Oroszország;védőoltás;koronavírus;COVID-19;

2021-01-18 11:54:59

Oroszországban elkezdődött a lakosság tömeges beoltása

A lakosság 60 százalékát tervezik beoltani.

Oroszországban hétfőn megkezdődött a tömeges lakossági védőoltási kampány a Covid-19 ellen.

Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője korábban közölte, hogy a lakosság 60 százalékát tervezik beoltani. A vakcinációt jelenleg a Gamaleja Intézet Szputnyik V és a Vektor kutatóközpont Epi-Vac-Corona elnevezésű oltószerével végzik. A védőoltás önkéntes és ingyenes.

A Rosszija 1 televízió híradója szerint Oroszországban eddig 1,6 millió adag vakcina került polgári forgalomba, és a hónap végéig további kétmillió dózis áll majd rendelkezésre. Moszkvában eddig mintegy 140 ezer, Szentpéterváron mintegy 18 500 embert oltottak be.

Az első körben a veszélyeztetett társadalmi csoportokat és foglalkozási kategóriákat érintő kiterjedt védőoltási kampány december 5-én kezdődött meg Oroszországban.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy Moszkva kész együttműködni más országokkal az új típusú koronavírus elleni vakcináció ügyében.

A hétfőn közzétett hivatalos adatok szerint Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 22 857-tel 3 591 066-ra emelkedett. A napi növekmény 0,6 százalék, az új esetek 11 százaléka tünetmentes. Az aktív fertőzöttek száma 546 265, a halálos áldozatoké 471-gyel 66 037-re, a felépülteké pedig 18 333-mal 2 978 764-re emelkedett.

Az országban a járvány kezdete óta több mint 97 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 373 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírusos fertőzés gyanújával 617 328 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt. 

Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt héten rendelte el a lakosság tömeges beoltását a Covid-19 ellen. Ebben a cikkünkben írtunk arról, hogy érthető a kétkedés a világban az orosz vakcinával szemben, hiszen a múlt év augusztusában bejegyzett Szputnyik V nem járta be azt az utat, amelyet például a nemzetközileg elismert és elfogadott Pfizer-BioNTech amerikai-német oltóanyag. Peter Liese német EP-képviselő, az Európai Néppárt EP képviselőcsoportjának egészségügyi kérdésekben illetékes szóvivője a Népszavának erről azt mondta, hogy a SzputnyikV mögött komoly technológia áll, hasonló az AstraZeneca és a Johnson&Johnson készítményéhez, Putyin azonban súlyos hibát vétett, amikor augusztusban bejelentette az engedélyezésének hírét. Úgy vélekedett, hogy mivel a jóváhagyás egy 100 főn elvégzett klinikai vizsgálatokon alapult, ez nem nevezhető komoly tudományos eljárásnak. Álláspontja szerin ha a SzputnyikV-vel végigcsinálják a szükséges eljárást, és ugyanolyan eredményeket produkál, mint az AstaZeneca szere, akkor komoly oltóanyag lehet belőle.