Európai Unió;magyar gazdaság;vétó;

2020-11-20 06:30:00

A zsarolás ára

A gazdasági lehetőségek kiaknázásán túl alapvető feladat az európai erőfeszítések támogatása - ez a hazánk érdekeit maximálisan támogató megállapítás nem valamelyik kormánykritikus politikai párt véleménye, és nem is a régmúltból sejlik fel, hanem csütörtökön, vagyis azt követően néhány nappal jelent meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium egyik közleményében, hogy a magyar (és a lengyel) kormány összeakasztotta a bajszát az európai közösséggel. A tárca ezúttal történetesen azt adta hírül, hogy térségünkben elsőként csatlakozunk az uniós akkumulátoripari törekvésekhez, s mint egy zöld beruházási program megvalósítója, joggal számítunk Brüsszel támogatására is.

A magyar kormány indulatos szembeszegülése az Európai Unió gazdaságpolitikáját megalapozó aktuális döntésekkel tehát nem zavarja azokat a szakmai köröket, amelyek reálisan felmérik a XXI. század első évtizedeinek jogos igényeit, és ezek megvalósítását az európai integráció részeként képzelik el. Ám amíg a magyar kormány jóváhagyásával az egyik tárca hitet tesz az uniós tagság előnyeinek kihasználása mellett, addig a miniszterelnök és köre tudatosan igyekszik kárt okozni az integrációnak. Vétót emelne, azaz szándékában áll leblokkolni a 2021-ben induló uniós költségvetést, valamint a koronavírus-válság áthidaló beavatkozási csomagját. Erre Brüsszelben realista módon reagálnak: egyre világosabban kirajzolódik az az alapelv, hogy a magyar kormány zsarolási szándékának semmiképpen nem engednek, kompromisszumot nem kötnek.

A járvány elleni védekezésre, munkaügyi intézkedésekre a beavatkozási csomagból Magyarországnak 885 millió eurót szánnak jövőre, de még 2022-ben is érkezhet néhány százmillió euró. A leblokkolás azért is helyesebb kifejezés a közkeletű vétónál, mert Orbánék egyetértenek azzal, hogy ilyen támogató mechanizmusra szükség van, sőt ma már a nekünk járó összeg nagyságába is többé-kevésbé belenyugodtak. Formálisan „csak” a jogállamiság feltételrendszerét vitatják. Valójában renitens magatartásukat az vezérli, hogy beleremegnek a lehetőségbe: a támogatási pénzeket csak a járvány negatív gazdasági hatásainak orvoslására lehet fordítani. Ebbe a jövőre tervezett budapesti Vadászati Világkiállítás költségeinek növelése éppúgy nem tartozik bele, mint az elhalasztott Eucharisztikus Világkongresszusé. Viszont a munkahelyteremtés, a kis- és közepes vállalkozások és az alacsony jövedelmű családok támogatása annál inkább, akárcsak a digitális átállás vagy a zöld programokhoz való hozzájárulás. (Lásd akkumulátoripari program.)

A magyar blokkolás önsorsrontó. Merő handabandázás Orbán Viktornak az a kijelentése, hogy „két évre biztosítottak az ország forrásai”. Ha így lenne, akkor nem vettünk volna fel ismételten kétmilliárd eurós eurós hitelt a pénzpiacon. Vagyis a kormányfő az épp általa adósrabszolgaságnak nevezett állapot elérését vizionálja. A vétót egykor a néptribunok használták Rómában. Orbán Viktor mögül viszont ma már éppen a nép többségének a támogatása hiányzik.