veszélyhelyzet;Gulyás Gergely;koronavírus;Kományinfó;rendkívüli jogrend;

2020-11-04 13:42:01

Gulyás Gergely: A kijárási korlátozás célja, hogy ne legyenek éjszakai összejövetelek

A miniszter szerint észszerűek és indokoltak az új szigorítások. Kormányinfó.

A vírushelyzet folyamatosan romlik, ami alól Magyarország sem kivétel. Hazánk a fertőzöttség tekintetében jelenleg a 10. a 27 európai uniós tagállam között, a halálozási arány itthon a fele az átlagos uniós aránynak – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai Kormányinfón. 

Megjegyezte, hogy a fertőzöttek száma meredeken emelkedik, még akár a mai napon ötezer új koronavírusos beteget regisztrálhatnak. A kormány az Országgyűléstől azt kéri, hogy a 15 napra kihirdetett veszélyhelyzetet 90 napra hosszabbítsa meg.

Emlékeztetett arra, hogy kedden nem sokkal éjfél előtt a Magyar Közlönyben megjelentek azoknak, a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorításoknak a részletei, amelyeket Orbán Viktor jelentett be esti, rendkívüli tájékoztatóján. A kormány ezzel visszaállította a rendkívüli jogrendet, a mai naptól egész Magyarország területére veszélyhelyzetet hirdetett.

A kormányfő kedden kijárási korlátozásról, a szórakozóhelyek bezárásáról, a kulturális és sportesemények látogatásának szigorúbb feltételeiről, a parkolás ingyenessé tételéről, a tömegközlekedési járatok sűrítéséről, valamint a rendkívüli jogrend, vagyis a veszélyhelyzet elrendeléséről beszélt. A rendelkezések szerdától léptek életbe, kivéve a kijárási korlátozást, amely csütörtöktől érvényes. Utóbbi szerint éjfél és reggel 5 óra között mindenkinek a lakó-, a tartózkodási vagy a szálláshelyén kell tartózkodnia, az utcán csak azok lehetnek, akik éppen dolgoznak, illetve munkahelyükre mennek, illetve onnan jönnek, emellett egészségügyi okokból lehet elhagyni a lakhelyet. 

Gulyás Gergely észszerűnek és indokoltnak nevezte az intézkedéseket. Elmondása szerint a kijárási korlátozás azt a célt szolgálja, hogy Budapesten és a nagyobb városokban ne legyenek éjszakai összejövetelek, amelyekre egy egész iparág épült. Indoklásul hozzátette, hogy a vendéglátóhelyek este 11 órás bezárása csak részben váltotta be a reményeket. 

A főváros 61 milliárdos szabadfelhasználású összegéről elmondta, hogy Karácsony Gergely döntésétől függ, hogy lehívja-e az összeget a járműfejlesztésre. A miniszter szerint a főpolgármester „megörökölte ezt a kellemes helyzetet”, ezért ők azért szurkolnak, hogy „ez a szerencsétlenkedés fejeződjön be”.

A kormányülésen két méteres távolságtartás van, van, amikor viselnek maszkot, és van, amikor nem. Hőmérsékletet ülés előtt mérnek. Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő is azt felelte, hogy nem minden alkalommal viselnek maszkot. Az ATV ezt Szijjártó Péter tárcavezető pozitív koronavírus-tesztje miatt kérdezte.

Arról a miniszterelnöki megjegyzésről, miszerint a kórházak december közepére érik el teljesítőképességük határát, Gulyás Gergely azt mondta, hogy 32 ezer kórházi ágy áll a koronavírus-fertőzöttek rendelkezésére, összesen pedig 66-67 ezer ágy van az országban. Ha valóban december közepére telítődik a 32 ezer ágy, akkor még tudnak újakat bevonni a Covid-betegek kezeléséhez. Közölte, hogy ha szükséges, az ötöd- és hatodéves orvostanhallgatókat is beállítják az ellátásba.

Van olyan kórház, ahol már nem végzik el az elektív műtéteteket. Vélhetően országosan el fogják rendelni ezek halasztását. Később megjegyezte, hogy a sürgősségi műtéteket nem lehet halasztani.

Érdeklődésre kiderült, hogy ha semmi nem akadályozza meg benne, akkor Gulyás Gergely is részt vesz a szerda esti Ferencváros–Juventus meccsen.

A miniszter szerint azért 90 napot kérnek  veszélyhelyzet meghosszabbítására, mert ez a mostani tudásunk szerint elegendő.

A Népszava érdeklődésére elmondta, hogy az egészségügyi kapacitásról vannak becslések, illetve arról, hogy mennyi ember lélegeztetésre lesz szükség. Gulyás szerint tízezer fölé nem mehet ez a szám. Ha a jelenlegi folyamatok változás nélkül folytatódnak, akkor érjük el a kapacitások határát.

Elmondása szerint az egyetemeken a fenntartó dönt arról, hogy átáll-e távoktatásra. Ott viszont, ahol az iskolának van nevelési funkciója, nehezebb az átállás – indokolta, hogy miért nem állnak át az iskolák online oktatásra. Hozzáfűzte, hogy figyelik a különböző országok intézkedéseit, és ha valami jónak tűnik, akkor azt a kormány is alkalmazni fogja.  

