tüntetés;Mianmar;

2021-02-09 16:28:06

Már eldördültek az első lövések Mianmarban

Egy nőt fejbe lőttek, az orvosok szerint nincs esélye a túlélésre. A Human Rights Watch kutatója lapunknak elmondta, ha a hadsereg beavatkozik, a helyzet még rosszabbra fordulhat.

Kedden már éles lőszert is bevetettek a biztonsági erők a demokrácia visszaállítását követelő tömeg ellen a mianmari fővárosban, Najpjidóban. A Reuters értesülései szerint legkevesebb négy embert szállítottak kórházba lőtt sebbel, köztük egy fejlövést szenvedett nőt, akinek az orvosok szerint nincs esélye a túlélésre. A hatóságok országszerte keményen léptek fel a tüntetőkkel szemben: hétfőn még csak vízágyúztak, de keddre már gumilövedékeket és könnygázt is alkalmaztak.

Negyedik napja tartanak az utcai tiltakozások a múlt hétfői puccs ellen. A demonstrálók azt követelik, hogy a hadsereg – helyi nevén a Tatmadav – adja vissza a hatalmat a demokratikusan megválasztott kormánynak és engedje szabadon a kabinet őrizetbe vett tagjait, köztük a Nobel-békedíjas Aun Szan Szú Kjít. A fegyveres erők viszont az erőszak fokozásával akarják elfojtani a körvonalozódó többnyire békés ellenállást, miután a megmozdulások szervezésére használt Facebook lekapcsolása, a jogi lépésekkel való fenyegetés és a tüntetések betiltása hatástalannak bizonyult.

nyilatkozta a Népszavának Phil Robertson, a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet Ázsiával foglalkozó részlegének helyettes vezetője.

Nem minden rendőr hajlandó elvégzi a piszkos munkát – ezt bizonyítja több olyan felvétel is, amelyen egyenruhások átálltak a demonstrálók oldalára. Egy közép-mianmari városban készült videó például megörökítette, ahogyan néhányan kiválnak a rendőrsorfalból, hogy pajzsukkal megvédjék a tömeget a vízágyútól. Noha az ilyen képsorok reményt keltők lehetnek Mianmar jövője szempontjából, a Human Rights Watch kutatója arra figyelmeztetett, hogy a helyzet könnyen rosszabbra fordulhat, ha a Tatmadav közvetlenül is beavatkozik a demonstrálókkal szemben.

– emlékeztetett Robertson. Hozzátette: a tömegmegmozdulások önmagukban nem biztos, hogy elegek lesznek.

– hangsúlyozta a HRW kutatója. Szerinte az Európai Unió például szankcionálhatná a Tatmadav főparancsnokát, Min Aung Hlaing tábornokot és a puccs végrehajtásáért felelős többi tisztet, illetve a hadsereg kezében lévő vállalkozásokat.

A katonai junta elszigetelésére való törekvések már megkezdődtek. Antonió Guterres ENSZ-főtitkár múlt héten megígérte: mozgósítja a nemzetközi közösséget és mindent megtesz azért, hogy helyreálljon a demokrácia Mianmarban. Elsőként Új-Zéland lépett a tettek mezéjére: Jacinda Ardern miniszterelnök kedden bejelentette, hogy utazási tilalmat léptetnek életbe a mianmari hadsereg vezetőivel szemben, valamint korlátozzák a diplomáciai kapcsolatokat és a délkelet-ázsiai nemzetnek folyósított segélyeket.