GDP;vakcina;recesszió;koronavírus;

2020-09-19 12:35:20

Varga Mihály szerint a vakcinától függ, hogy milyen lesz 2021, az idei évet már lehet temetni

Amennyiben nem lesz időben oltóanyag, a zuhanás után a stagnálás a legjobb kilátás.

 A járvány második hullámában is fenn kell tartani az ország gazdasági működőképességét, ezért újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket vezet be a kormány - mondta a Magyar Nemzetnek a pénzügyminiszter.

Varga Mihály szerint ehhez egyrészt bizonyos ágazatokban - például a turizmusban és az építőiparban - élénkíteni kell a keresletet. Ennek egyik módszere lehet az építőipar "helyzetbe hozása". Az egyik oldalon a kabinet átmenetileg adót csökkentene és meghosszabbítaná a hitelmoratóriumot, a másik oldalon pedig uniós forrásból finanszírozna számos olyan állami beruházásra, amelynek számláit a magyar költségvetésből tervezték kifizetni (az útépítésektől a kórházfelújításokig).

"A mostani időszak egyik legfontosabb feladata emellett a tartalékok minél nagyobb mértékű felhalmozása, ma ugyanis senki nem látja és tudja biztosan, meddig tart a fertőzés kiváltotta gazdasági hatás" - szögezte le Varga Mihály.

A jövő évre három forgatókönyvvel számolnak: ha a vakcina 2021 második negyedévében már rendelkezésre áll, akkor 4-5 százalékkal nőhet Magyarország gazdasága - mondta a miniszter, megjegyezve: ez egy optimista forgatókönyv.

"Ha az oltóanyag a jövő év közepe felé sem lesz meg, és a védőoltások nem kezdődnek meg, akkor a pesszimista számításaink szerint előfordulhat, hogy a nullánál alig nagyobb növekedést jegyezhetünk fel. Elképzelhetőnek tartunk egy harmadik lehetőséget is: eszerint lesz vakcina, de az elhúzódó kilábalás miatt csak 3-4 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés" - mondta.

Az idei számokról szólva Varga Mihály kifejtette: bár a tavaszi gazdaságvédő intézkedések eredményt hoztak, azok sem elegendők ahhoz, hogy Magyarország kivonja magát a világgazdaság negatív folyamatai alól, így idén 5-6 százalékkal eshet vissza a tavaly mintegy 50 ezer milliárdos GDP, ehhez 7-9 százalékos költségvetési hiány társulhat, az államadósság pedig az év eleji 66 százalékról a GDP 76-78 százalékára emelkedhet.