labdarúgás;

2020-11-27 10:00:00

Tanári tizenegy - emlékezés Lakat Károlyra

Száz évvel ezelőtt született Lakat Károly, aki két olimpiai bajnoki címet nyert a magyar labdarúgó-válogatottal.

1. Edzőként átélt ötszázadik NB I-es meccse után fanyarul azt mondta: „Második félidei játékunkon erősen meglátszott, hogy a szünetben túl lírai volt az eligazítás.” A ma száz esztendeje született Lakat Károly dr. akkor – 1976 márciusában – a Honvéd csapatát dirigálta. A kispesti együttes úgy nyert 3-0-ra a Győri ETO ellen, hogy a végeredmény már az első félidőben kialakult. A szakvezető előtt volt még 125 bajnoki meccs. Az összesen 625. Ennyire nem lehet csak úgy oda vetődni, ehhez tényleg trénernek kell lenni.

2. Az nem állítható, hogy Kispesten könnyek között váltak meg tőle. Karácsony István, a Honvéd elnökhelyettese azt mondta 1976 végén: „Dr. Lakat Károly szerződése 1977 júniusában jár le. Betegségére való tekintettel ideiglenesen felmentettük az első csapat edzéseinek vezetése alól, s gyógyulásáig tudományos munkával van megbízva.” Ebben nyilván szerepe volt az edző sajátos kommentárjainak, például annak, amelyet az FTC-től 75 000 néző előtt elszenvedett 4-3-as vereség után fogalmazott meg: „Abban hasonlítunk a régi Honvédhoz, hogy sok gólt kapunk, de abban különbözünk, hogy a régiek mindig eggyel többet rúgtak.”

3. Amúgy ez sem volt mindig igaz, mert Lakat Honvédja úgy ejtette ki az Internazionalét az UEFA Kupából, hogy Milánóban 1-0-ra győzött, majd Pesten 1-1-et ért el ellene, ám a 89. percig – Póczik góljával – a Népstadionban is 1-0-ra állt a meccs.

4. Lakat persze nem edzőként született. Szegeden, ahol magyar irodalom-történelem szakos tanárként végzett (ezért is hívták Tanár úrnak), tagja volt annak a csapatnak, amely 1942 májusában – soraiban Tóth György kapussal, Baróti Lajossal, Toldi Gézával – 5:0-ra legyőzte a Gyetvai sérülése miatt tíz játékosra fogyatkozott FTC-t. A Tisza-parti együttes 1941-ben harmadik, 1942-ben negyedik helyezést ért el az első osztályban.

5. A Henni – Rudas, Szabó – Kéri, Kispéter, Lakat – Budai II, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor tizenegy még a szegedinél is sokkal különb csapat volt. Ez a szédítő Ferencváros győzte le 1949. július 3-án 6:2-re a Tatabányát, s hódította el 140:36-os gólaránnyal a bajnoki címet.

6. Egy másik nevezetes összeállítás: Csikós – Rudas, Bíró – Sárosi III, Szűcs, Lakat – Egresi, Szusza, Mike, Zsengellér, Illovszky. Ez a tizenegy játszotta a második világháborút követő első válogatott mérkőzést 1945. augusztus 19-én, s győzte le 2:0-ra az osztrákokat. Némi segítséggel. A mérkőzést ugyanis Szigeti György vezette, és Rudas tizenegyes gólja előtt elnézte, amint Szűcs a tizenhatoson belül felvágta Deckert. A megítélt büntető után az igazságos közönség a bíró ellen ellen tüntetett... Valószínűleg ez sem rontott Lakat jó kedvén, mert a fedezet akkor szerepelt először a válogatottban.

7. A Géczi – Novák, Mátrai, Szűcs, Páncsics – Juhász, Rákosi – Szőke, Varga, Albert, Katona összetételű FTC úgy nyerte el a bajnoki címet 1967-ben, Lakat Károly irányításával, hogy huszonnyolc fordulón át veretlen maradt, majd az utolsó két meccsét elvesztette a Csepel és a Szombathely ellen. Ez a gárda a klub és az egyetemes magyar futball legnagyobbjai közé tartozik.

8. Az FTC 1968-ban – a többi közt a Liverpool kétszer 1:0-ás legyőzésével – a Vásárvárosok Kupája döntőjébe jutott, de a csúcstalálkozókon nem tudott gólt szerezni a Leeds ellen (0:1, 0:0). Az angol csapat amúgy is keserves volt Lakat számára, mert 1969 novemberében éppen a Leeds elleni BEK-mérkőzésen (0:3) irányította utoljára az FTC-t.

9. Hatvannyolcban – 1964 után – másodszor vezette olimpiai bajnoki címre a magyar csapatot. Az ötkarikás torna a futballban nem a világ, de az 1972-es ezüstérem óta csak egyszer, 1996-ban járt magyar együttes a nyári tornán, s akkor is pont nélküli utolsó volt csoportjában.

10. UEFA Kupa-találkozón a Lakat vezényelte Tatabánya 2-1-re győzött 1981 szeptemberében a májusban BEK-döntős Real Madrid ellen. A bányászvárosban 22 000 néző tombolt, ám a nézőcsúcsot nem akkor jegyezték, mert 1960-ban, majd 1964-ben egyaránt 25 ezren voltak az FTC-vel vívott bajnoki mérkőzéseken (2:4, 0:1).

11. A válogatott szakvezetőjévé avatták 1979. július 5-én. Nem ájult el a lehetőségtől: „Az utóbbi évtizedek valamennyi kritikus pillanatában szóba került a szövetségi kapitányi kinevezésem lehetősége is. Aztán mindig második lettem” – mondta. Nem sokáig maradt hivatalában egyrészt az Egyesült Államok amatőrjei elleni megrázó 0-2, másrészt a miatt, mert eleinte félretette a kor sztárjait, s amikor visszahívta őket, a Mészárost, Törököt, Ebedlit, Zomborit, Törőcsiket, Váradyt felvonultató garnitúra bosszút állt: 2-0-ra kikapott az Építőktől. Saját szememmel láttam: Lakat zokogott az öltözőfolyosón. Akkor is sírhatott volna, amikor 1980 májusában részvétlenül menesztették. Utóbb azt írták: „Lakat Károlyt nyilvánosan nem búcsúztatta el senki sem, helyét viszont más foglalta el.” De 1980 őszén, az FTC–Tatabánya 3-0 alkalmával így fogadták az ellenfél – nyolc évvel később örökre távozó – trénerét az Üllői úton: „Szeretettel köszöntjük dr. Lakat Károlyt, az FTC korábbi játékosát, majd edzőjét hatvanadik születésnapja alkalmából.”