Konzervatív Párt egyes képviselői, mind az ellenzéki Munkáspárt kiállt mellette. A szerda déli miniszterelnöki interpellációk során Ian Blackford, a Skót Nemzeti Párt westminsteri frontembere úgy fogalmazott, hogy a fiatal játékos "napok alatt több erkölcsi vezetést mutatott a szegénység visszaszorítása terén, mint a tory kormány az elmúlt évtized közkiadási csökkentéseivel".

Kevésbé népszerűnek bizonyult, hogy Boris Johnson a járvány közepén bejelentette, hogy megszűnik az önálló Nemzetközi Fejlesztési Minisztérium, és annak feladatai átkerülnek Dominic Raab vezette külügyi és nemzetközösségi tárcába. A lépést nyomban megvetésével sújtotta a két utolsó munkáspárti kormányfő, Tony Blair és Gordon Brown. Meglepetésre sok megelőző rossz döntés után éppen ez verte ki a biztosítékot a mindeddig hallgató David Cameronnál, aki úgy ítélte meg, hogy mindez "csökkenti az Egyesült Királyság jelentőségét globális szinten". "Kevesebb tapasztalat, kevesebb befolyás a támogatásokról hozott döntések során és végeredményben kevesebb nemzetközi megbecsülés" - szól a kormányt 2010-2016 között irányító tory politikus verdiktje. A nemzeti jövedelem mindenkori 0,7 százalékával, jelenleg 14 milliárd fonttal gazdálkodó minisztériumot korábban vezető Andrew Mitchell szerint Johnson "egy csapásra tönkretette a globális Britannia egyik fontos alkotóelemét". Az intézkedés Dominic Cummings stratégiai főtanácsadó befolyásának erősödését jelzi, röviddel azután, hogy pozíciója a szigorú karantén-szabályok durva megsértése után veszélybe került.