Tudomány;teszt;Semmelweis Egyetem;koronavírus;

2020-09-15 12:49:37

Nyálból kimutatható koronavírus-teszten dolgoznak a Semmelweis Egyetemen

Az előzetes eredmények szerint hatékony alternatívája lehet az orrból és garatból való mintavételnek.

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) nyálból való kimutatásán dolgozik a Semmelweis Egyetem Orálbiológiai Tanszéke több egyetemi klinikával együttműködésben. A diagnosztizálásra jelenleg használt PCR-tesztekhez az orrból és a garatból kell mintát venni. Ennél jóval egyszerűbb és gyorsabb, beavatkozást nem igénylő módszer lenne a nyálminta begyűjtése és vizsgálata, amelynek hatékonyságát június óta Covid-19 betegek bevonásával teszteli a Semmelweis Egyetem. 

A nyálminta begyűjtése, amelyhez sem érintkezés, sem szakszemélyzet nem szükséges, optimálisabb lehet a széleskörű szűrővizsgálatok gyors elvégzésére – idézi az intézmény honlapja Varga Gábort, az Orálbiológiai Tanszék vezetőjét. Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy a nyálból történő vírusmeghatározás egyenértékű a felső légúti kenetekből származó vírusmérések eredményeivel – tette hozzá Varga Gábor.

Az Orálbiológiai Tanszék munkatársai korábban 102 darab, 2020. január 1-je és április 25-e között megjelent publikációt tanulmányoztak és 19 nemzetközi, regisztrált klinikai vizsgálatot elemeztek. Az ezekben szereplő adatok alapján készített összegzésük eredménye a Frontiers in Medicine című tudományos lapban jelent meg, együttműködésben a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetemmel. Ez az elemzés is azt mutatta, hogy a nyálmintából való tesztelés hatékony és ígéretes alternatívája lehet a jelenleg alkalmazott orrból, garatból való mintavételnek. 

A nyállal kapcsolatos kutatásoknak komoly hagyománya van az Orálbiológiai Tanszéken, az pedig az elmúlt 15 évben vált világossá a kutatók számára, hogy a nyálmirigy betegségein túl a nyálból szisztémás kórképek, vírusfertőzések is azonosíthatók.