labdarúgás;vízilabda;

2020-12-31 10:30:00

Fürdés a boldogságban: fantasztikusan kezdődött az idei sportév

Januárban a magyar férfi vízilabda-válogatott huszonegy év szünet után nyert Európa-bajnokságot, de bravúros eredményeket ért el a magyar futball is.

Felejthetetlen pólósikerrel kezdődött 2020: a magyar férfi válogatott a Duna Arénában rendezett Európa-bajnokságon lett aranyérmes! Szinte hihetetlen, hogy az 1999-es firenzei Eb óta – ahol a mostani szövetségi kapitány, Märcz Tamás játékosként állhatott a dobogó legfelső fokára – kontinensversenyen nem sikerült odaérni az első helyre. Három olimpiát nyert a magyar csapat (2000, 2004, 2008) azóta, de az Eb-ken az elmúlt huszonegy évben mindig valamelyik jugoszláv utódállam szerezte meg az aranyémet.

Ezúttal a horvát, szerb vagy montenegrói válogatott el sem jutott a fináléig, utóbbit a magyarok győzték le az elődöntőben 10-8-ra. Varga Dénesék számára ez volt az egyik legnehezebb mérkőzés a tornán, az első hat percben gólt sem tudtak szerezni, ami korábban egyszer sem fordult elő, igaz, az ellenfelek többsége is más játékerőt képviselt, kivéve a spanyolokat, akikkel a csoportkörben 11-11-re végzett a magyar csapat.

A fináléban ismét a spanyolokkal találkoztak a magyarok, ami azért volt jó hír, mert ezzel eldőlt, hogy a Märcz-csapat Montenegró legyőzésével megszerezte a tokiói olimpiai kvótát is. (A spanyolok a 2019-es világbajnoki ezüstérmükkel bebiztosították a tokiói részvételüket, az Eb-ről egy válogatott lehetett tokiói résztvevő.)

A döntő első negyedét a spanyolok zárták két gólos előnnyel (1-3), a második felvonásban azonban tökéletesen védekezett a magyar csapat és félidőben 4-3-ra vezetett. A folytatásban óriási csata zajlott a vízben, ami 9-9-es döntetlennel zárult. Következtek az ötméteresek, a magyarok közül mindenki - Varga Dénes, Vámos György, Manchercz Krisztián, Hosnyánszky György, Zalánki Gergő – teljesítette a feladatát és betalált a kapuba. Az első négy lövő a spanyoloknál sem hibázott, ezután viszont kapust cseréltek a magyarok és ez döntött: Vogel Soma kivédte Alvaro Ortega lövését, ezzel a magyarok megnyerték az Eb-t! A spanyoloknak két negatív sorozatuk is folytatódott: továbbra is nyeretlenek maradtak Eb-n Magyarország ellen, 19 meccsen 16 magyar siker és három döntetlen az egymással szembeni mérleg. Ezen kívül másodszor döntöttek ötméteresek az Eb-aranyról, első alkalommal 2018-ban, akkor a szerbek Barcelonában győzték le a ráadásban a spanyolokat.

Az Eb legjobb játékosának járó elismerést Varga Dénes érdemelte ki.

A másik két legnagyobb visszhangot kiváltó siker a labdarúgókhoz fűződik: a magyar válogatott pótselejtezőn harcolta ki az Eb-részvételt, a mindent eldöntő találkozón Izland ellen a Puskás Ferenc Stadionban Gulácsi hibája után a vendégek szereztek vezetést a 11. percben. A magyar kapus bravúrjai nélkül el sem jutott volna idáig a nemzeti csapat, ezúttal azonban a máskor megbízhatóan teljesítő kapuvédő beejtette a hálóba a labdát. A mérkőzés előtt kevéssel honosított Loic Nego szerezte a magyarok egyenlítő gólját a 88. percben, a győztes találat Szoboszlai Dominik révén született meg a 92. percben egy remek szólót és kitűnően helyezett 23 méteres lövés után. A találkozót a koronavírus-fertőzéssel küzdő Marco Rossi szövetségi kapitány csak televízión tudta követni. A magyar válogatott jövő nyáron a részben budapesti rendezésű Európa-bajnokságon a világbajnok francia, az Eb-címvédő portugál és a 2014-es vb-n aranyérmes Németország ellen lép pályára a csoportkörben.

A csoportkörben szerepelt az FTC is, mégpedig a labdarúgó Bajnokok Ligájában. A sorozatban a selejtezőket a koronavírus miatt zárt kapuk mögött rendezték, a továbbjutásról egy találkozó döntött. A magyar bajnok a Djurgarden legyőzése után két bravúros sikert ért el, erősebb ellenfelekkel szemben: előbb idegenben győzte le 2-1-re a Celticet, majd hazai pályán 2-1-re a Dinamo Zagrebet. A főtáblára jutásról oda-visszavágós csata döntött: a ferencvárosiak idegenben 3-3-ra végeztek a norvég Moldéval, amit egy hazai gól nélküli döntetlen követett, idegenbeli góljainak köszönhetően az FTC jutott be a BL csoportkörébe. A Juventus, Barcelona, Dinamo Kijev trióval szemben nem volt reális esély a továbbjutás kiharcolására, Szerhij Rebrov együttese mindent megpróbált, 0-2-ről egyenlített itthon a kijeviek ellen és a hosszabbításig tartotta az 1-1-es döntetlent a Juventus otthonában, ám végül 2-1-re kikapott. A ferencvárosiak a BL-szereplés miatt 28 tétmeccsen léptek pályára ősszel, ez nemzetközi szinten mérve is nagyon komoly terhelés fél szezon alatt. Ám nem panaszkodtak kimerültségre és nem mutatták ennek jeleit, hiszen veretlenül vezetik a magyar bajnokságot is.”