Úgy fogalmazott, hogy Donald Trump miatt ő a pesszimisták közé tartozik.

A bécsi terrortámadásról azt mondta, hogy a nemzetbiztonsági szervek megtették az óvintézkedéseket, és tisztában vannak azzal, hogy milyen következtetést kell levonniuk. Arra a kérdésre, hogy megerősítik-e a határvédelmet, azt felelte, hogy az osztrákok azonnal lezárták a határt, és jelenleg szigorúbb a határellenőrzés a szokásosnál.

Úgy vélekedett, hogy jöhetnek Brüsszelből javaslatok a migrációs politikához, de Gulyás szerint a történtek az Orbán-kormány álláspontját támasztják alá.

A kocsmákat nem zárják be, csak a zenés-táncos szórakozóhelyeket, mert ott terjed leginkább a vírus. Azokat a helyeket sem kell bezárni, ahol ültetett rendezvényt tartanak. 

Arra a kérdésre, hogy Szlovákiához hasonlóan itthon is várható-e, hogy letesztelik a teljes lakosságot, azt felelte, hogy a WHO protokoll szerint tesztelünk, és figyelünk minden jó gyakorlatot.

Nem indokolt itthon az iskolák bezárása - erősítette meg Gulyás Gergely újabb érdeklődésre. A digitális oktatást akkor vezetik be, ha a kapacitások veszélybe kerülnek. 

Az ingyen parkolás miatt ismét bevételtől esnek el a települések. A miniszter elmondta, hogy nem egyeztettek előtte a városokkal erről, de nem akarnak kiszúrni senkivel. Céljuk, hogy a tömegközlekedésen csökkentsék ezzel a zsúfoltságot, ezért várják a tapasztalatokat.

A miniszter felháborítónak nevezte az M0-ás híd újabb hibáját. Közölte, hogy a szakminiszter jelentést készít róla, és még az is lehetséges, hogy a kormány kizárja a további közbeszerzésekből az A-Híd Zrt-t és a Strabagot.

Arra, hogy változtathat-e Ausztria a migrációs politikáján, Gulyás Gergely azt reagálta, hogy a jelenlegi vezetés álláspontja közel áll a V4-es országokéhoz. Úgy vélekedett, hogy ezt a kérdést csak egyszer lehet elrontani.

Az Oktatási Hivatal nem ért egyet azzal, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói tanóraként jegyezték azt, hogy tüntetésen vettek részt. Az OH Gulyás szerint ezért jelentette ki, hogy nem zajlik megfelelő oktatási tevékenység az intézményben.

A polgármesterek a veszélyhelyzetben közgyűlési jogköröket gyakorolhatnak, de ennél nagyobb felhatalmazás a miniszter szerint nem várható.

Hogyan védik az új szigorítások az időseket? Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy minden intézkedés az ő védelmüket is szolgálja, például ilyen az ingyenes parkolás. A tapasztalatok szerint az idősek többsége betartja az előírásokat, de a kormány egyeztet az idősügyi tanáccsal is a döntéshozatalhoz. A vásárlási idősávról nem volt egységes az álláspont, de ha szükséges lesz, újra bevezetik.

Az orvosi kamara azt javasolta, hogy szüntessék meg a párhuzamosságot az ellátásban. A miniszter közölte, hogy emiatt napokon belül általános lesz, hogy a koronavírusos betegek kezelését végző kórházakban nem lesz más ellátás.

Még nincs döntés a „home office-törvényről”, amely a távmunkát szabályozná.

A MOK felmérése szerint az orvosok többsége nem írná alá az új szolgálati jogviszonyt. Gulyás Gergely megjegyezte, hogy az orvosok kirendelése a kamara által javasoltak szerint folyhat, és a Munka törvénykönyve alapján 50 százalékos bérpótlékot jelent a kirendelés, ezért arra számít, hogy alá fogják írni. 

Minimálisan ugyan, de a BKV járatainak is indokolt közlekedniük éjfél és hajnal öt óra között.

A konditermek nyitva tarthatnak, de újságírói érdeklődésre a miniszter kijelentette, hogy „regisztráltam az ön igényét a konditermek bezárására”. Ha valamelyik stadionban nem tartják be a szabályokat, ha tömeges szabálysértés van, akkor senkinek ne legyen kétsége be fogjuk zárni a stadiont, és zárt kapus meccsek lesznek – erősítette meg Gulyás Gergely.  

Orbán Viktor korábban azt mondta, hogy a védekezés sikerét emberéletben lehet mérni. Addig 621-en haltak meg a járvány következtében, mostanra 2063-an. Mi mutatja a védekezés sikerét a második hullámban? A külföldi példákra reagálva Gulyás megállapította, hogy a védekezési felelősség március óta tart. Idén elmondása szerint eddig kevesebben haltak meg, mint a vírusmentes időkben, de valóban az európai átlag középmezőnyében vagyunk. Beszélt arról, hogy a második hullámban már tömegesen terjed a vírus, ezért halnak meg most többen a járvány következtében, de ez a helyzet az országok 90 százalékánál. Gulyás Gergely kijelentette, hogy méltatlan a vita az elhunytak számáról. Úgy vélekedett, hogy a kontroll azt jelenti, ha csökken a halálozási arány.