Európa;oltás;koronavírus;

2021-02-11 07:20:00

Gördülékenyebbé tennék a koronavírus-vakcina engedélyezési eljárást

December óta 17 millió embert oltottak be az Unióban. A fennakadások ellenére továbbra is tarthatónak tartják azt a tervet, amely szerint a nyár végéig a lakosság 70 százaléka vakcinához jut.

Az EU vezetői még mindig lehetségesnek tartják, hogy az európai felnőtt lakosság 70 százalékát a nyár végéig beoltsák - egyebek mellett erről is beszélt Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Stella Kyriakides egészségügyért felelős biztos az Európai Parlament plenáris ülésén, amelyen a közösség oltási stratégiáját beszélték meg a résztvevők.

December óta az uniós országokba 26 millió adag koronavírus elleni vakcina érkezett, és több mint 17 millió ember megkapta az oltást. Von der Leyen elismerte, hogy az EU27-ek előrébb tartanának, ha nem késett volna az engedélyezés, ha kellő figyelmet fordítottak volna a tömeggyártás megszervezésére és ha nem vették volna biztosra, hogy a megrendelt oltóanyag mennyiség időben meg is érkezik a rendeltetési helyére.

Tanulva a hibákból, az Európai Bizottság úgy döntött, hogy létrehoz egy hálózatot, amely elő fogja segíteni a klinikai vizsgálatok gyors megosztását. Emellett megvizsgálja, hogyan lehetne gördülékenyebbé tenni az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezési eljárását. A gyártókapacitás felfuttatásának kidolgozását az iparpolitikáért felelős biztos, Thierry Breton felügyelete alatt álló munkacsoportra bízták. Ursula von der Leyen azt is bejelentette, hogy már a jövő héten felállítják az egészségügyi veszélyhelyzetek kezelését végző hatóságot, amelynek feladata lesz az új vírusmutációk megjelenésére való felkészülés.

A négyórás parlamenti vitában felszólaló képviselők nagy része támogatta a közös európai vakcinabeszerzést, de átlátható eljárásokat és döntéshozatalt követelt. Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője többek között javasolta, hogy az EU fektessen be 10 milliárd eurót az oltóanyag gyártásába, a világ legfejlettebb országai, a G7-ek pedig emelkedjenek felül a vakcina nacionalizmuson és kössenek megállapodást az együttműködésről. Pascal Canfin francia liberális képviselő sürgette, hogy a tagállamok hozzá nyilvánosságra: mikor, mennyi és milyen oltóanyag érkezik hozzájuk.