tenisz;Novak Djokovic;

2020-06-24 21:22:37

Jobb óvatosnak lenni

A nyíltan oltásellenes Novak Djokovic tornáján többen is megfertőződtek a koronavírussal, a történtek pedig az egész sportág jövőjét negatívan befolyásolhatják.

A tenisz rajongói és maguk a játékosok is alig várják, hogy a sportág visszatérjen a régi kerékvágásba, a koronavírus-járvány előtti időkbe. Az elmúlt hetekben számos országban rendeztek bemutatótornákat, igazán nagy figyelem ugyanakkor a férfi világelső Novak Djokovic által életre hívott Adria Tourra vetült.

Az elmúlt hetek bizonyították, hogy igenis megrendezhető fertőzésveszély nélkül egy tenisztorna, a négy állomásos sorozat belgrádi és zadari állomásán viszont úgy alakították ki a körülményeket, mintha nem létezne a világjárvány.

A jegyek nem meglepő módon percek alatt elfogytak az eseményre, ugyanakkor a szurkolók közül alig viselt valaki maszkot, a játékosok pedig nemcsak kezet fogtak és ölelkeztek, elmentek focizni és kosárlabdázni, majd egy bárban látták őket félmeztelenül táncolni és bulizni.

A résztvevők közül először a bolgár Grigor Dimitrovról derült ki, hogy koronavírusos, majd a horvát Borna Coric, a szerb Viktor Troicki és Djokovic is elkapta a vírust, de Djokovic és Dimitrov edzője, Marko Paniki és Christian Groh is pozitív mintát szolgáltatott. Az valószínűleg sosem fog kiderülni, hogy pontosan ki és mikor fertőződött meg, egyelőre az tűnik valószínűnek, hogy egy június 15-én rendezett belgrádi kosárgála a kiindulópont, ott találkozott egymással Djokovic és az NBA-ben szereplő Denver csapatában kosárlabdázó Nikola Jokic, akiről szerdán derült ki, hogy megfertőződött. Az viszont mindenesetre biztos, hogy az Adria Tour további eseményeit nem rendezik meg, a belgrádi és zadari meccsek után a mezőny Banja Lukában és Szarajevóban is pályára lépett volna.

Djokovic azzal próbált védekezni, hogy betartották a rendező országok járványügyi szabályait, ugyanakkor látványosan tettek azokra a normákra, amiben a világ az elmúlt hónapokban konszenzusra jutott.

A 17-szeres Grand Slam-bajnok azzal is felelőtlenül járt el, hogy úgy tért haza Zadarból Belgrádba, hogy csak ott végeztette el magán a vizsgálatot – mondván, nem érezte magán a vírus tüneteit, miközben régóta tudjuk, hogy egy tünetmentes személy is fertőző lehet.

A történtek különösen Djokovicra vetnek rossz fényt, hiszen ő az ATP játékostanácsának elnöke. Neki hatványozottan figyelnie kell(ene) az általa képviselt játékosok érdekeire, ami ebben a helyzetben egyértelműen nem történt meg. Többen felteszik a kérdést, hogy a járvány idején vajon egy olyan elnökre van-e szüksége, aki bevallottan oltásellenes és hisz abban, hogy a mérgező étel és víz egészségessé változtatható pusztán a pozitív gondolatok erejével. A szerb szupersztár az elmúlt hetekben többször felemelte a hangját azzal kapcsolatban, hogy a US Openre túlságosan szigorú korlátozó intézkedéseket terveznek – ez immár igencsak gyenge érv lehet, lévén az ő versenyén többen is megbetegedtek.

„Ostoba döntés volt megrendezni ezt a sorozatot – írta Twitter-oldalán Nick Kyrgios. – Gyors felépülést kívánok a srácoknak, de ez történik akkor, ha figyelmen kívül hagyjátok a biztonsági intézkedéseket. Ez a vírus nem vicc” – tette hozzá az ausztrál teniszező.

A párosban háromszoros világbajnok Babos Tímea már korábban azt nyilatkozta, egyelőre vállalhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amely mentén folytatni akarják a szezont, Fucsovics Márton kedden arról beszélt az M1 aktuális csatornának, hogy szeretne ott lenni az augusztus 24-én rajtoló US Openen.

„Ha adottak a feltételek, akkor ott leszek Washingtonban” – fogalmazott a világranglista 84. helyezettje, aki szót ejtett Djokovicékról is.

„Ez korai volt Djokovicéktól. Engem is meghívtak egy belgrádi versenyre, és utólag úgy érzem, jó, hogy lemondtam, én is félek a vírustól. Lehet, hogy kicsit még korai az újrakezdés, de már mindenki szeretne játszani. Ezzel együtt benne vagyok egy ATP-fórumban, ahol a játékosok nagyon elégedetlenek, és nem biztos, hogy mindenki szeretne a jelenlegi feltételekkel játszani” – mondta.

Andrea Gaudenzi, az ATP elnöke szerint a történtek egyértelművé tették, hogy az amerikai körültekintés és szigor a helyes irány az idény folytatását illetően. Mint mondta, az esetnek annyi pozitív hozadéka lehet, hogy így a szkeptikusoknak is be kell látniuk, hogy szükség van óvintézkedésekre.

„Arra emlékeztet a helyzet, mint amikor a biciklizni tanuló gyerekeket megpróbálod rávenni a sisakviselésre. Először tiltakoznak, aztán elesnek a biciklivel, és maguktól felveszik a sisakot” – fogalmazott. Hozzátette, az Adria Touron részt vevő játékosokat igyekeztek óvatosságra inteni, ugyanakkor a szövetségnek nem volt beleszólása a szervezési folyamatokba.