szigorítás;Boris Johnson;COVID-19;

2020-07-31 19:38:37

London újra bekeményít

Boris Johnson kedvet kapott a Fehér Ház-i típusú napi sajtóértekezletekhez. Százezer fontos fizetéssel keresnek szóvivőnőt.

A tények nem látszottak zavarni Boris Johnson kormányfőt, amikor országjárásán megkérdezték, nem szégyelli-e magát a gyászos halálozási adatok miatt. Jóllehet február vége és június közepe között Európában Angliában nőtt a leggyorsabban a halálozási arány - az előző évek átlagához képest 7,5 százalékkal, az egész Egyesült Királyságban 6,9 százalékkal - a miniszterelnök azt felelte, hogy természetesen a pandémia idején elvesztett minden emberi életet egyenként gyászol, de a szigetország "mostanra hatalmas sikert ért el a tragikus elhalálozások számának csökkentésében. A kormány jelen pillanatban valamiféle kontroll alá tudta vonni a helyzetet, az új halálesetek száma lényegesen alacsonyabb" - jelentette ki.

A pozitív kicsengésű nyilatkozat ugyanazon a napon történt, amikor a kormány hétről tíz napra emelte a Covid-19 tüneteket észlelő páciensek kötelező önelszigetelésének idejét. A velük kapcsolatba kerülőkre változatlanul kéthetes elzárkózás vár. További lépésként Luxemburg is bekerült azon EU-tagországok közé, ahonnan a beutazókra nem vonatkozik a 14 napos karantén alóli felmentés.

A brit statisztikai hivatal szerint Angliában május óta először, igaz "enyhén" növekedett a pozitív vírustesztek száma, a szaporodási ráta meghaladja az egyet. A legkonzervatívabb hivatalos halálozási szám is meghaladja már a 46 ezret.

A riasztó hír hatására és a helyi adatok hirtelen romlása miatt Nagy-Manchesterben, illetve Észak-Anglia egyes részein megtiltották a beltéri, így kocsmai és éttermi, sőt otthoni kerti összejöveteleket. A lépés négymillió személyt érint. Matt Hancock egészségügyi miniszter mindezt azzal indokolta, hogy a kontakt-követő rendszer szerint sokan adták tovább a fertőzést rokonaikkal és barátaikkal találkozva.

A tilalom különösen nagy csapás a muszlim közösségre, hiszen erre a hétvégére esik az általában háromnapos Eid al-Adha ünnep. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére elfogadta a szigorítás szükségességét, de a késő este a Twitteren nyilvánosságra hozott döntést "a kormányzati kommunikáció új mélypontjának" nevezte. A kormány csak Matt Hancock este 9 órás közösségi média üzenete után két órával hozott nyilvánosságra bővebb információt, majd a végső részletek péntek reggelre derültek ki.   

Boris Johnson végül pénteken közölte a drámai hírt: "rá kellett lépni a fékre", azaz "kampó" az erre a hétvégére tervezett könnyítéseknek. Zárva maradnak a kaszinók, a korcsolya- és tekepályák, illetve az amúgy is legfeljebb harminc személy részvételével megrendezett esküvőkre sem kerülhet sor. A kísérleti jelleggel meghívott, korlátozott mennyiségű nézőt is kizárják egyes kiválasztott sporteseményekről, például lóversenyekről és krikett mérkőzésekről. Jövő héttől pedig a múzeumokban, a mozikban és a különböző vallások istentiszteletein is maszkot kell viselni.

Boris Johnson a kormány és saját kommunikációján is változtatni akar. A Konzervatív Párt honlapján hirdetés jelent meg, miszerint a Downing Street októberben induló, Fehér Ház-i típusú, élő tévéadásban közvetített napi sajtótájékoztatójának levezényléséhez keres közismert média személyiséget. Boris Johnson női jelöltben gondolkodik, hogy bebizonyítsa, a gyanúsításokkal ellentétben szakmai téren "sincs baja" a szebbik nemmel. Az állás tekintélyes, évi 100 ezer fontos (38 millió forint) fizetéssel jár, meghaladva a parlamenti képviselők járandóságát. A koronavírus-válság első szakaszában rendezett kormányfői sajtóértekezletek sokmilliós nézettségének ismeretében a kezdeményezés népszerűnek ígérkezik.