Nagy-Britannia;koronavírus;fertőzöttek;

2020-11-12 13:14:58

Nagy-Britanniában elérte az 50 ezret a koronavírus áldozatainak száma

Ez a legmagasabb szám Európában. A válság ellenére és közepette hatalmi harc folyik a Downing Street 10.-ben.

A Pfizer/BioNTech vakcina közelgő bevezetéséről szóló hét eleji hírrel felcsillant a remény, hogy a Covid-19 jövő év tavaszára visszaszoríthatóvá válik és az élet lassan visszatérhet a normális kerékvágásba. Ám szinte egyidejűleg hangzott el a bejelentés, hogy a koronavírus áldozatainak száma az Egyesült Királyságban, Európában elsőként elérte az ötvenezret. Korábban az Egyesült Államok, Brazília, India és Mexikó jegyzett hasonló rekordot. Boris Johnson kormányfő indokoltan jegyezte meg, hogy Nagy-Britannia "nincs túl a veszélyen". Az elmúlt két hétben napi átlagban 22 ezer teszttel megerősített új megbetegedést regisztráltak, ami megfelel az első hullám május elejei magas számainak, de nem utal további kiugrásra. 

Mint arról többször is beszámoltunk, az egyetemi oktatás október eleji megkezdésével, az ezzel járó "népvándorlással" és a diákok egy részének kicsapongásaival exponenciálisan megnövekedett az új megbetegedések száma. Ezért ettől a perctől kezdve foglalkozott a brit kormány és a tartományi adminisztrációk az egyetemisták hazatérésének megtervezésével. A frissen közzétett, a fiatalokból optimizmust kiváltott koncepció jegyében széles körű ún. aszimptomatikus gyorstesztek elvégzése után a hallgatók egy december 3-a és 9-e közötti ablakban, lépcsőzetes menetrend szerint térhetnek haza. A skót decentralizált kormány különösen óvatos. Tanácsolni fogja a diákoknak, hogy a hazautazás előtt két hétig csak a legszükségesebb esetben és testgyakorlás céljából tegyék ki a lábukat szálláshelyükről.

Megengedhetetlen lenne, ha vagyonos emberek a privát ellátás keretében kikerülhetnék a sort. A brit társadalom még némi meggyőzést is igényel. Friss közvélemény-kutatások szerint minden tizedik és ötödik ember közötti szám vonakodik az oltástól.

Mindezen drámával a háttérben politikai megfigyelők és egyszerű emberek egyaránt hitetlenkedve fogadják a Downing Street 10.-ben kirobbant hatalmi harcról érkező híreket. Szerdán a The Times napilap szellőztette meg a hírt, hogy Boris Johnson a Vote Leave Brexit-mozgalom volt sajtófőnökét, jelenlegi kommunikációs igazgatóját, Lee Caint készül kinevezni az eddig betöltetlen kabinetfőnöki tisztségre. A kormányfő csak nemrégiben szerződtette Allegra Strattont a rövidesen induló Fehér Ház-szerű napi sajtótájékoztatók vezetésére. Cain attól tartva helyezett nyomást Johnsonra a magasabb pozíció érdekében, mert veszélyeztetve érezte magát a neves újságírónő által. Cain előrelépése ellen hatalmas kampány indult, Johnson menyasszonyával, a kommunikációs szakértő Carre Symonds-szal az élen, a Konzervatív Párt számos vezetője és több speciális tanácsadó részvételével, hogy Cain még szerda este bejelentette távozását a miniszterelnök hivatalából. Johnson és orákuluma, Dominic Cummings kénytelen volt tudomásul venni a csapást, hogy elejét vegyék az újabb Downing Street-i botrányt továbbgyűrűzésének.