Európai Parlament;média;jelentés;

2020-11-23 23:18:16

Elítéli az EP a kritikus média elhallgattatását

Az Európai Parlament elítéli, hogy egyes tagállami kormányok igyekeznek elhallgattatni a kritikus és független médiát, próbálják aláásni a médiaszabadságot és a sajtó sokszínűségét. Ezért nyomatékosan felszólítja az Európai Bizottságot, hogy a médiaszabadság és a médiapluralizmus korlátozására tett kormányzati kísérleteket tekintse a hatalommal való súlyos és rendszerszintű visszaélésnek, és törekedjen a tömegtájékoztatás szabadságára vonatkozó normák és referenciaértékek uniós szintű bevezetésére. Többek között ezt tartalmazza a médiaszabadság lehetséges megerősítéséről szóló EP jelentés, amelyet a hét második felében fognak elfogadni a képviselők, és amelyről lapunk a szakbizottsági szavazás után részletesen beszámolt.

A jóváhagyás előtt álló állásfoglalás – amelynek kidolgozója Magdalena Adamowicz lengyel néppárti EP-képviselő – sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy egyes tagállamokban a közszolgálati műsorszórás kormányzati propagandává silányult. Elutasítja az információhoz való hozzáférést korlátozó kormányzati magatartást, és leszögezi: A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a sajtó képviselői megfelelően tudósíthassanak a parlamenti vitákról és hozzáférhessenek közérdekű adatokhoz.

Az EP szerint a médiatulajdonlás koncentrációja akadályozza az információ és a vélemények sokszínűségét. Egyben felhívja az Európai Bizottság figyelmét arra, hogy a szabad és független médiának juttatott uniós pénzek nem költhetők államilag irányított, valamint politikai propagandát sugárzó médiára. “Az EP kéri az Európai Bizottságot, hogy nyíltan ítélje el és cáfolja az állami hatóságok által terjesztett, az Európai Unióval kapcsolatos hazugságokat, valamint tegyen közzé és terjesszen tényeken alapuló választ a polgárok tájékoztatása érdekében” – olvasható a szavazásra bocsátott szövegben.