Csehország;Lengyelország;Szlovénia;Jaroslaw Kaczynski;közmédia;illiberalizmus;Andrzej Duda;

2020-07-25 08:02:00

Régi rossz idők

Amikor 2004-ben csatlakozhattak az Európai Unióhoz azok a közép-európai államok, amelyekre a rendszerváltásig egy tőlük alapvetően idegen ideológiát kényszerítettek rá, remény mutatkozott arra, hogy végre túlléphetnek múltbéli sérelmeiken, és egy nyugati értékrend alapján, közösen kezdhetnek el építkezni. Ezek a remények mára szertefoszlottak. Ma már azt tartják ugyanis értéknek, amire a rendszerváltás előtti, széles rétegek által megvetett ideológia épült.

Ma ismét közös „érték” az illiberalizmus, ami részint azon médiumok megzabolázását jelenti, amelyek nem a hatalom szája íze szerint szólnak. A független média elhallgattatásában Magyarország élen jár ugyan a térségben, de ezt egyes közép-európai politikusok követendő példának tekintik. S itt ne csak a hírhedt Ibiza-videó főszereplőjére, a jobboldali populista Osztrák Szabadságpártból időközben kizárt Heinz-Christian Strachéra gondoljunk, aki a magyarországi viszonyokat akarta megvalósítani hazájában.

Csehországban példaértékű az állami média függetlensége, június elején azonban felügyelő bizottságába a kormányhoz közeli személyeket neveztek ki, így sokan megkondították a vészharangot, hogy idővel a közszolgálati csatornákat is bedarálják. Lengyelországban Andrzej Dudának az elnökválasztáson való szoros győzelme után Jaroslaw Kaczynski pártjának egyre több képviselője követeli a médiumok „lengyelesítését”, ami nem sok jót jelent a független média számára. A Discovery csoporthoz tartozó TVN24 államosításával kezdhetik. Szlovéniában pedig Orbán Viktor barátja, Janez Jansa kormányfő a források elvonásával akarja térdre kényszeríteni a függetlenségét tekintve a BBC-t idéző közszolgálati adót, az RTV Sloveniját.

Közép-Európa kezdi megtalálni a közös hangot: sajnos a populizmus, az értékvesztés talaján, a régi rossz időket idézve.