kampány;kínai vakcina;

2021-03-25 06:21:19

Két kampány Magyarországon

Mint annyi mindennek árnyalt anyanyelvünkben, a kampány szónak is sok értelme van. Magyarországnak ebben sincs szerencséje. Ugyanis nálunk a járvány leküzdésének időszaka egybeesik a választási kampánnyal, ami hihetetlen roncsolást visz végbe amúgy sem dicsőséges közéletünkben.

A járvány elleni védekezést először a kormány tette a választási kampány fő témájává, aztán ezt a kesztyűt az ellenzék is felvette. A dolog valahol érthető: migránsok már nem jönnek, Soros is kikopott a nagyérdemű figyelméből, a gender téma pedig nem éri el az átlagos választópolgár ingerküszöbét. Marad a kampány másik jelentése, az oltási. Ez azért is felel meg a célnak, mert ebbe jól bele lehet foglalni a „Brüsszellel” folytatott ádáz harcunkat.

Azt hiszem, nincs még egy kormány a világon, amelyik közpénzből fizetett egész oldalas hirdetéseken, táblázatos formában dicsőítette volna magát azért az eredményért, hogy az EU-ban a lakosságszámhoz viszonyított átoltottságban stabilan tartjuk a második helyünket. Jól látszik, hogy ezt a dolgot a kormány - nem függetlenül a sportnak az értékrendjében elfoglalt kiemelt helyétől – egyfajta sportversenynek tekinti, amelyben az ezüstérem is szépen csillog. Ettől még ez az eredmény elismerésre méltó, és csak remélni lehet, hogy a szép számadatok mögött gyakorlati haszon, azaz tényleges védettség is van.

Hogy miért teszem ezt feltételes módba? Itt van például a kínai Sinopharm vakcinája. Én is ezt fogadtam el, mivel nem volt választási lehetőség. De ez nem jelenti azt, hogy ne lennének kétségeim a tényleges védettséget illetően. A magyar hatóság (OGYÉI) oldalán fellelhető 20 oldalas leírás szerint a klinikai tesztekben részt vett tesztalanyok 0,63 (!) százaléka volt 60 éven felüli, ami az én 76 évemre nézve nem igazán meggyőző. A tesztek szerint az idősebb korosztályba tartozók esetében a képződött antitestek mennyisége alig több mint fele a fiatalabbakénak. A leírásból az is kitűnik, hogy eredetileg egy harmadik oltás hatását is vizsgálták, és akkor sokkal több antitest képződött, mint a második után. És mit tesz Isten: a legújabb hírek szerint az ezen oltás használatában úttörő Egyesült Arab Emírségekben már elkezdték beadni a harmadik oltást is. Ráadásul ez az oltóanyag ugyanazzal a több évtizede alkalmazott elölt vírus technológiával készült, mint az influenzaoltás, amelynek hatékonyságát eddig 50-60 százalékosra becsülték.

Az pedig már a plusz egy kérdés, hogy a legrégebbi technológiájú oltóanyag miért kerül a duplájába a legkorszerűbb mRNS technológiával készültnek, amelyiknél pedig hatalmas kutatási költségek is felmerültek. Erre a kérdésre legfeljebb az állam által megbízott közvetítő cég vezetője tudna válaszolni, aki szerint a beszerzési ár üzleti titok, és aki szerint csak ők tudtak kínai oltóanyagot szerezni. Ezek szerint nem nézte/olvasta azokat a híradásokat, amelyekben hazánk külügy- és külgazdasági minisztere ecsetelte azokat a diplomáciai erőfeszítéseket, amelyek révén sikerült a kínai oltóanyagra leszerződni.

Mielőtt bárki oltásellenességgel vádolna, sietek közhírré tenni, hogy drukkolok a kínai oltóanyag sikerének épp úgy, mint bármelyik másikénak, már csak saját érdekemben is. Csak azt szeretném, ha a beadott oltások mennyiségét nem egy atlétikai verseny eredményhirdetéséhez hasonlatosan kezelnénk, hanem azok tényleges hasznossága alapján. Ebben sokat segíthetnének a nyilatkozó szakemberek, ha annál konkrétabb válaszokat adnának, mint hogy „minden oltóanyag biztonságos és hatásos”.

Nem segíti az eligazodást a pánikszerű sietséggel bevezetett, de tényleges használhatóságát illetően teljesen ködbe vesző „védettségi kártya” sem, amelyről a kezdetben kibocsátottak után eltűnt az érvényességi határidő, csak az oltás időpontja maradt meg. A kártyát az első oltást követően két héttel megkaptam, miközben a kínai vakcina esetében a teljesnek mondott védettség csak a második oltást követően 28 nappal következik be.

A kampányra és a felvett kesztyűre visszatérve: az ellenzéknek is sikerült régen látott mélységekbe süllyednie azzal a videóval, ahol a DK budapesti polgármesterei egyenként előlépve mondták a kamerába a súgógépről olvasott, balul sikerül lejárató mondandójukat. Szóval jó lenne, ha az összes politikai oldal ahhoz tartaná magát, hogy ez a kampány nem az a kampány.