Színház- és Filmművészeti Egyetem;

2020-08-04 18:35:46

Időt nyernének az SZFE hallgatói

Több forgatókönyv is felmerült a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói között az alapítványi kuratórium névsorának bejelentését követően – tudta meg lapunk.

A legéletképesebb ötlet az ún. passziválás, azaz, hogy a hallgatók élnek azzal a jogukkal, hogy a képzés során kétszer fél évre felfüggeszthetik tanulmányaikat úgy, hogy megmarad a hallgatói jogviszonyuk, majd folytathatják a képzést. Emellett szól, hogy így nyerhetnének fél évet az átalakulás utáni helyzet megismerésére, illetve fontos érv, hogy ez megkönnyítené a diákjaiért felelősséget érző tanárok döntését is. A passziváltatást a vitákban résztvevő hallgatók 75-80 százaléka látja jó megoldásnak – mondta a neve elhallgatását kérő informátor a Népszavának. A fél évet többen arra is alkalmasnak látják, hogy augusztus végétől szimbolikusan elfoglalják az egyetemet: előadásokkal, performanszokkal, nyilvános vitákkal gyakoroljanak nyomást a döntéshozókra.

A hallgatók bizonytalanságát növeli, hogy semmit nem tudnak az esetleges strukturális átalakításokról, szakok lehetséges átszervezéséről, netán megszüntetéséről. Nem könnyű azonban a döntés, mert a passziválással megszűnik a képzés folytonossága, ami a csupán kétévente induló filmrendezőképzésnél az oktatásból való végleges kiesést, színészhallgatók esetében komoly hátrányt jelent. Az oktatók nagy része a felelősségről gondolkodik, többen inkább nem akarják feláldozni a jelenlegi hallgatókat valamilyen jövőbeli, bizonytalan cél érdekében.

Felmerült az ún. repülő egyetem lehetősége is, ez praktikusan azt jelenti, hogy a tanárok valahol máshol tanítanak. Ennek akadálya azonban egyrészt az, hogy nem kapnak érte fizetést, másrészt pedig a diákoknak sem lenne beszámítható félév. Ezzel az elképzeléssel kapcsolatban született az az elgondolás, hogy a CEU fogadhatná be a mostani stábot és hallgatókat. Utóbbi azonban informátorunk szerint légből kapott ötlet.

Nem könnyíti meg az egyszerre praktikus és morális elhatározást az sem, hogy sokan elvárják a lázadást diákoktól és tanároktól, a dilemmáikat megosztó, kételkedő, vagy a passziválás ellen felszólalókat többen kollaboránsnak tartják. Azok a „felnőttek” is, akik saját forradalmukat szeretnék velük megvívatni.