államadósság;

2020-12-16 06:48:41

Eladósodni nem kell, félnetek...

Jövőre folytatja a kormány az államadósság halmozását, hogy megalapozza a következő évek növekedését – ez derült ki a Varga Mihály által prezentált 2021-es államadósság finanszírozási tervekből. Vagyis az orbáni tézissel szemben a növekedés igenis az eladósodásból lesz finanszírozva. És ebben az időben ez nem akkora baj. Nem is szabad kárhoztatni a folytatódó hitelfelvételekért most a kormányt, azért mert per pillanat nincs más megoldás. A gazdaságot agyoncsapta a járvány, az adóbevételek visszaestek, ilyenkor kutya kötelessége egy kormánynak olcsó hitelekből finanszírozni, no nem az állam, hanem a gazdaság működését. A fő kérdés az, hogy mit kezd az ország az olcsó forrásokkal. 

Az utóbbi hetekben ellenzéki politikusok nagy vehemenciával estek neki a kormánynak, hogy 30 éves lejáratú devizakötvényeket bocsátott ki, mondván az unokáinkat is eladósítják. Pedig abban most nincs igazuk a bírálóknak, hogy hiba volt ilyen hosszú futamidejű kötvényt kibocsátani, hisz ez épp a hitelképesség jele. A piac bízik abban, hogy 30 év év múlva is lesz Magyarország, ráadásul olyan gazdasági erővel, hogy nem okozhat gondot visszafizetni az adósságát. A 30 éves kötvény azért is jó az országnak, mert hatalmas biztonságot ad.

Abban viszont igazuk van a bírálóknak, hogy nem mindegy a minőség: jó a piaci kamatozású, évi 1,5 százalékos euróhitel, de ha az Európai Unió közös mentőcsomagjából a Next Generation EU program keretében vissza nem térítendő támogatást és gyakorlatilag nulla százalékos hitelt lehet kapni, azt még nagyobb botorság elutasítani. A miniszterelnök hagymázas érvelése szerint a mentőcsomaggal fölösleges kockázatot vállal az ország, de a fő baj amiről nem beszél, hogy ehhez vállalni kellene az EU olyan értékeit, mind a szolidaritás, a jogállamiság, integráció. Ezek olyan értékek, amelyektől az ország népe talán még nem, de Orbán már távol áll.

A hitelfelvétel, amely nem jár túlzott eladósodással, még támogatható is, ha a ezeket olyan termelő kapacitásokba fekteti az állam, amelyek megtérülnek. Ez akár lehet az oktatás is – sőt talán a drog mellett ez az egyik legjobban megtérülő befektetés, de láthattunk idehaza jó és rossz példát egyaránt a hitelek felhasználásra. Az elmúlt hónapokban a kormány hitelből és adóbevételekből több ezer milliárd forintot költött el: ezekből néhány százmilliárd jutott olyan beruházások támogatásra, amelyekből egyszer majd adóbevételek lesznek. Ugyanakkor számolatlanul ömlik továbbra is a pénz olyan pénznyelőkbe, mint a stadionok, a Budapest-Belgrád vasút, a fideszes vagyonkezelő alapítványok, baráti panziók, szállodabirodalom, erőmű, vagyis olyan soha meg nem térülő beruházásokba, amelyek nem fogják a kölcsön visszafizetéséhez szükséges adóbevételeket kitermelni. A rossz hitelfelvétellel is lehet hibázni, de igazán ártani az esztelen költekezéssel lehet egy országnak, most ez utóbbi jóval nagyobb veszély. A kormány kontroll nélküli költségvetési döntései ijesztőek. Ez az, ami a jövő generációját igazán fenyegeti.