kézilabda;

2021-01-28 09:19:20

Búcsú drámai csata után

Hosszabbításos mérkőzésen szenvedett 35-32-es vereséget a magyar férfi kézilabda-válogatott Franciaországtól az egyiptomi világbajnokság negyeddöntőjében.

A nyolc közé jutással teljesítette azt a célkitűzést a magyar férfi kézilabda-válogatott az egyiptomi világbajnokságon, amit a szövetség fogalmazott meg a torna előtt. A négy közé jutásért a végső győzelemre is esélyes francia együttes várt Gulyás István szövetségi kapitány csapatára. Az ellenfél hatszoros világbajnok, ennél többször egyetlen csapat sem nyert aranyérmet. Legutóbb 2017-ben volt világbajnok a francia válogatott, amely két évvel ezelőtt bronzérmet szerzett a németországi vb-n.

Egyiptomban a franciák minden meccsüket megnyerték, de a mérkőzések többségén időre volt szükségük, amíg fölvették a találkozók ritmusát.

Ezt remekül használta ki a magyar válogatott is az első tíz percben: Mikler Roland négy ziccert védett ebben az időszakban, támadásban alig hibázott az együttes, ennek köszönhetően tíz perc elteltével 6-1-re vezettek a magyarok. A 13. percben még nagyobb volt a különbség (9-3), a franciák kapkodtak, idegesek voltak, Lékaiék nagyon fegyelmezetten, koncentráltan játszottak.

A fantasztikus kezdést egy 8 perc 50 másodperces mélyrepülés követte, technikai hibák, pontatlan lövések jellemezték a magyar együttest, amely ennyi ideig nem szerzett gólt, a franciák pedig felzárkóztak 9-8-ra.

Bóka Bendegúz törte meg a magyar gólcsendet a 22. percben, a félidő hajrájában kiegyenlített volt a küzdelem, Lékai Máté pedig remek lövéssel két másodperccel a dudaszó előtt alakította 14-12-re a félidei eredményt. Mikler ötven százalékos hatékonysággal védett az első félidőben, ami világklasszis mutató, a franciák egyszer sem vezettek.

A második harminc percben a franciák felgyorsították a tempót, őrült rohanás kezdődött, amiben többet hibáztak a magyarok. A korábbi mérkőzéseikhez hasonlóan – csak később – a franciák elkezdték ledolgozni a hátrányukat, a 39. percben egyenlítettek és egy perccel később először vezettek (19-20), mert a magyar együttes nem játszott olyan türelmesen, mint a találkozó elején. Az időkérés sem segített, a 41. percben két góllal vezetett az ellenfél (19-21).

Negyed órával a vége előtt Sipos Adrián góljával sikerült egyenlíteni (22-22).

A következő tíz perc egyértelműen a franciáké volt, akik 29-26-os vezetéssel várták az utolsó öt percet. A kapuba bejött Székely Márton, de két perc múlva visszatért Mikler, és ez remek döntésnek bizonyult. A visszacserélt kapus egymásután kétszer védett, a válogatott pedig Máthé és Bánhidi találataival az utolsó percben egyenlített (30-30).

A franciák tizenhét másodperccel a vége előtt időt kértek, de nem jutottak el lövésig, csak egy időn túli szabaddobásig, amit Mikler kivédett!

A kétszer öt perc hosszabbítás kihagyott francia hetessel kezdődött, Bodó révén ismét vezetett a magyar csapat (31-30). A következő támadásnál ismét büntetőt kapott a francia csapat, amit a Veszprémben játszó Kentin Mahé értékesített (31-31).  Lékai lövését védte a kapus, lerohanás után Lagarde révén vezetett az ellenfél (31-32).

A második öt perc első támadásánál Bánhidi harcolt ki hétméterest, ám Máthé kilenc egymásután bedobott hetes után ezúttal a kapusba dobta a labdát. Elkapkodott magyar támadás után újabb francia találat, két és fél perccel a vége előtt 33-31-re vezettek a franciák. Újabb magyar hetes, Balogh Zsolt belőtte (32-33)! Tournat két védő között szerzett gólt (32-34). Egy perccel a vége előtt Abalo góljával eldőlt, hogy a franciák jutnak tovább (32-35).

A magyar  csapat fantasztikusan küzdött, de a végét az ellenfél jobban bírta.