járvány;koronavírus;kínai vakcina;

2021-02-12 07:05:00

Állami sarlatánság

Bár a szakemberek korán felismerték népélelmezési jelentőségét, a burgonya igencsak nehezen terjedt el a XVIII. századi Európában. Az éhínségektől sújtott köznép gyanakodva fogadta az Amerikából behurcolt haszonnövényt; pláne, hogy egyesek nem ehető gumóját, hanem egyéb részeit fogyasztották el, melyek csakugyan mérgezőek. Ebben a helyzetben a korabeli államférfiak kénytelenek voltak nyilvánosan burgonyát fogyasztani, hogy alattvalóikat meggyőzzék: veszélytelen az újdonsült táplálék az emberre nézve. Törekvéseiket siker koronázta, hiszen a krumpli világszerte alapvető élelmiszerré vált.

Mindenképpen dicséretes, hogy a magyar kormányfő ugyanezen a módon próbálja rávenni hazájának állampolgárait arra, hogy ne féljenek a koronavírus ellen kifejlesztett kínai vakcinától. Csak hát… A szavahihetőség nem Orbán Viktor erőssége, be nem tartott ígéreteivel tele a padlás. Lehet, hogy kamerák előtt adatja be magának az életmentő injekciót, de a külső szemlélő nem tudhatja, a fecskendő vajon tényleg azt a bizonyos első generációs kínai oltóanyagot tartalmazza-e. Megtapasztaltuk már, hogy Orbán nagyon is szívén viseli saját maga testi épségét, másokét ellenben könnyedén kockára veti, ha érdekei úgy kívánják. 2006 őszén, a budapesti puccskísérlet idején elmondta gyújtó hangú beszédét, hogy aztán nagy sietve távozzon a küszöbön álló balhé elől. (Donald Trump ugyancsak ezt az eljárásrendet követte idén januárban a Capitoliumnál.) Kövezzenek meg érte bár, okom van kételkedni ezúttal is „a nemzet miniszterelnökének” őszinteségében.

Pedig Magyarország végrehajtó hatalmának vezetője megüzente kancelláriaminisztere útján az okvetetlenkedő hazai orvosoknak is, hogy mindenekelőtt hitet vár el tőlük tudományos bizonyítékok helyett: vigyázó szemüket vessék a harmadik világra! Igaz ugyan, hogy az uniós beszerzésű vakcinákkal ellentétben a kínai alkalmazási előirata egyelőre nem nyilvános, s az is kétséges, a gyógyszerhatósági laboratóriumokban az engedélyeztetéshez szükséges valamennyi vizsgálatot elvégezték. Orbán azonban nem tett hippokratészi esküt, az idő ellenben sürgeti. Nem akar illiberális elvbarátainak sorsára jutni, akiknek nimbuszát jól láthatóan megtépázta az ügyetlen járványkezelés. Ezért nem foglalkozik olyan „apróságokkal”, mint a betegbiztonság vagy az orvosok lelkiismerete. Kásler Miklóstól egyébként is megtudhattuk évekkel ezelőtt, hogy a betegségek megelőzhetőek a Tízparancsolat betartásával. Magára vessen tehát, aki megbetegszik.

A kínai vakcina körüli hercehurca megmutatta, hogy az orbáni állam a sarlatánság vádjának is kiteszi magát, csak sajátos járványkezelését sikertörténetként adhassa el a jövő évi választási kampány során. A Matolcsy által művelt közgazdaságtan után a jelek szerint immáron az orvostudománynak is megszületett az „unortodox” változata, mely nélkülözi az objektív kritériumokat. Holott én lennék a legboldogabb, ha a távol-keleti oltóanyag a burgonyához hasonlóan veszélytelennek bizonyulna.