Varga Zs. András; NER;

2020-10-10 09:58:23

Kész a NER-csapat

Nyugodtan ki lehet írni: a magyarországi vizsgálatok alatt a jogállam lebontása zavartalanul folyik. Illetve ez így nem teljesen pontos; hovatovább a jelzést múlt időbe lehet tenni. Múlt időbe, mert lassan befejezettnek tekinthető a mű. Tíz év kellett hozzá, de sikerült, legfeljebb egy-két apróbb simítás hiányzik, amelyeket menet közben is el lehet végezni. Egy-két visszamenőleges törvény még becsúszhat, egy-egy jogszabály sajátos értelmezése, de az utolsó nagy lépés megtétele után már a perektől sem kell tartani; a bíróságok is fokozatosan alkalmazkodni fognak a NER követelményeihez.

Január 1-től egy olyan ember veszi át a Kúria irányítását, akiben Orbán száz százalékig megbízhat, soha nem fog neki csalódást okozni. Varga Zs. András ugyan minden korábbi jogszabályt és előírást felrúgva lesz főbíró, ez azonban az őt jelölő köztársasági elnököt egy cseppet sem zavarta, mint ahogy a parlamenti kétharmadot sem fogja zavarni, gond nélkül megszavazza majd.

Gondoljanak csak bele, micsoda csapat állt itt fel a miniszterelnök mellé. A kapuban Polt Péter (legfőbb ügyész), a védelem tengelyében Varga Zs. András (legfőbb bíró), a középpályán Domokos László (ÁSZ-elnök), Kövér László (parlamenti elnök), Áder János (köztársasági elnök), a csatársorban maga Orbán Viktor és persze az őt folyamatosan helyzetbe hozó 133 (?) bátor ember.

Nem lehet kétséges, egy ilyen gárda ellen alig-alig van esélye bárkinek, még az Európai Unió sem számíthat sikerre. Mert vannak ugyan nemzetközi szabályok, de gyengekezű a bíró, legfeljebb sárga lapot képes felmutatni, kiállításra szinte gondolni sem mer, meglépni semmiképp sem fogja. Itthon pedig Varga Zs. pályára lépésével az utolsó remény is elszáll, az egyébként eddig függetlenül döntő bírók közelébe sem fognak kerülni annak, hogy ítélkezhessenek. A kúria az új főbíró irányításával belesimul a rendszerbe.

Tudtuk, pontosan tudtuk, hogy azért alakították át a jogszabályokat, hoztak új törvényeket, hogy a hajdani főügyész helyettes léphessen majd Darák Péter helyére, és sem itthon, sem pedig az unióban nem volt senki, aki ezt megakadályozhatta volna. Hiába született Magyarországgal, a magyar jogállami helyzettel kapcsolatban elmarasztaló vizsgálati eredmény, mindez nem zavarta az Orbán-rezsimet.

Varga Zs. András január 1-vel belép a Kúria épületébe, és hozzálát az átalakításhoz. Nem lesz lehetősége tanácsvezetőnek lennie olyan bírónak, aki nem tűnik engedelmesnek, és nem lesz olyan politikai színezetű ügy, amely ne olyan embernél landolna, akinek esetében megnyugtató ítélet várható. Az új főbíró jelölt, mondják, teljes szimbiózisban volt mindig is Polt Péterrel, ő pedig Orbán Viktorral. És íme: előállt az a sajátos helyzet, mondhatni hungarikum, hogy a demokrácia speciális honi fejlődésének következtében újra eggyé vált a három hatalmi ág, a törvényhozó, a végrehajtó és az igazságszolgáltatás.

Ja, és a negyedik hatalmi ágnak nevezett sajtó döntő többsége is ott van a csapatban; minden támadásban részt vesznek.