vakcina;koronavírus;Szputnyik V;

2021-01-26 20:07:58

A jóváhagyott vakcinák hatásosak a brit mutációval szemben

A Szputnyik V még nem startolt el, az európai gyógyszerhatóság egyelőre tanácsokkal látja el az orosz gyártót.

 A Szputnyik V vakcinát gyártó orosz cég már felvette a kapcsolatot az Európai Gyógyszerügynökséggel (EMA), de nem kérvényezte az oltóanyag engedélyezését — közölte Emer Crooke ügyvezető igazgató. Az uniós hatóság egyelőre tudományos tanácsokkal és iránymutatásokkal látja el a vállalatot a Covid19 elleni oltóanyag európai jóváhagyásához szükséges eljárásról.

A szakember az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszerbizotnsági bizottságának keddi ülésén nem zárta ki, hogy az általa vezetett hatóság bizonyos korcsoportokra fogja szűkíteni az AstraZeneca vakcina feltételes forgalomba hozatali engedélyét. Nem kívánta megelőlegezni az EMA pénteken várható döntését, de leszögezte, hogy a gyógyszergyártó valóban nagyon kevés idős emberen végezte el a szükséges klinikai vizsgálatokat. Crooke ugyanakkor nem kommentálta a német sajtóhíreket, amelyek szerint a készítmény nem hatásos a 65 éven feletti korosztályban.

Az európai gyógyszerhatóságnak nem dolga a vakcinaellátás megszervezése, az AstraZeneca szállítmányok bejelentett csökkentésével kapcsolatban az ügyvezető igazgató annyit jegyzett meg, hogy tudomása szerint előkészületek folynak a gyártókapacitások kibővítésére.

Crooke beszámolt róla, hogy a mRNA technológián alapuló készítményeket — a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcináit — nem próbálták ki sem gyerekeken, sem várandós nőkön, ezért a gyártóktól további adatokat várnak. Arról sincsenek megbízható információik, hogy a beoltott emberek továbbfertőzhetnek-e, mivel a gyógyszercégek nem közöltek erre vonatkozó adatokat. Crooke megerősítette, hogy folynak az ezzel kapcsolatos kísérletek.

Az EMA vezetője szerint a Pfizer/BioNTech és a Moderna Európában már engedélyezett vakcinái nagy valószínűséggel hatásosak a koronavírus brit variánsával szemben. Ugyanez nem mondható el az úgynevezett dél-afrikai mutációról, amit bonyolultabb esetnek nevezett. Az EMA arra kérte a gyártókat, hogy folytassák az erre vonatkozó kutatásaikat.

A szakember nem akart kitérni arra, hogy milyen különbségek vannak az Egyesült Királyság és az Európai Unió engedélyezési eljárása között. Ismeretes, hogy a szigetországban jóval korábban, sürgősségi eljárással engedélyezték a leghatásosabb oltóanyagokat. Emer Crooke kérdésre válaszolva csak annyit mondott, hogy az európai jóváhagyás szilárd és megbízható tudományos elemzéseken alapul.