felsőoktatás;közoktatás;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

2020-09-12 07:39:07

Állatorvosi ló(láb)

Nem ördögtől való az egyetemek fenntartóváltása, vagyis kvázi magánosítása, a minisztériumit felváltó alapítványi irányítás – írtam pár napja ugyanitt, az alapítványi kezelésbe került Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) rektorának önmagát minősítő megszólalása kapcsán. Ám ami jól működhet az ÁTE esetében, ahol a rektor kifejezetten üdvözli a változást, az nem biztos, hogy igaz egy másik intézményre. Az SZFE kuratóriumának elnöke, Vidnyánszky Attila is oktatás-szakmai érvekkel állt elő lapunknak adott interjújában: „A felsőoktatási modellváltásnak része az SZFE átalakítása is, több egyetemmel párhuzamosan történt meg ugyanez ebben az időszakban Soprontól Miskolcig. Ez a kuratórium kapta a megbízást az átalakítás levezénylésre. Ez a történet egyik oldala, a másik pedig az, hogy az egyetem tanárai és hallgatói nem akarnak szembesülni az évtizedes szervezeti, oktatásszervezési problémákkal.”

Az ÁTE-n például a rektor is tagja a nemrég létrejött, a fenntartói jogokat gyakorló alapítvány kuratóriumának, vagyis érdekelt(té tették) az átalakításban. Az SZFE által jelöltek közül azonban senki nem kapott kuratóriumi tagságot. Vidnyánszky arról is hallgat, hogy szemben a másik öt most modellváltó egyetemmel és a Corvinusszal, az SZFE-ről nehéz elképzelni, hogy gazdaságilag önálló lábra tudna állni a magánosítás után – különösen a mai járványos időkben, amikor az egész színházi szakma megélhetési gondokkal küzd. Még a Corvinus esetében is problémát okozhat hosszabb távon, ha a Mol, ahogy idén teszi, vagy Richter nem fizet osztalékot részvényei után, hiszen az állam e cégek papírjaival stafírozta ki az egyetemet. Ha pl. a győri egyetem mögül kifarol az Audi, miből élnek meg? Vajon az SZFE az ingatlanjaival fog gazdálkodni?

Ami pedig az évtizedes oktatásszervezési problémákat illeti; a baloldali kormányok alatt meglévő nagyobb szakmai és anyagi önállóságot vette vissza több lépcsőben a 2010 óta zajló folyamatos, egyetemi szférát érintő „modellváltás”, amely a gazdálkodás terén a totális kormányzati felügyeletet jelentő kancellári-rendszerrel teljesedett ki. Érthető, ha sok intézmény szabadulna. Ám az erőből levezényelt szoros állami felügyelet alá helyezés után most egy erőszakos magánosítás történik az érintettek megkérdezése nélkül.

Ez az állatorvosi ló tipikus esete, a „modellváltás” minden elképzelhető hibájával.

De leginkább az leleplezi le Vidnyánszky és a kormányzat hazugságát, ha megnézzük a közoktatási pandant-ját a történteknek. Ami jó és kívánatos az SZFE-n – a magánosítás, az alapítványi kézbe adás –, az rossz és elvetendő az L. Ritók Nóra vezette Igazgyöngy Alapítvány vagy az Iványi Gábor vezette egyház által fenntartott iskolákban. A kormány felére csökkentette ezen intézmények támogatását, azzal a nem titkolt céllal, hogy kikényszerítse az államhoz való betagozódásukat - miközben a kabinet sorra adja egyházi kézre közoktatási intézményeit.

Az SZFE esetében sem szakmai-oktatási indokai vannak a magánosításnak. Kilóg az állatorvosi ló lába.